Erken Boşalmamak Mümkün

Erken Boşalmamak Mümkün


15.10.2014


Erken boşalma 40 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problemdir. Erken boşalma her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalmanın meydana gelmesidir. Ancak erken boşalma cinsel ilişki denemelerinin %50'sinden fazlasında meydana geliyorsa hastalık olarak kabul edilir. Bundan daha azı her erkekte dönemsel olarak görülebilir.

Erken boşalmak, erkeğin boşalma refleksi üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu veya hiç kontrol sahibi olamadığı ve boşalmasını kontrol edemeyeceği hissine kapıldığı durumu yaşamasıdır. Kontrolsüz boşalma yaşayan erkekler yoğun utanç, yetersizlik, eksiklik, aşağılanmış ve küçük düşme hisleri ile baş başa kalmaktadırlar.

Sıklıkla erken boşalma vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez görülür. Ancak en ileri halinde penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikler. Erken boşalmadaki önemli faktör boşalmanın erkeğin ve partnerinin isteklerinden önce olması ve bunun cinsel ilişkilerinde sıkıntıya yol açmasıdır. Boşalmanın küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelmesi, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi yaratarak psikolojik problemlere de yol açabilir.

Bu sorun çözümü en kolay cinsel sorunların başındadır. Erken Boşalma sorunu yaşıyorsanız bunun cinsel yaşamınızı ve hayat kalitenizi olumsuz etkilemesine müsaade etmeyin. Sorunun tedavisi kesinlikle mümkündür ve uygun bir cinsel terapistle çalışıldığı müddetçe %100 tedavi edilebilir bir cinsel uyum sorunudur.

Erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında bir problem olmayıp, cinsel bir uyumsuzluktur. Cinsel ilişkide en önemli şeylerden biri uyumdur. Bu yüzden de erkeğin, kadının orgazma ulaşmasından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamayıp erken boşalmasını bir sorun olarak tanımlamaktan daha çok cinsel uyumsuzluk olarak gösterilmesi gerçekçi bir yaklaşımdır. 

Bu uyumsuzluğun, yani erken boşalmanın tedavisi de oldukça basit ve kolayca yapılabilmektedir. Bir erkeğin eşiyle kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan eşi orgazma ulaşabilir veya tam tersine eşi geç orgazm olabilir ve kendisi ondan önce boşalabilir.

Bu durumda farklı koşullara göre kişinin boşalması farklı tanımlanabilir. 

Yine de yapılmış olan istatistiksel çalışmalara göre kadınların ve erkeklerin ortalama normal sayılan boşalma süreleri vardır ve eğer erkek bu sürenin altında (erken) ve kadın da bu sürenin üstünde (geç) boşalıyorsa, bu çiftin ciddi bir cinsel uyumsuzlukla karşı karşıya kalacağı kaçınılmazdır. Bunun için böyle durumlarda bu uyumsuzluğu aradan kaldırmak gerekmektedir. Yani hem erkeğin erken boşalmasının tedavisi, hem de kadının geç orgazma sebep olan problemlerinin ortadan kaldırılması, ya da her iki bireyin de sorunlarının aynı anda tedavi edilmesi veya ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen bilgilere istinaden erkenboşalma aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  • Penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa "ileri derecede erken boşalma"
  • Penis vajinada iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma "orta derece erken boşalma"
  • Penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma sadece "erken boşalma"olarak kabul edilir.

Bu koşullar altında normal ilişki süresi penis vajinada iken en az 5 dakika ve üstü olarak kabul edilmektedir. İdeal süre ise 5 ila 15 dakika arasıdır, ama bahsedildiği gibi bu daha çok bireysel ve çiftlere bağlı bir durumdur ve erken boşalma bir uyum sorunudur.

Bu durumu yaşamak erkeğin iç dünyasında yaşadığı duygularının etkisiyle kırılma yaşamasına sebep olmaktadır. Eşiyle ilişkilerine olumsuz olarak yansıdığı gibi, hayatının her alanında yaşadığı kırılmanın etkisini görmek te mümkündür. Yaşanan bu durumun, incinmenin etkisiyle insan ilişkilerinde öfkeli, kendine olan güvenin azaldığı ya da aşırı kendini ispat gayreti içerisinde davranışlar olarak yansımaktadır veya yaşanan incinmenin etkisiyle sorun yok sayılabilmektedir.

Bu sorunu yok saymak cinsel hayatınızı da yaşadığınız birliktelikleri de olumsuz etkiler. Kolaylıkla aşılabilecek ve tedavisi kesinlikle mümkün bir sorun için yardım almak yerine hayatınızı aksatmayın. Bir uzmana başvurun ve sağlıklı, keyifli bir cinsel hayat için ilk adımı atın.