Kitap: Olmak Ya Da Olmamak – İstersen DEĞİŞİMİ Başarabilirsin


Eşcinselliğin, biseksüalitenin, cinsel kimlik karmaşasının, yalan bir hayat ve kendini aldatma olgusunun birçok yönden ele alındığı “Olmak Ya Da Olmamak” adlı kitap; kendini tanımak ve anlamak isteyen okuyuculara hitap eden bir farkındalık kitabıdır.

Okuyucu, bu kitapta ruhsal sıkıntıları ve değişim talepleri olan eşcinsellerin terapi süreci boyunca rastlanılan özel sorunların nedenlerini anlamaya ve ortadan kaldırılmasına yönelik terapötik yöntemlerle ilgili doyurucu bilgiler bulacaktır. İnsanın sınırlı ve sonlu bir varlık olduğu gerçeğinden kaçışının bir sonucu olabilen kendini aldatma ve yalan bir hayat yaşamak; insanoğlunun yaşam serüveninde sıklıkla yüzleştiği ve acı çektiği bir durumdur.

“İstersen Değişimi Başarabilirsin!” ana temasının işlendiği, Genç Oktay’ın Hikâyesi, Kafası Karışık Ayşe’nin Hikâyesi ve Bez Bebek Ahmet’in Hikâyesinden oluşan Olmak Ya Da Olmamak adlı olgu öyküleri, Dr. A. Cem Keçe’nin terapiye aldığı 3 olgu öyküsünün kesitlerinden oluşmaktadır. Freud'un da dediği gibi, “olgu öykülerimizde hastalarımızın insansal ve toplumsal koşullarını tıpkı somatik verileri ve rahatsızlık belirtilerini değerlendirdiğimiz ölçüde dikkatle değerlendirmeliyiz, ilgimizi, her şeyden önce aile koşullarına yöneltmeliyiz...”

Büyük bir bilgelikle ve empatiyle yazılmış bir başucu eseri olanOlmak Ya Da Olmamak adlı kitap; yaşanan ruhsal sıkıntıları, çaresizliği ve değişim arzularını, psikoloji kuramların karmaşasından alıp gerçek insanların hikâyelerinin karmaşık realitesine götürüyor.

Derslerden ve kitaplardan öğrenilen kavramları, günlük hayatta karşılaşılan gözlem ve deneyimlere uygulayarak daha iyi anlaşılmaları için bir fırsat sunan ve işe yararlılığı kanıtlanmış tavsiyelerle dolu olan bu kitapta Dr. A. Cem Keçe’nin üslubu gerçekten etkileyici ve doyurucu.