Uz. Dr. Ali Ata ÖZDEMİR

Ali Ata ÖZDEMİR

Uz. Dr.

İzmir Mitra Kadın Doğum Kliniği, Girne Bulvarı no:166 Karşıyaka / İZMİR


vajinismus Nedir?


06.10.2015


Vajinismus’un %100 TEDAVİSİ Vardır. Vajinismus KADER Değildir…Biz 1/3 gün arasında yoğunlaştırılmış terapilerle %100 tedavi etmekteyiz

Jinekolojik Uzmanlığım ile Cinsel Terapi, Aile Danışmanlığı Eğitimleri,Hipnoterapi Eğitimi, NLP,EFT ile birleştirerek Tedavi ve Terapilerin bir arada uygulandığı modelimiz bulunmaktadır. Bu da bizim Vajinismus tedavisini 1/3 gün gibi kısa sürede yapmamıza sebep olmaktadır.

Vajinismus;  tıpkı deprem gibidir, onu anlamalı ve felsefesine saygı duyulmalıdır. Vajinismus bir erteleme ve kaçınma ile gidencinsel uyum sorunudur.  Her iki eşi de ilgilendirir.

10 kadında 1 görülür, yalnız değilsiniz. Bu sizin elinizde olmayan bedenin cinsel ilişkiye olan aşırı refleksidir. Beden bunu istemeden yapar.. Tedavide çarpışma anı(vajinaya bir nesnenin girmesi parmak yada dilatatör) çok önemlidir. Bu anı kolay atlatan kadınlar tedavide başarının %90 hallatmişlerdir. Sonra daha güzel sevişme sanatını öğrenirler.

Kişinin kendisinin umutsuz olduğuna yürekten inanması durumu olan vajinismus; tıpkı aşk gibidir, tam olarak tanımlanamasa da çaresizlikle yaşanır.

Vajinismusu olanlar iki yönden talihsizdir. Sadece fiziksel bir hastalığa sahip olmakla kalmayıp, bu konuda aşırı kaygı, saplantı ve kötümserlik içine de gömülmüşlerdir. Bu açıdan bakıldığında kadınların korkulu rüyasıdır.

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye vajen adı verilir. Yurt dışındaki cinsel terapi ve seksoloji kitapları incelendiğinde; vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına vajinismus denildiği görülür.

Hekimlik hayatımda gördüğüm yüzlerce vajinismus hastası bana bu tanımın çok doğru olmadığını gösterdi.

Çünkü vajinismusta başta vajinanın ilk 2 cm bölümünde olmak üzere tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur, hasta bacaklarını açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatır ve elleriyle eşini iter.

Kızlık zarlarının çok kalın ya da vajinalarının çok dar olduğunu düşünebilen bu kadınlar oluşan acı beklentisi sonucunda kendilerini savunma ve koruma çabaları içine girerler. İşte buna vajinismus denir. Doğru olan bu tanının konması için bozukluğun sürekli ya da yineleyici bir biçimde görülmesi gerekir.

“Ya acırsa” diye korkup cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemek için, istemsiz bir şekilde yani kadının kontrolü dışındaki kasılmalar bilinçdışından köken alan vajinal bir refleks olduğu kadar, ilkel ve bedensel bir korku refleksidir. Bu refleks penisin veya başka bir cismin, tampon, doktor parmağı, hatta hastanın kendi parmağının bile vajinaya yaklaşması veya eşin cinsel ilişki için pozisyon alması sonucu tetiklenebilmektedir.

2 cm’lik düz kaslardan oluşan vajina girişi, normalde 9-11 cm uzunluğundadır. Hastanın yanlış algısına göre; kasılmalar nedeniyle vajena daraltmakta, sertleşmekte ve birleşmeyi hemen hemen imkansız hale getirmektedir. Vajina zihninde delinen, yırtılan, patlayan ve kanamanın olduğu çanının yanacağı bir organ olarak yer etmiştir.  Vajinanın içine herhangi bir cisim sokma girişimleri de hasta tarafından acı verici bir işlem olarak algılanmaktadır. Ayrıca buna eşlik eden diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir, hasta nefesinin kesildiğini bile tarif edebilir. Genellikle, vajina bölgesine müdahale sona erdiğinde, kaslar gevşer ve normale döner.

Gerçekte, cinsel ilişki sırasında vajinanın esnemesi ve genişleyebilmesi büyük öneme sahiptir. Vajina yani kadın cinsel organı, ilişki sırasında erkeğin penisinin büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genelde dışa en yakın kısmı oldukça gevşeyebilir. Bu sağlıklı ve normal bir durumdur. Vajina esneyebilen, genişleyebilen ve uzayabilen bir organdır yani vajinismus, genital organların anormalliğinden dolayı değildir. Bazı kadınlar, vajinalarının penisin giremeyeceği kadar dar olduğunu hatta böyle bir deliğin olmadığını bile düşünürler. Vajina kasları kasıldığında ve vajina deliğinin içine hiçbir şeyi alamayacak bir görüntü verdiği durumlarda hasta için cinsel birleşme çok zor bir hal alır. Yani genital bölge tamamen normalken bu endişeler tamamıyla yanlıştır. Çünkü kızlık zarı kanamaz, delinmez, patlamaz, yırtılmaz. %50/60 oranında kızlık zarı kanamaz kanasa bile hafif lekelenme şeklindedir. Normal şartlar altında cinsel ilişki ağrı yapmaz, acı yapmaz. Ağzımızın içini döşeyen epitel doku vajinanın içiyle aynıdır. Nasıl ki kuru bir ekmeği çiğnemeden, tükürüğümüzle ıslatmadan yutmaya çalıştığımızda boğazımız açır ve kanarsa, vajinanın içine de kuru kuruya penis sokulmaya çalışılırsa, ağrı acı ve kanama olur. Yani kadın rahatsa, kendini kasmaz ise, sulanması tam olmuş ise ilk gecede yüzüncü gece de ağrı, acı ve kanama olmaz. Çünkü vajinanın görevi penisi içine almak ve neslin devamını sağlamaktır.

Vajina normal olan bu görevini yaparken neden sorun yaşansın? Gözümüzde görme, duyma,yürüme gibi normal işlemler sırasında ağrı, acı veya kanama oluyor mu? Ama gözümüze toz girse ve biz ovuştursak ağrı, acı ve kanama olabilir. Bu normal dışı bir durumdur.

Kız çocukları daha çok küçük yaşlardayken “kapat eteğini bacağın görünecek” gibi güvendikleri ve inandıkları aile büyüklerinin uyarılarıyla kendilerini kapatmaları gerektiğini öğrenirler. Bu öğrenmelerini cinsellikle ilgili masumca bir soru sorduklarında azarlanıp küstürülürler. Sadece eteklerini değil, kendi bedenlerine olan ilgilerini ve meraklarını da kapatarak pekiştirirler. Kendi mahremlerini büyük bir gizlilikle korumayı öğrenen bu kadınlar bilmedikleri ve hiçbir zaman öğretilmeyen cinsel hayata dair kapıları ilk gece araladığında isebüyük bir panik ve karmaşa yaşarlar. “Hayır istemiyorum, açmayacağım bacaklarımı” diyen ve karmakarışık olan bir kadının fiziksel anlamda kendini savunmasına vajinismus denir. Çünkü kendi vücudu ile ilgili yaşayabileceği güzel şeylere dair her türlü inisiyatifi elinden alınmış ve yaşarsa ayıp ve günah olacağı söylenen kadınlar, ilk gece yıllardır korudukları en değerli hazineleri olan iyi kız ruhlarını, namuslarını ve bekaretlerini kaybetmemek için mücadele ederler. Kendilerini, eşlerini ve sevenlerini üzerek tarifsiz bir acı bir hayata başlarlar.

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel  uyum sorunudur. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı reflek olarak kasılmasıdır.  Cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir.
Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme durumlarında da ortaya çıkabilir.
Öte yandan vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak ifade edilebilinir.Kendi elinde olmadan bunları yapar. İstemsiz bir kas eylemidir.

Vajinismus nedir? sorusuna aslında çeşitli tanımlar verilebilir ama genel olarak vajinismus problemi fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının ilişkiyi istemesine rağmen  korku, kaygı ve endişelerinden dolayı bedenin refleksi olarak cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlanmaktadır.

Vajina ilişki sırasında penisin büyüklüğü, ya da küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.
Cinsel ilişki sırasında vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir bozukluk halidir.
Vajinismus kadının yaşadığı bilinç dışı bir anlamı olan, vajen kasının refleks olarak kasılma reaksiyonudur. Vajinismus, kadın tarafından bilinç düzeyinde yaşanılmasını istemediği ve rahatsız olduğu bir durumdur. Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik dışında vajen girişi kontrol edilebilir veya edilemez.