Bebekler de Güvenli Bağlanma

Bebekler de Güvenli Bağlanma


12.04.2017


GÜVENLİ BAĞLANMA

Bebek doğum süreci ile beraber anne rahminden ayrılarak, yepyeni bir rahime yani ruhsal rahim dediğimiz bir hayata merhaba der. Ruhsal rahim döngüsü onu bu dünyanın gerçekliğine hazırlayan bir süreçtir. Bilinç altının oluşumunu sağlayan 0-6 yaş dönemi, bir bebek için yoğurulmaya hazır bir hamur kıvamıdır. Hamura ne kadar aile olarak tuzunu, suyunu, ununu koyarsanız, istediğiniz kıvama getirirsiniz. Yavrularımız içinde bu kıvam güvenli bağlanma sürecidir. Annelerin ilk iki yıl boyunca hatta bunu üç yılda diyenler vardır. Sağ beyin gelişen bebekleri ile duygusal anlamda iletişime geçmeleri önerilir. Temel güven duygusu bir annenin bebeğine verebileceği en önemli duygudur. Öz güveni yüksek, kendilik çekirdeğinin gelişmesine müsaade edilmiş bireyler her halde bir toplumun başına gelebilecek en güzel şeydir.

Yaşamımız boyu ne anne babamız mükemmel oldu, nede biz. Kendimize  dönüp üçüncü göz olarak bir bakalım acaba proje çocuk mu yetiştiriyoruz. Yoksa  çocuğumuz kendi kararlarını verebilecek vasıf da güçlü bir kendilikle mi  yetişiyor. Aslında çoğumuz anne ve babalarımızın öğretilerini üç aşağı ,beş yukarı evlat yetiştirirken  tarihi tekrar yaşıyoruz. Kendi obsesyonlarımızı, yaşama dair kaygılarımızı, kendi hayatımızdaki umutsuzluklarımızın yükünü hep çocuğumuza yüklüyoruz. Oysa ki bu onun hayatı, bu onun geleceği… Farkında olmadan ailemizin genetik ruhsal mirasını evlatlarımıza yüklüyoruz.

 Merak duygusu bir çocuğun yaratıcılık ruhunu aktive eder. Anne ve baba olarak çocuğun sorduğu pek çok soruyu sıkılmadan sabırla cevaplayarak onun zihnini keşif sürecine hazırlayabilmeli. Meraklarından dolayı, girişimcilik ruhunun onda yarattığı heyecanı geliştirmek yerine sen ne yapıyorsun? diyerek suçluluk duygusu ile doldurmamalıyız.

Kısacası sadece bebeğimize sevgi sunmalı . Her ne olursa olsun hep orada onun yanında olduğumuzu hissedebilmeli. Anne ve babasıyla sağlıklı güvenli bağlanma yaşayan kişi, dünyanın neresine giderse gitsin kendini huzurlu hisseder. Çocukluğunda olması gerektiği gibi ayrımlaşma ve bireyleşme sürecini vakitlice yaşamıştır. Kendi projelerini oluşturup başarı ile işini yönetebilir. Pek çok başarıya imzasını atabilir. Merak duygusunun vakitlice doyurulmasından dolayı yeniliklere açıktır. Bu çocuklar özgür düşünebilir, ufukları çok geniştir. Çocukluk hayallerini günün gerçeklerine ayak uydurarak, başarıyla çok çabuk kucaklaşırlar.

Op. Dr Sebahat Turan

  • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  • Aktif Doğum Eğitmeni ve Nefes Koçu
  • Hypnoretapist
  • Cinsel Terapist
  • Bütüncül Psikoterapist