Psikoterapist Meltem OK

Meltem OK

Psikoterapist

İstanbul Cami Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No:113 TUZLA / İstanbul


Ayıp, Yasak, Günah Değil...


07.09.2014


"Seks” sözcüğünden korkmayın!“İnsanlar farklı psikolojik ihtiyaçlarından dolayı da seks yapabilirler. Karşı cins tarafından beğenilmek, arzulanmak, tercih edilmek kişinin içinde var olan güvensizlik ve değersizlik duyularını tatmin etmesine yardımcı olabilir.”

Bilindiği gibi evlendikten sonra daha yasal bir boyuta giriyor seks yapma olgusu, ancak evlenene kadar birçok bireyin zihni doğru cinsel bilgiler yerine; ayıp, yasak, günah gibi kavramlarla dolduruluyor. Evlenene kadar zihninde sürekli bununla yaşayan bireylerin evlendikten sonra cinsel problem yaşamaları çok da sıra dışı görünmüyor.

İnsan cinsel bir varlık olarak doğuyor aslında ve yaradılışının gereği olarak da cinselliği yaşamak istiyor. Bir başkasıyla cinselliği paylaşmanın en sevgi dolu ve keyifli yolu seks yapmaktır. Peki, insan neden seks yapar? Seks yapmanın amaçları nelerdir? Seksin zevk almaktan başka bir amacı var mıdır?

Cinsellik ve seks aynı şey değildir…

Toplumda cinsellik ve seks kavramları birbirine karıştırılıyor. Cinsellik denildiğinde çoğumuzun aklına seks gelmektedir. Oysa cinsellik; psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik yönleri olan çok boyutlu bir kavramdır ve insanın doğuştan getirdiği cinsiyetine ait özelliklerin tümüdür. Kişinin cinsiyeti, ses tonu, giyimi, saç şekli, yürüyüşü, oturuş şekli, cinsel kimliği cinselliğinin bir parçasıdır. Seks ise; birbirini seven iki insan arasında yaşanan bir eylemdir. Dokunma, öpüşme, sevişme gibi eylemleri içerir; sevginin ve zevkin, ruhun ve bedenin paylaşımıdır.

Seks bir araç olarak kullanılmamalı…

Seks sadece üremek için kullanılacak fiziksel bir eylem değildir, aynı zamanda psikolojik ve sosyal boyutları da vardır. Seks sadece zevk almak ve zevk vermek için yapılan bir eylem olarak algılansa da aslında bilinç dışında bundan daha fazlası vardır. İnsanlar farklı psikolojik ihtiyaçlarından dolayı da seks yapabilirler. Karşı cins tarafından beğenilmek, arzulanmak, tercih edilmek kişinin içinde var olan güvensizlik ve değersizlik duyularını tatmin etmesine yardımcı olabilir.

Kişi kadınlığını veya erkekliğin kanıtlamak için seksi bir araç olarak kullanabilir. Çocukluğunda sevgisiz bir aile ortamında yetişen biri, seksi karşısındaki kişiden ihtiyacı olan sevi ve ilgiyi alabilmek için bir araç olarak kullanabilir. Kendi içinde değersizlik ve yetersizlik duygularıyla boğuşan bir kişi kendini değerli kılmak ve gücünü kendine kanıtlamak amacıyla da seksi kullanabilir. Geçmişte yaşanılan olumsuz bir deneyimin intikamını başka kişilerle seks yaparak alabilir.

Geçmişte cinsel olarak reddedildiyse kendini çekici ve arzu edilen bir kişi olduğunu kanıtlamak için seks yapabilir. Bunların dışında seksin diğer amaçları arasında, yakınlık ihtiyacı, karşımızdaki insanı yakından tanımak, yeni heyecanlar tatmak, birini mutlu etmek ya da ödüllendirmeyi de sayabiliriz.