Vajinismus ve Jinekolojik Muayene

Vajinismus ve Jinekolojik Muayene


11.04.2017


VAJİNUSMUS VE JİNEKOLOJİK MUAYENE

Kadın için jinekolojik muayene zordur. Mahremini tanımadığı bir insanla paylaşmak insanda kaygıyı artırır.  Muayene masasının görüntüsü ve muayenenin direk kendisi kasılmaları ve paniği tetikleyebilir. Oysaki kadının vajinusmus tanısını alması için muhakkak bir jinekolojik muayene yapmak gerekecektir.

Jinekolojik  masadaki  muayene çok hassasdır. Bunun için bu konuda tecrübeli  ortama ve hastaya özen gösteren bir doktora muayene olması tavsiye olunur. Kızlık zarının değerlendirilmesi ve bunun usulüne uygun, kafaları karıştırmadan ve gereksiz bir müdahaleye gitmeden anlatılması da belki çiftlerin cinsel hayata başlamalarında önemli bir noktadır. Pek çok danışan daha önceleri senin vajinan dar, kızlık zarın çok geride yada  kızlık zarın kalın diyerek korkutulup bu kaygılardan bile etkilenip eşiyle birlikte olamamıştır. Jinekolojik muayene esnasında kadın daha hamile bile değilken senin vajinan da dar doğum da yapamazsın denilerek, korkutulan sonrasında doğum yapmaktan korkan bir sürü kadın vardır.

Eğer danışan daha önce muayene olmadıysa, vajinusmus gerçeğinin ardından belki de ikinci bir gerginliği  jinekolojik masada muayene  olmasıdır. Halk arasında çatal denilen o jinekolojik masa insanları çok kaygılandırmaktadır. Hatta kabus derecesinde korkutucu bile gelebilir. Vajinusmus hastalarında bu masa konusunda ısrarcı olunmamalı, gerektiğinde de onun da rahat edebileceği bir mekanda muayenesi yapılmalıdır.

Kadının jinekolojik muayeneyi tolere edememesi, cinsel ilişki sırasındaki denemelerine benzer bacaklarını kapatma hekimin elini tutarak geri itmesi, kendini masadan kaldırma refleksi gibi davranışlar tanıyı koydurur. Eğer muayene tamamlanamazsa doktor bu durumda vajinusmus  tanısını koyar.

Bu konu çok hassas bir konudur. Jinekolojik muayene sırasında ağrı çeken bir sürü kadın vardır. Bu tür durumlarda doktorun kadını çok iyi dinleyip, onu rahatlatıp muayeneye ondan sonra devam etmesi gerekir. Muayenenin ısrarla devam etmesi hasta için travma ve acıdan başka bir şey değildir.

Vajinusmus tedavisinde ilk adım kremler yada kızlık zarının alınması olursa, kadın umut kapısı olarak geldiği doktordan yalnızlığına geri dönecektir. Vajinusmus olayı beyinde gerçekleşir ve tedavisi terapidir. Zihinsel gevşemeyi yaşamadan vajinusmus terapisi asla olmaz.

 

Op. Dr Sebahat Turan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aktif Doğum Eğitmeni ve Nefes Koçu

Hypnoretapist

Cinsel Terapist

Bütüncül Psikoterapist