Tantra Öğretisi


"seninle evlendiğim vakit
sana ruhumun tümünü verdim
sevdiklerimi seveceğini sandım 
ve sevinçlerimde sevinci bulacağını
hazlarımda hazzı arayacağını
ey Babil'in kızı
o vakitler sevgi doluydun
yumuşak 
ve nazik
şimdi ise kıskançlığınla
korkunçsun 
ve şirretsin 
gözümün önünde çünkü zalimce
kesip attın sevgilerimi
sana duyduğum aşk kuruyana dek..."
Eski Bir Yazıt

Hindistan"dan Tantra Öğretisi: Uzakdoğu"nun Binlerce Yıllık Cinsel Yogası
ABD'de Enhanced Biotech şirketi 2007'de piyasaya vermeyi planladığı ve boşalmayı geciktireceğini iddia ettiği yeni bir ilaç üzerinde çalışa dursun, biz, Hintli Tantra öğretisi hakkında bilgi verelim sizlere. Peki nereden çıktı şimdi demeyin. Son günlerde aldığım e-postaların çoğu stres ortamında ve kısıtlı zaman sürecinde yaşanan birliktelikler sonucu orgazm ya da ereksiyon sorunu çeken okuyucularımdan gelmekte. İşte bu nedenle bana yazan okuyucularımın sorunsuz ve mükemmel bir cinsel yaşamın sırrı olduğunu iddia ettiğim Tantra felsefesine göre yaşanacakları bir cinsellikle bu sorunlarını çözüme kavuşturacaklarını düşünüyorum. Çünkü teknoloji çağının yalnızlaştırmış insanı için bedenindeki gizli cinsel gücü kullanması, yeni ve zevk uzatan yöntemleri öğrenmesi, yüzeysel ilişkilerine, tekrarlayan tatminsizliklerine son verecektir. Tantratik yoga ile cinsel enerjiyi hayatınıza yayabilirsiniz.

Özellikle Amerikalılar ve Almanlar tarafından sık kullanılan ve mükemmel cinsel yaşamın sırları ile dolu, tarih boyunca var olan ama dışarıya fazla açıklanmayan Tantra öğretisinde cinsellik bir kutsama gibi anlatılır ve bildiğimiz cinselliği çok farklı boyutlara taşır, insanı meditasyon ve pozitif enerjileri kontrol ederek çok farklı bir boyuta, bilinmeyen diyarlara taşır. Bu etkinlikte amaç; cinsel heyecanın doruğuna ulaşarak boşalmak değil cinsel heyecanın doruğunda enerjiyi dışarı atmadan çok uzun kalarak en derin gevşemenin keyfini yaşamak ve çift olarak tam bir bütün olmaktır. Bu şekilde adeta savaşıyor gibi sevişilen günümüzde kadın arka arkaya orgazm erkek ise uzun süre boşalmadan beraber olma yeteneğini kazanır.

Sigmund Freud ve takipçilerinin çalışmalarından binlerce yıl önce Uzakdoğu, Hintli Tantra gibi öğretiler ile cinsellik konusundaki kompleksleri aşmış ve cinselliği yaşamın bir parçası olarak kabullenmişti. Halen ülkemizde cinsel tabucular ve toplumsal hayatımızın gönüllü ahlak polisleri insanlarımızın cinsel yaşamlarını karanlık köşelerde ve utanç içinde yerine getirmeleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Batı'da cinsellik ancak Freud'dan sonra daha rahat bir şekilde açığa çıkabilmişken yıllara sonra ülkemizin durumu ne acıdır.

Tantratik Yogada Cinsel Hisleri ve Dürtüleri Harekete Geçirmek İçin Yatak Odasında Olması Gerekenler
*Sessiz ve gürültüden uzak bir yatak odası,
*Saten kumaştan bir yatak takımı,
*Çiçekler, 
*Renkli ve kokulu mumlar,
*Her türlü taze meyve,
*Sıcak çikolata,
*Aromatik yağlar, 
*Mor veya kırmızı bir ışık,
*En sevdiğiniz müzik,
*Misk, yasemin, paçuli, hint sümbülü, sandal ağacı ve safran kokusu,
*Tütsüler vb.

Omurganın cinsel yogasında büyük bir önemi vardır. Çünkü omurga, varlığın merkezi eksenidir. Her biri farklı sinir sistemlerine bağlı olan omurlar ve omurilikten kuyruk sokumuna kadar uzanan merkezi omurilik kanalı cinsel yoga için yaşamsal bir önem taşır. Çünkü Tantratik yoga uygulamaları bu geçit boyunca "kundalini" denilen uyuyan gizemli gücü, omurganın tabanından başa doğru yükseltir. Kundalini yükselirken beyne doğru giden yoldaki, adlarına "çakra" denilen, yedi güç merkezini harekete geçirir. Çakralar Uzakdoğu bilimlerine göre insanların yaşam enerjilerini aldığı ve beden içinde döndürerek dağıttığı yerlerdir. Yedi çakra vardır ve her bir çakra yedi renge karşılık gelir. Kuyruk sokumunun olduğu kök çakra kırmızı, göbeğin iki parmak altındaki çakra sarı, göğüs kafesinin altındaki güneş çakrası sarı, kalbimizin olduğu yerdeki çakra yeşil, boğazımızın bulunduğu yerdeki çakra mavi, alnımızın ortasındaki çakra çivit ve kafamızın tepesindeki çakra mor renge sahiptir. Bu nedenle mor ışık kadın hormonlarının faaliyetini artırır, kırmızı ışık ise erkek üreme organlarını harekete geçirir. Cinsel yogada bu nedenle renkler çok önemlidir. Nefes ve renkler kadar Tantratik yogada ses ve kokularda büyük önem taşır. Alfabedeki her harfin sağladığı sesin bir enerji titreşim gücü bulunur. Örneğin "Om" sesi tüm yaradılışı kapsar. Her yaşamın kendine özgü bir kokusu bulunur. Koku cinselliği ve dini güdüleri etkilemenin en önemli yollarından biridir. Cinsellik açısından en ünlü kokulardan ve afrodizyak yönü çok güçlü olan koku misk tanesi kokusudur. Tantratik yogada en çok misk, yasemin, paçuli, hint sümbülü, sandal ağacı ve safran kokusu kullanılır. Eller için yasemin yağı, yanak ve göğüsler için paçuli, kasıklar için misk, uyluklar için sandal ağacı ve ayaklar için de safran kokusu tercih edilir.

Tantratik Yoga
Tantra öğretisinde önce ayakta durulup bacaklar omuz genişliğinde açılır, derin bir nefes alınır, tüm vücud bir dakika boyunca titretilir ve ardından bağdaş kurularak oturulur ve ardından gözler kapatılır. Hem stresten arınmak hem de vücuttaki cinsel noktaları düşünmenin hazzı ile meditasyona başlanır. Sık sık nefes alınıp verilir. Bu sayede tüm gergin kaslar gevşer ve bedensel rahatlama ile beraber duyarlılık artar. Cinsel hazlar ve iç huzuru sağlandıktan sonra gözler açılır ve karşılıklı oturulur. Çiftler birbirlerine sevgi dolu gözlerle bakarlar. Nefes alıp vererek nefesin vücudu terk edip tekrar vücuda dönüşünü hissetmeye çalışırlar. Gögüsleri ileride ileri geri sallanarak nefes almaya devam ederler. Cinsel hareketlenmeler hissetmek için her nefes alıp öne sallanışta üst bacak kasları gerilir ve arkaya giderken gevsetme yapılır.

Sıra çiftlerin tensel temasta bulunmadan enerjilerini karşılıklı olarak birbirlerine aktarmalarına gelir. Çünkü çiftler birbirlerinin gözlerinin içine bakarak aslında ruhlarının derinliklerine bakarlar. Çiftler birbirlerinin alın ortası, iki göğüs arası, boğaz dibindeki çukur ve cinsel organlar gibi birbirlerinin özel noktalarına dokunarak ve masaj yaparak iletişim kurmaya çalışırlar. Buna "Tantra Masajı" denir.Tantra öğretisi sadece bir masaj şekli değil, vücudunuzda saklı kalmış bir çok enerjiyi açığa çıkaran, beyninizi çok daha berrak olarak çalıştıran ve sizi çok farklı diyarlara götürebilecek bir öğretidir. Bu öğretide amaç cinselliği temel enerji olarak alıp onu dönüştürmek ve yaşamı daha doyumlu bir hale getirmektir. Devamında nefes alıp verme, sallanma ve aynı nabzı paylaşmaya devam edilir. Çiftlerin yaşayacağı bu etkileşim onları şaşırtacak ve enerji alanlarının bir araya gelmesiyle birbirlerine karsı fazlasıyla hassaslaşacaklardır. Enerji aktarma işleminde esas olan tensel temastan çok spiritüel temas olmalıdır. Yani eşler daha çok birbirlerine doğrudan dokunmak yerine ellerini eşlerinin vücuduna dört santim uzaklıkta tutarak enerjilerini aktarmalılardır. Çünkü cinsel enerji en yaratıcı enerjidir, yaşam enerjisidir. Sonunda hayat verir, cana can katar, çocuklarınızı size sağlar ve sizin sonsuzlukta yaşayabilmenize imkan oluşturur. İşte bu nedenlerle soyka bedeninin gerçeğini kavrayan kişi evrenin gerçeğini de kavrayacaktır. Daha sonra çiftler yandaki resimdeki gibi kucak kucağa oturup nefes almaya devam ederken birbirlerinin nefesini paylaşırlar. Her nefes verişte tüm bedene hakim olmaya çalışırlar. Dışarı çıkan nefesi hissetmeye başladıktan sonra öpüşürler ve ağız ağıza nefeslerini paylaşırlar. Bu sayede yoğunlaşarak cinsel arzunun ve zevkin derinlerine dalarlar. Kendilerinden geçerler.Erkek enerji "shiva" ve kadın enerji "shakti" cinsel anlamda bir araya geldiklerinde çiftler aydınlanmanın en yüksek seviyesine ulaşırlar. Tantrik yoganın anahtarı nefestir. Nefes üç soluma aşamasıyla düzenlenir. Nefes alma, tutma ve nefesi verme. Temel nokta, bu soluma döngüsünün üç anı arasında doğru oran kurarak ahenk sağlamaktır. Çünkü nefes almak, insanın bioritminin formunu da belirler. Çiftler nefeslerini kullanarak orgazmik enerjilerini cinsel organlarından tüm vücutlarına dağıtabilir ve vücutlarını tamamen saran bu karıncalanma hissi ile daha derinden ve yakından bir ilişki kurabilirler.

Tantratik yoga tinsel uyarılma ve orgazmın doruğa çıkarılmasıdır, arzunun ve zevkin derinlerine dalmaktır. Beş bin yıl öncesinden bu yana varlığı kabul edilen Tantra öğretisi, Yoga ve Zen'de olduğu gibi aydınlanma amaçlı uygulanır ve yatak odasındaki mutluluğun hayatın tümüne yansımasını amaçlar. Tantra'ya göre eğer vücudunuzu rahatlamış ve zihninizi tüm dünyevi endişelerden arınmış tutarsanız içinizdeki Tanrı'nın veya Tanrıça"nın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tantratik yoga kelimelerle ifade edilemez bir orgazmdır. Tantratik yoga doğru anda, doğru yerde, heyecan verici ve uyarıcı bir dalgayla sürüklenmektir. Ancak çiftler sadece cinsel birleşmenin sonundaki kuvvetli sarsılışa odaklanırlar ise Tantratik yoganın vücutlarında yaratacağı daha bir çok orgazmik hazdan mahrum kalabilirler. Bundan sonra ise değişik sevişme pozisyonları, orgazm olmamak için kendini tutma yöntemleri ve saatler sürebilen bir teslimiyet, yani asıl eğlence ve gelişim başlar. Çünkü bu noktadan sonra kuyruk sokumundaki kundalininin yılankavi gücü, doğal bir şekilde yukarıya doğru hareket etmeye başlar. Bu durum astral bedendeki tüm çakralarınızı harekete geçirir ve en güçlü etkisini cinsel organlarda yoğunlaştırır ve bir dereceden sonra tamamen sizi sarmalayan güç ve eylem alanınız olan auranıza boşalır. Tantrik yoga yorgunluk veya tükenmeyle değil tam gevşeme ve yeniden canlanmayla sona erer.

Tantrik yoganın anahtarı nefestir. Eğer iyi bir cinsel yoga yapmak için nefes alma tekniklerini öğrenmek şarttır. Gün içinde çok kısa aralar dışında nefes her iki burun deliğinden eşit olarak akmaz. Yaklaşık 20 dakika boyunca sol burun deliğinden çıkar daha sonra da bu kadar süre için sağ burun deliğinden çıkar. Omurgadaki sağ ve sol oluklarda yer alan enerji kanalları burun deliklerine kozmik enerji taşırlar. Sağ burun deliğinden akan akım eril, elektrikli, sıcak ve astral görüşe göre ateş kırmızısı rengindedir ve bunu "Güneş Nefesi" denir. Sol burun deliğinden akan yaşamsal hava ise dişi, manyetik, serin ve astral görüşe göre soluk beyaz renktedir ve buna da "Ay Nefesi" denir. Gün doğumundan gün batımına kadar sadece sol burun deliğinden, gün batımından gün doğumuna kadar da sağ burun deliğinden nefes alınmasının hastalıkları uzak tuttuğu, ömrü uzattığı ve bilgelik bahşeder. Nefesin sağ ya da sol burun deliğinden akışı kontrol edilerek günlük hayatdaki pek çok konuya hükmedilebilir. Örneğin genel olarak fiziksel çaba, tutku, kuvvet ya da mücadele içeren tüm eylemler, cinsellik, aktif sporlar, kumar ve hile ya da yarışmalar, nefes sağ burun deliğinden akarken kişiye başarı vaad eder. Müzik yapmak, dans, ibadet, herhangi bir konuda kursa başlamak, bilimsel çalışmalar, tohum ekmek, düğün törenleri gibi aktivitelerse, nefes sol burun deliğinden akarken daha doyurucu olur. Tantrayı ileri düzeyde uygulayanlar nefes akışını sadece irade ile kontrol edebilirler.

Tantratik Yoganın 8 Evresi
1.Evre: Smarnanam yani düşüncenin cinselliğe odaklanmasına izin vermek,
2.Evre: Kirtanam yani bir başkasıyla cinsellik konuşma,
3.Evre: Keli yani karşı cinse eşlik etmek, 
4.Evre: Prekshenam yani flört etmek,
5.Evre Guhyabhashanam yani karşı cinsle samimi konuşma yapmak,
6.Evre: Sarrtkalpa yani cinsel ilişki arzusu,
7.evre: Adhyavasayam yani kendini ona vermek için kesin karar ve
8.Evre: Kriyanishpatti" yani fiziksel birleşmedir.

Tantratik Yoga Öncesinde Yaşanacak Ön Hazırlıkta Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
*Birbirinize masaj yapın,
*Partnerinizin hoşlandığını bildiğiniz bölgelerine cinsel uyarımlarda bulunun,
*Sevgiyle ve huzur içinde kucaklaşın,
*Geçen zamanı düşünmeyin,
*Evi telaşa vermeyin ve hiçbir şey için acele etmeyin,
*Dans eder gibi sevişin,
*Kendinizi tanrı veya tanrıça olarak görün,
*Sorunsuz ve mükemmel bir cinsel birliktelik hayal edin,
*Romantizmin doruğunda sevişerek doyuma ulaşın.

Şunu sakın unutmayın:Tantra öğretsini öğrenmek uzun bir zaman alır. Bir iki gün içinde hemen hiç bir şey olmaz. Denemek ve benimseyip belli bir süreci geçirdikten sonra Tantra öğretisindeki birçok egsersizi öğrenebilirisiniz. Yıllar içinde belli bir seviyeye gelinebilinecek bu öğreti için ilk günden "tantra harika birşey", "tam bana göre" veya tersini söylemek çok yanlış olur. Ayrıca Tantra öğretisini gündelik hayatın bir parçası da yapabilirsiniz. Bu konuda Osho aşağıdaki önerilerde bulunuyor: "Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşını görüp sevindiğinizde, bu sevinci her yanınıza sindirin. Bunu, hoş hissettiğiniz pek çok farklı anda yapabilirsiniz. Öfkelendiğiniz zaman sizde bu öfkeyi uyandıran insana odaklanmayın; öfkenize odaklanın. O kişiye içinizde yatan bu gizli gücü açığa çıkardığı için minnet duyun. O sizde bir yere çarptı ve o çarptığı yerde aslında gizli bir yara vardı. Sadece bunun farkına varın. Sonra olumlu ve olumsuz duygularınızla ilgili farkındalıklarınızı kendiniz için kullanın. Farkına varmanız, bir şeyi derinleştiriyorsa bu iyi bir şeydir. Bir şey, farkına varmanız sayesinde yavaş yavaş yok oluyorsa bu kötüdür."

Cinsel yogada kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi; en az sevgi, kutsallık, şefkat, onur ve saygı kadar insan yaşamının tamamlayıcı bir parçası olarak algılanmaktadır. Karmaşanın yerine zevk çaresizliğin yerine umut sunan cinsel yogada bir eşitlik vardır. Kadın erkekten daha aşağı değil hatta biri diğerine zıt da değiller. Her ikisi de eğitim ve disiplin içinde içlerindeki daha derin ve haz verici zevkleri arayan birer yolcudur. Tantra yogası insan cinselliğiyle ilgilenen tek yoga türüdür ve izlediği yöntemler ve öğrettiği adımlarla sadece yatakta değil hayatın her alanında yol göstericidir. Cinsel yoganın hertemeline "sutra" denir. Cinsel yoganın sutraları şunlardır:
1.Sutra: Cinsel birleşme süresince başlangıçtaki ateşi korumaya özen gösterin ve ateşi sonlandıran közleri önleyin.
2.Sutra: Kucaklaşma anı duyularınızı yapraklar gibi sarsıyorsa kiminle kucaklaştığınıza bakmadan kendinizi bu sarsıntıya bırakın. 
3.Sutra: Hiç bir dokunuş olmadan sadece birleşmeyi hissetmenin bile bir dönüşüm olduğunun farkına varın.

Tantra Öğretisinin Faydaları
*Orgazm bozukluklarına iyi gelir.
*Erken boşalmayı önler.
*Erkeklere uzun süre boşalmadan beraber olma yeteneğini kazandırır.
*Ereksiyon sorunlarını çözer.
*Ardı ardına orgazm olmayı sağlar.
*Zevk verir.
*İnsanın kendine güvenini arttırır.
*Kalbi çalıştırır.
*Kasları gevşetir.
*Kan dolaşımını arttırır. 
*Kişinin pozitif düşünmesini sağlar. 
*Uzun yaşatır.

Tantra Öğretisi Hakkında Az Bilinenler
*Tantra öğretisinde heyecanlıyken asla sevişilmez. Çünkü heyecanlanınca enerji harcarız. Oysa sakin ve durgunken heyecanlanmak için harcanan enerjiyi de meditasyon içinde aşk yapmak için kullanılabilir.
*Tantra öğretisi aslında bir cinsel yogadır.
*Tantra öğretisinde sevişmek daha müzikli ve daha ahenklidir. İki eş sanki dans ediyor gibi sevişir.
*Tantra öğretisinde bedenin cinsel pozisyonu değil zihnin pozisyonu önem taşır.
*Tantra öğretisinde eşler kendilerindeki tüm cinsel enerjiyi karşılığında hiçbir şey beklemeden birbirlerine aktarmaya çalışırlar.
*Tantra öğretisinde düşüncelerini kontrol etmek istedikleri kişinin solunum oranına dikkat ederek istenilen herhangi biriyle telepatik iletişim kurulabilir. Hatta bu şekilde diğer kişinin soluma hızını artırılabilir veya azaltılabilir.
*İyi bir Tantratik yoga için tutkuları, tembelliği, asılsız bilgiyi ve öfkeyi aşmış olmanız gerekir. 
*Zeki, duyularını kontrol edebilen, tüm varlıkları incitmekten kaçınan, her zaman ve herkese karşı iyi ve saf olanlar daha iyi Tantratik yoga yaparlar.
*Obur, aşırı derecede cinselliğe düşkün, arsız, açgözlü, cahil, ikiyüzlü, zevk düşkünü ve ayyaşlar Tantratik yoga yapamazlar.

Tantra Öğretisi İle İlgili Bilgi Alabileceğiniz Kitaplar
1-Tantra Öğretisi
Osho
Okyanus Yayınları
2-Tantra, Spritüellik ve Cinsellik
Osho
Omega Yayınları
3-Tantra/Seks Yogası
Omar Garrison: 20 yıldan uzun bir süre jinekoloji 
ve psikosomatik tıp konusunda çalışmalar yapan, 
cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık gibi pek çok 
konuda araştırmaları bulunan bir bilim adamıdır.
Okyanus Yayınları

"Okşanırken tatlı prenses sevişmeye ebedi yaşam gibi katıl
öteki yalnızca bir kapıdır
bir erkekle sevişirken aslında varoluşun kendisiyle sevişiyorsun
seks yalnızca başlangıçtır son değildir
ama başlangıcı kaçırırsansonu da kaçırırsın..."
Osho

"Tantrik düşünce ve yöntemler, doğru eşle, doğru zamanda ve doğru bir zihin durumunda yapılan cinsel birleşme, yaşamda yeni bir boyuta giden kapıyı açmanızı sağlar. Günümüzde çok fazla erkek ve kadın kendilerini aslında hoşlanmadıkları kişilerle cinsel birleşme yaşamak zorunda hissediyorlar. Bu deneyimi, asgari bir zevk, azami bir yetersizlik ve hüsran duygusu hissederek aynı kişiyle ya da farklı eşlerle tekrarlıyorlar. Oysa seksin bir zorunluluk değil de seçim olduğunu, eşlerin de utanç verici, yavan bir süreçteki bir piyondan daha değerli ve arzulanabilir olduğunu düşünselerdi ıstırapları sona ererdi." 
Omar Carrisun