Yaz Aşklarında Cinsel Hastalıklara Dikkat!

Psikoterapist Meltem OK

Meltem OK

Psikoterapist

İstanbul Cami Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi No:113 TUZLA / İstanbul


Yaz Aşklarında Cinsel Hastalıklara Dikkat!


07.09.2014


Heyecan, tutku, cinsellik hepsi var yaz aşklarında, heyecanın büyüsüne kapılıp tedbiri elden bıraktığınızda kötü sonuçlarla karşılaşabilir ve sonrasında çok pişman olabilirsiniz. Mutsuz olmak istemiyorsanız tedbiri elden bırakmamalısınız. Aksi takdirde; AIDS, bel soğukluğu, frengi, cinsel organ siğilleri, idrar yolları iltihabı, Hepatit B, Klamidya, uçuklar, Trikomonas gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu hastalıklar devam eden ilişkinizde ya da yeni başlayacak olan ilişkinizde güven sorunu yaratabilir...

Neler yapılmalı?

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanan bir kişinin, öncelikle panik olmaması gerekir. Önce vakit kaybetmeden donanımlı bir sağlık kurumuna gidilerek gerekli testlerin yapılması, daha sonra ise hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

Partnere bulaşma ihtimalini göze alarak gerekiyorsa, birlikte tedavi olunmalı ve tümüyle iyileşinceye kadar korunmasız cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Kaçamak ve bir gecelik ilişkilerde genellikle atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez.

Kişilerin böyle bir ilişkiye girmeden önce iki kere değil üç kere düşünmesi ve sonuçlarını hesaplaması gerekir. Böyle bir cinsel sağlık sorunu yaşayan kişilerde zamanla, cinselliğin tehlikeli ve kötü bir şey olduğuna dair bir kanaat ya da önyargı ve buna bağlı korkular oluşabilir. Bunun da beraberinde cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, erken boşalma gibi bazı psikolojik kökenli cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Eğer bu ve benzeri sorunlar yaşanmaya başlanmışsa medikal tedaviye ek olarak bir cinsel terapi yardımı da alınmalıdır.

Korunmak tedaviden daha kolay....

En başta korunmak, her zaman için tedaviden daha kolaydır. Bu nedenle parolamız, “Kondomsuz seks yapmam!” şeklinde olmalıdır. Prezervatif takmak gibi çok basit bir önlemle, uzun yıllar sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sürdürülebilir. Diğer sağlık sorunlarına gösterilen özen, cinsel sağlığa da gösterilmelidir.