Yaz ayları vajinismus tedavisi için idealdir...

28 Temmuz 2010

Vajinismus %100 tedavi edilebilir
Çiftler tedaviye başvurmak için beklemesinler
Cinsel ilişki denemesi sırasında kadının kasılarak ilişkiye izin vermemesi anlamına gelen vajinismusun ülkemizde her 10 kadından birinin sorunu olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Vajinismus ülkemizde çiftlerin çaresizlikle yaşadıkları bir durumdur. Kadının ilişki sırasında acı, ağrı yaşayacağı ve kanama olacağına dair bir korkusu vardır ve bu korku o kadar büyüktür ki cinsel ilişki sırasında kasılır, bacaklarını kapatır ve eşini iter. Erkek de bu durumda hiçbir şey yapamaz ve eğer tedaviye başvurulmazsa bu durum bu şekilde yıllarca sürebilir.” dedi. Vajinismuslu çiftlerin yanlış inanışlar ve korku yüzünden tedaviye başvurmayı yıllarca geciktirdiklerini de ifade Psikoterapist Keçe; “Vajinismus diğer cinsel işlev bozukluklarına bakıldığında %100 tedavi edilebilen belki de tek bozukluktur. Çünkü önemli bir amaç vardır, o da penisin vajinaya girmesidir. Çiftler ilk önce bunu hedeflerler, çünkü bu yıllardır yapamadıkları bir şeydir. Bu nedenle vajinismus tedavisinde penisin vajinaya girmesi hedefi %100 sağlanır. Ancak biz tedavinin penis vajinaya girdiğinde değil, çift düzenli ve sorunsuz bir cinsel hayata kavuştuğunda ve kadın cinsel ilişkiden zevk almaya başladığında tamamlandığını savunuyoruz.” dedi.
 
Vajinismuslu kadın huzursuz ve mutsuzdur
Vajinismusun kadında ve erkekte ciddi anlamda huzursuzluk ve mutsuzluğa neden olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Vajinismuslu kadın cinsel ilişkiden korkmaktadır ve kaçınmaktadır, ancak bir yandan da bunu yapamadığı için huzursuzdur. Hiç bir şeyden zevk almaz, depresif bir ruh hali içindedir, kendisini başarısız ve işe yaramaz biri olarak hisseder, eşini mutsuz ettiğini ve ona haksızlık ettiğini düşünür. Erkek ise eşinin onu istemediğini düşünebilir ve çevrelerindeki herkesin başardığı bir şeyi başaramıyor olmak onu da mutsuz eder ve hırçınlaştırır. Çift gerginleşir ve amanla çiftin arasında başka problemler de çıkabilir. Oysa ki iki taraf da birbirini gerçekten anlar ve destek olursa sorunlar çözülür.” dedi. Genellikle cinsel bir sorunun varlığını kabul etmenin zor olduğunu da belirten Psk. Bacanak; “Çiftin sorunu kabul etmesi zaman alır. Sorunu kabul ettikten sonra bir süre de kendiliğinden çözüleceğini düşünerek beklerler. Ancak bizim önerimiz sorunu fark ettikten sonra vakit kaybedilmeden cinsel terapiye başvurulmasıdır. Çünkü bazen çiftlerin 5, 10, hatta 15 yıl vajinismus sorunu ile yaşayabildiklerini görüyoruz. Oysa ki cinsel terapi ile ortalama 12 seansta çözülebilen bir sorun olan vajinismusun tedavisi için yıllarca beklemek çifti yıpratıyor, bu nedenle vakit geçirmeden tedavi başvurulmalıdır.” dedi.
 
Yaz ayları vajinismus tedavisi için ideal
Vajinismus tedavisi için yaz aylarının en ideal aylar olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık; “Yaz aylarında insanların kafaları biraz daha rahat, izne çıkma imkanları var, özellikle vajinismuslu çiftler izin dönemlerini tedavi için değerlendirebilirler ve böylece tatilden sonra evlilik ve cinsel hayatlarına yepyeni bir başlangıç yapmış olarak dönebilirler.” dedi.