Vajinismus faciaları artık yaşanmasın.

13 Temmuz 2010

Vajinismus kader değildir
Her gün, tüm dünyada ve ülkemizde daha fazla kadın vajinismus sorunu olduğunu keşfettiğini ifade eden CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Ancak vajinismus konusunda kafaların karışık olması ve tedavi seçeneklerinin azlığı çiftlerin kendilerini umutsuz ve çaresiz hissetmelerine sebep olabiliyor. Samsun’da yeni evlenen bir çiftin vajinismus sorunu nedeniyle ilk gece ilişkiye girememesi ve eşinin “bu gece olmazsa yarın gece olur” demesi üzerine korkusu artan kadının mutfaktan aldığı bıçağı eşinin sırtına saplamaya çalışması ve “benim vajinismus sorunum var, bu ortaya çıkacak diye tedirgin olup bıçakladım” demesini aşağılanma, umutsuzluk ve çaresizlik içinde yapaılan bir olay olarak değerlendirebiliriz. Her gün, cinsel tedavi kliniklerinde birçok kadın bu hastalığın üstesinden gelerek normal sağlıklı yaşamlarına devam edebiliyor.Diğer bir deyişle: Evet, Çözüm Var! Vajinismus kader değildir. Vajinismusun %100 tedavisi vardır.” dedi.
 
Vajinismus olan tek kişi benim
Vajinismusun yanlış anlaşılmasının utanç ve güvensizliği beraberinde getirdiğine değinen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Vajinismus kadında “bundan etkilenen tek kişi benim”, “doktorum bile beni anlamıyor”, “ben garip… deforme… bozuk… ümitsiz… biriyim” düşüncelerini doğurabilir. Eşiyle tam bir cinsellik yaşayamama, tampon gibi basit bir aleti bile yerleştirememe, vajina yoldan ilaç uygulayamama, jinekolojik muayene olamama veya doğal yoldan çocuk sahibi olamama sebebiyle kadında “vücudum bana ihanet ediyor” düşüncesi yerleşebilir. Bu durumdan muzdarip bazı kadınlar “partnerimi yeteri kadar sevmediğimden bunlar başıma geliyor” diye bazıları ise “kızlık zarım açılmadığı için bunlar başıma geliyor” diye düşünebilirler.” dedi.
 
Bir evliliği tamamlayamamak utanç verici olabiliyor
Vajinismus durumunda ilişkinin diğer tarafı olan erkeğin de bu durumdan etkilendiğini ifade eden CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; Bir evliliği tamamlayamamak kişisel başarısızlık olarak algılanır ve çiftlerin ailelerine ve en yakın arkadaşlarına dâhil normal bir cinsel yaşamları varmış gibi davranarak yaşamlarını bir yalan içine çekerler. Diğer yandan bekâr kadınlar acılarını utanç içinde saklar ve sosyal dışlanmadan korkarlar. Bekâr kadınlar çoğunlukla ilişkiden kaçarlar, aseksüel partnerler seçerler, problemli bir ilişkiden uzak durmaya çalışmak kadınlarda eşcinsel olup olmadıklarını sorgulamalarına sebep olabilir ve ilişki ilerlediğinde genellikle bitirme eğiliminde olurlar.” dedi.“Erkek genellikle kendini yardım edemez, ihanete uğramış, kendi cinsel yeterliliğini sorgular halde bulur. İlişkiyi sona erdirmek ya da sınırı bir cinsel yaşam arasında sıkışıp kalmak sık rastlanılan bir durumdur. Gizlilik içinde yaşamak, vajinismusun yıkımı ile uğraşmak, konuyu itiraf etmekte isteksizlik bu konuyu zorlaştıran önemli faktörlerdir.