Erken Boşalmanın Tedavisi Nasıl Olur?

Erken Boşalmanın Tedavisi Nasıl Olur?


15.10.2014


Erken boşalma günümüzde birçok farklı yöntemlerle veya uygulamalarlatedavisi başarıyla gerçekleştirilen ve çözümü olan bir sorundur.Bunun için öncelikle sorunun kökenine bakılarak fizyolojik mi psikolojik miolduğu araştırılmalıdır.

Fizyolojik sebeplerden kaynaklanan erken boşalma vakalarında bu soruna hemen müdahale edilmesi ve tedavi düzenlenmesinde fayda vardır. Genelde erken boşalma vakalarının %99'u psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak yine de edavi öncesinde şayet yapılmadıysa bir üroloğa başvurulmalı ve cinsel check-up yapılmalıdır. Böyleliklevarsa biyolojik kaynaklı sorunlartedaviden önce çeşitli çözümlerle elenecektir.

Günümüzde kullanılan tansiyon, kalp ilaçları, çeşitli anti depresanlar, genital bölgede hissizlik yaratan çeşitli pomadlarvs gibi ilaçların yan etki olarak erken boşalmaya yol açtığı bilindiğinden gerekirse süreçte ilaç değişikliği ya da başka yollarla biyolojik faktörlerin olumsuz etkilerine son verilmesi sağlanabilir.

Ancak unutulmaması gereken husus, sorun biyolojik bir nedenden (hastalık, ilaçlar vs) başlamış dahi olsa sonrasında kişide sıkıntılı bir psikolojik bir alt yapı da oluşturmuştur ve mutlaka bu konu üzerine de çalışılmalıdır. Hastalık ya da ilaçlar nedeni ile erken boşalan birey bu faktörler elenip düzeldiğinde dahi performans kaygısı yaşayabilir. Bu nedenle öncelikle ürolog kontrolünde yapılan cinsel checkup ile sorununun kaynağında biyolojik bir etmen olup olmadığı kesinlikle belirlenmeli sonrasında bunun psikolojik etkileri terapi yolu ile temizlenmelidir.

Erken boşalma problemi olan bir erkekte, kalıcı bir çözüm ve tedavi için psikoterapi yöntemi en geçerli ve başarılı yöntemdir. Psikoterapi yöntemiyle tedavi, psikolojik kökenli erken boşalma probleminde istekli ve uyumlu hastalarda %100‘e yakın çözüm sağlamaktadır.

Cinsel terapi için başvurduğunuzda öncelikle bir tanışma görüşmesi yapılarak sorun hakkında ön bilgiler alınırÜroloji kontrolünü olan birey cinsel terapiye karar vermeden önce cinsel bilgi formu ve çeşitli testlerin doldurulduğu değerlendirme görüşmelerine alınır. Bu görüşmelerde soruna ve kişiye ilişkin tüm bilgiler edinilerek çözüme ilişkin bir yol haritası oluşturulur. Bu bilgiler ışığında “kişiye özel” bir tedavi planı oluşturularak tedavi aşamasına geçilir.

Cinsel terapide öncelikle cinsellikle ilgili bilgilendirmeler yapılır. Kişinin cinselliğe ilişkin bakış açıları değerlendirme görüşmelerinde belirlenmiştir. Varsa cinsel mitleri ve cinselliğe bakış açısında erken boşlamaya sebebiyet veren düşünceler üzerine konuşularak fonksiyonel olmayan ve olumsuz düşünceler üzerinde durulur.

İlerleyen süreçte cinselliğin kalitesini arttıracak ve cinsel problemlerinizle baş etmenizi sağlayacak teknikler öğrenilir.  Bu aşamada eşin de sürece katılımı ve erkeğe destek olması tedavi için hızlandırıcı bir faktördür. Cinsel ilişki öncesi rahatlamaya yönelik egzersizler, ilişki sırasında süreci kontrol etmeye ve geciktirmeye yönelik teknikler öğretilir. Bu aşamada bilgilendirici kitap, video, doküman vs kullanılabilir.

Erken boşalmada boşalma bir refleks haline gelmeden kişinin bunu hissetmesi ve durdurması hedeflenir. Tedavide egzersizler kişinin kendi başına yapacağı çalışmalar ve partneriyle yapacağı çalışmalar şeklinde düzenlenmektedir. İlaç tedavileri de çok gerektiği durumlarda destek olarak verilmekle birlikte temel amaç ilaç kullanımı olmadan kişinin kendi başına kontrolü sağlamasıdır.

Bu arada psikoterapi sürecinde danışan her seansta geri bildirimde bulunurken seanslar esnasında performans korkusu, heyecan ve stres üzerine de çalışılmaktadır. Süreç sonunda hedef sorunun tekrar etmemesidir ancak bunun yanında bireylere cinsel hayatı zenginleştiren, daha keyifli hale getiren bir yönlendirme yapılarak cinsel davranış repertuarı da geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Piyasada bulunan pek çok kitapta çalışmalar, egzersizler ve teknikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Önemli olan bu yöntemleri uygun, düzenli ve süreğen şekilde uygularken psikolojik anlamda da kendini kontrol edebilmektir. Çocukluk ya da ilk gençlikten gelen travmaların izini taşıyan, sürece odaklanamayıp sonuca odaklanan, cinsellik, beden ya da partnere karşı olumsuz şartlanmalar ya da yanlış bilgilendirmelerle dolu ön yargılar taşıyan, performans korkusu ya da başka konulardan ötürü stres yaşayan ve birliktelik esnasında bu stres etmenlerine kayıtsız kalamayan bir bireyin temelde sorunları çözmeden sadece çeşitli ilaçlar ve egzersizlere başvurması kesin sonuç için elbette yetersiz kalabilir ancak yardım istediğinizde sorunun tamamen çözülmesi kesinlikle mümkündür.

Bir adım daha atın ve sağlıklı, huzurlu, keyifli ve mutlu bir cinselliğin kapılarını aralayın.