Masturbasyon


"20 ila 50 yaşlarında sık sık mastürbasyon yapan erkeklerde, yılda 500 bini aşkın erkeğin ölümüne yol açan prostat kanserine daha az rastlandı..."
New Scientist Dergisi

Cinsel İlişkiye Alternatif: Kendi Kendini Tatmin " Masturbasyon - İstimna

Kadınlar ve erkeklerin cinsel yaşamda neler istediklerini öğrenmeleri ve ilişkiye girdiklerinde bu istekleri söylemelerini ve göstermelerini sağlamak açısından masturbasyon kuşkusuz çok önemlidir.

Masturbasyon Nedir?
Masturbasyon kelimesi latince "masturbare=elle bozmak" fiilinden türemiştir. İnsanın haz veren cinsel bir tepki üreterek istemli, fiziksel ve kendi kendini uyarımıyla cinsel doyuma ulaştırmasına masturbasyon denir. Yani kişinin kendi kendine cinsellik yaşamasıdır. Masturbasyon cinsel fantezilerimizin ve cinsel hayal gücümüzün ulaştığı bir noktadır.

Masturbasyonun Faydaları
*Cinsel haz verir.
*Rahatlama ve gevşeme sağlar.
*Cinsel eğitimin bir parçası olarak cinsel hayatın gelişmesine fayda sağlar.
*Cinsel hayatta güvence ve özsaygıyı arttırır.
*Sevişme esnasında yapılan masturbasyon kişilere değişik zevkler vererek cinsel hayatı zenginleştirir veya renklendirir. Birlikte yapılan mastürbasyon seks hayatına değişik bir alternatif olarak değerlendirilebilir.
*Çiftler için kendilerine neyin ne derece zevk verdiğini bulma konusunda bir fırsattır.
*Birlikte uygulanan mastürbasyon kadının hamilelik durumlarında veya erkekte ereksiyon sorunları gibi seksin yapılamayacağı bazı tıbbi durumlarda da iyi bir alternatiftir.
*Kasıklarda olan ağrıyı hafifletir.
*Erken boşalma tedavisinde kullanılabilir.
*Uykusuzluğa iyi gelir.

Masturbasyonun Zararları
*Erken boşalmaya yol açabilir.
*Kişinin sosyal yaşantısını veya normal seksüel ilişkilerini bozabilir.
*Kişinin partnerine olan arzusunu olumsuz etkileyebilir.
*Kişi masturbasyon sonrası suçluluk ve utanç duygusuna kapılabilir.
*Mastürbasyon çok aşırı yapıldığında genital bölgenin cildinde tahriş oluşmasına neden olabilir.
*Yorgunluk ve uykuya eğilim yapar.

Kadınlar İçin Mastürbasyon
Kadınların mastürbasyon yapma sebepleri arasında en sık görülen sebep partnerlerinin onları cinsel doyuma ulaştıramamalarıdır. Seks esnasında yaklaşık kadınların %30'u orgazma ulaşabilir. Bu nedenle kadınlarımızın çoğu orgazma mastürbasyon sayesinde ulaşabilir. Kadınları bakire olanlar veya olmayanlar olarak değerlendirmekte fayda vardır.
Bakire olan kadınlar genellikle klitorisi yani bızırı elle okşar, vajen girişine parmakla baskı uygulayabilir, vajen girişi veya küçük dudaklar okşanabilir, duşta basınçlı su klitorise tutulabilir, bacaklarını açıp kapatarak sıkıştırır veya zevk verebilecek bir şeye sürterler. Bunun kızlık zarına hiç bir zararı yoktur. Bakire olmayan kadınlar yukarıda tarif ettiklerimi yapabilecekleri gibi vajen içine parmak veya parmaklarını sokarak masturbasyon yapabilirler. Ayrıca bu amaçla sex shoplardan yapay penisler de veya titreşim sağlayan bazı seks oyuncakları da alabilirler.

Erkekler İçin Mastürbasyon
Erkekler genellikle penislerini avuçlarının içinde ileri geri götürerek, penis başında halkalar yaparak penisin etrafının kavranma hissi veya penislerine hafif sürtüşmeden kendilerini tatmin ederler. Çünkü erkeklerin cinsel odakları penisleridir ve özellikle de penisin baş kısmıdır. Mastürbasyonda erkeklerde en sık rastlanan problem ise çok hızlı bir şekilde boşalma olmasıdır. Erkekler genellikle kayganlaştırıcı bazı maddeler kullanırlar.

Masturbasyon Seksin Yerini Tutabilir Mi?
Henüz ilişkiye girmeyecek kadar küçük olan gençlerde mastürbasyon cinsel ilişkinin yerini tutabilir.

Masturbasyon Hakkında Az Bilinenler
*Mastürbasyon zararlı bir şey değildir.
*Ayıp değildir.
*Başkasına zarar vermeyen bedensel bir özgürlüktür.
*Bir ihtiyaçtır.
*"Penis boyunun uzamasını durdurur" "sivilce yapar" adet düzenini bozar" gibi toplumda söylenen her şey tamamen uydurmadır.
*Her yaştaki kadın, erkek ve çocuklar bu yolla kedilerini tatmin ederler.
*İnsanların çoğu partnerleriyle beraber olamadıklarında mastürbasyon yapar.
*15 yaşına gelmiş erkek çocukların çoğu mastürbasyon yapmıştır.
*Partneri mastürbasyon yaparken seyretmek gibi mastürbasyon olayına katılımcı veya seyirci olarak da iştirak etmek mümkündür. Çoğu kişi bu durumun çok uyarıcı olduğu konusunda hemfikirdir.
*Mastürbasyon yapma kişilerin partnerleriyle seks hayatlarından mutlu olmadıkları anlamına gelmez.
*Mastürbasyon kişisel bir seçimdir. Yapmanın kötü bir şey olmadığı gibi yapmamakta bir eksiklik olarak görülmemelidir.
*Kişinin düzenli seks partneri yoksa veya hiç partneri yoksa; arzu ettiği sürece ve sıklıkta masturbasyon yapabilir.
*Cinsel hayatı olmayan genç erkeklerde hiç durmadan üretilen spermlerin boşaltılması için masturbasyon bir zorunluluktur.
*Bebeklerde de bazen masturbasyon benzeri davranışlar görülebilir.
*Çocuklar vücutlarını tanıma gibi masumane bir içgüdüyle yaklaşık 2 yaşından itibaren mastürbasyon yaparlar.
*Mastürbasyon "kısırlığa" neden olmaz.
*Yapılan araştırmalara göre 21 yaşına gelmiş Türk erkeklerinin %97'si ve kadınlarımızın %90'nı mastürbasyonu denemişlerdir. Çünkü cinsel organlarla ilgili haz verici her şey masturbasyon olarak sayılabilir. Örneğin bir kadının bacaklarını sıkıştırıp bırakarak heyecanlanması bile masturbasyondur.