Domuz Gribi İlaçları Erken Boşalmaya Yol Açabiliyor

26 Mart 2015

H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribinden bu yıl 33 kişi hayatını kaybetti. Peki domuz gribinin belirtileri nedir? Domuz gribi normal gripten nasıl ayırt edilir ve tedavisi nasıldır? Domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçlar erken boşalmaya yol açıyor mu? Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, tüm bu sorulara yanıt verdi ve grip vakaları, erken boşalma ve grip ilaçlarının erken boşalmaya yol açabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu...

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribinden bu yıl 33 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyenKeçe; "Domuz gribi, insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımı olan H1N1 virüsünden kaynaklanan viral bir hastalıktır, bulaşıcıdır ve insandan insana çoğu zaman öksürük ve hapşırma yoluyla geçmektedir. Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir. Kişiler, bu belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar" dedi.

CİSED'TEN FLAŞ DOMUZ GRİBİ AÇIKLAMASI...

Domuz gribinin tedavisinin olduğunu ifade eden Keçe; "Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü erken boşalma domuz gribi tedavisinde tercih edilen bir takım ilaçların kullanımı ya da bırakılmasının yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca ruh sağlığı hastalıklarında kullanılan ilaçların ani olarak kesilmesi erken boşalmaya yol açabilir. Bir takım trankilizan ya da uyku getirici ilaçların (opiyatlar) bırakılması ya da soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının yoğun bir şekilde reçetesiz kullanımı sonucunda erken boşalma görülebilir. Kışa veda ettiğimiz bu günlerde soğuk algınlığı ve domuz gribi vakalarının artması anti-gripal ilaçların kullanımını da arttırdı. Domuz gribinin etkilerinden bir an önce kurtulmak için bu tür ilaçları kullanmakta iken aniden erken boşalma gibi cinsel işlev yetersizliğiyle karşılaşan erkeklerin aklına kullandıkları ilaçların buna yol açabileceği gelmemekte ve bu erkeklerin bir kısmı panik içerisinde bize başvurmaktadır. Bu ilaçların büyük bir kısmı hekim tavsiyesi olmadan temin edilmektedir. Hekimlerimizin reçete ettiği durumlarda ise ilaçların yan etkileri konusunda genellikle hastalar uyarılmamaktadır. Toplum olarak cinselliği rahat konuşamıyor olmamız hekimlerimizi de etkilemiştir. Dolayısıyla grip ilaçlarının cinsel işlevlerde geçici erken boşalma gibi değişikliklere neden olabileceği konusuna hiç girilmemektedir. Özellikle domuz gribi ilaçlarının içinde yer alan antihistaminikler ve dekonjestanlar erken boşalmaya sebep verebiliyor. Yani grip hastalığında hapşırma kontrolsüz olur, hapşıran ve grip ilacı kullanan bir erkek de yatakta kontrolsüz hapşırabilir yani erken boşalabilir. Buna neden olan çoğu zaman grip hastalığı değildir, grip için kullanılan ilaçlardır. Ayrıca, seksten keyif almak için sağlıklı bir beden ve huzurlu bir ortam gereklidir. Eğer bedeniniz grip mikrobuyla mücadele içerisindeyse huzurlu değil demektir, bu da erken boşalmayı kolaylaştıran bir faktör olarak işe karışır" dedi.

"ÇOK YAŞA!" YERİNE "ÇOK ERKEN BOŞALMA!"

Grip ilacı kullandıkları dönemde erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin rahat olmalarını tavsiye eden Keçe; bu durumun geçici olduğunu ve ilaç kullanımı bittiğinde sorunun ortadan kalkacağını söyledi ve şöyle devam etti: "Gerçek erken boşalma tanısı koymak için 6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması ve her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması, boşalma refleksi üzerinde istemli ve denetimli bir kontrolün olmayışı gibi kriterler vardır. Dolayısıyla grip hastalığının olduğu dönemdeki erken boşalmaları biz bir cinsel işlev bozukluğu olarak görmüyoruz. Ancak burada cinsel işlev bozukluğuna yol açabilecek bir tehlikeye de dikkat çekmek istiyoruz. Bir erkek, domuz gribi geçirdiği dönemdeki geçici erken boşalmalarına takılıp kalır da iyileştikten sonraki cinsel yaşantısında performans anksiyetesine (başaramama korkusu) girerse gerçek bir erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Yani 'Yine erken boşalacağım!', 'Yine aynısı olacak!', 'Yine eşimi tatmin edemeyeceğim!' veya 'Yine rezil olacağım!' gibi düşüncelerle yatağa giden erkek performans anksiyetesine girebilir, bu da zamanla erken boşalmaya yol açabilir. Bu nedenle domuz gribi geçiren erkekler yaşayabilecekleri erken boşalmanın geçici bir sorun olduğu ve ilaç kullanımı bittiğinde eski performanslarına geri dönecekleri duygu ve düşüncesine sahip olmalıdırlar. Eski çağlarda hapşırma anında ruhun vücudu terk ettiğine inanılırmış. Yani hapşırma esnasında kalp durup yeniden çalışmaya başladığı için kimilerince bir çeşit ölüm ve yeniden diriliş olarak tanımlanırmış. İşte bu yüzden biri hapşırdığı zaman 'Çok yaşa!' denir. Bizde 'Çok erken boşalma!' diyoruz..."

DOKTORUN ÖNERİSİYLE İLAÇ KULLANMAK GEREKİYOR...

"Seks yapmak; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…" diyen Keçe; "Kışa veda ettiğimiz bu günlerdeCİSED’in Cinsel Danışmanlık hatlarına (0.312.212 66 26 ve 0.542.519 47 64) yapılan başvurularda erken boşalma şikâyetlerinde artış görmeye başlandık. Bu hastaların önemli bir kısmının domuz gribi nedeniyle grip ilacı kullanmakta olduğu saptandık.  Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bazı ilaçların kullanımı ya da bırakılması sonucunda ortaya çıkan erken boşalmanın tedavisi ilaca bağlı olarak değişebilir. İlaç bırakıldığı için erken boşalma ortaya çıkmışsa, ilaç kimyasalı vücudu terk ettiğinde normal cinsel işlev geri gelecektir. Bu, ilaca bağlı olarak 2 ila 6 hafta sürebilir. Eğer erken boşalma kullanılan bir ilaçtan dolayı oluştuysa, hasta doktoruyla ilacı bırakmayı ya da değiştirmeyi konuşmalıdır. Eğer normal işlev geri gelmezse, erken boşalmaya neden olabilecek diğer sorunlardan şüphelenilmelidir. Ayrıca hastalık dönemlerinde sorunlarla karşılaşmamak için cinsel ilişkiye ara verilmesini hem hasta olan kişi hem de partneri için öneriyoruz. Öncelikle, bulaşıcı olan domuz gribinden partnerinizi korumak genel sağlığın korunması açısından gereklidir. Ayrıca hastalık döneminde yaşanılan cinselliğin verdiği yorgunluk bitkin olan bedeni hırpalayabilir ve erken boşalma yaşayan erkeği ruhsal olarak da zedeleyebilir. Özellikle erkeğin her zaman seks istediği ve her zaman her ortamda sekse hazır olduğu düşüncesi bir cinsel mittir, hurafedir. Bilindiği üzere cinsel mitler (doğru bilinen yanlışlar) kişilerin cinsel konularda doğru olduğunu düşündükleri, çoğu zaman abartılı, yanlış ve bilimsel değeri olmayan inanışlardır. Bu inanışlar cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Kadınlara önerimiz erkeğin de hastalık dönemlerinde olduğu gibi zaman zaman isteksiz olabileceğini, erken boşalabileceğini ya da sertleşme problemi olabileceğini bilmeleri ve anlayışlı, destekleyici, hoş görülü olmaları yönündedir. Aksi takdirde, kadının aşağılayıcı, azarlayıcı, reddedici tavırları erkeğin performans anksiyetesini artırmakta; bu durum kalıcı olmayacaksa bile kalıcı olabilmektedir. Yani domuz gribi hastalarının dinlenme, C vitamini, bol sıvı almaları ve iyi beslenmelerinin yanı sıra destek, sevgi ve anlayışa da ihtiyaçları vardır" dedi.