Behlül ve Bihter Erken Boşalma Tedavisi İçin Cinsel Terapide

17 Mayıs 2010

CİSED; erken boşalma hastalığının tanı ve tedavisi için CİSED Genel Başkanı Cem Keçe ve CİSED Mersin Şube Başkanı Psk. Yaşam Y. Çelik tarafından yazılan yeni bir kaynak kitabın tanıtımını yaptı. Uzun süredir arzuladığınız partnerinizle güzel bir akşam yemeğinden sonra nihayet birliktesiniz, her şey çok güzel, ortam müsait, her iki taraf da birbirini arzuluyor ama her şey 30 saniyede bitiyor. Kendinizi ve partnerinizi düşünün, saniyelerin, dakikaların kıymetini düşünün. 7 dakika ve üzerinde süren bir birliktelik için neler vermezdiniz? Erken boşalma kâbusunu yaşamamak elinizde. 10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi adlı kitapla SEKSİ DOYASIYA YAŞAYIN. MUTLU OLUN, MUTLU EDİN!

Erken boşalmada suçlu olan penis değildir
Cinsel ilişki sırasında erken boşalmaya 10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi adlı kitaptaki egzersizleri uygulayarak son verebileceğini, çok daha uzun ve mutlu bir cinsel birliktelik yaşanabilineceğini ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Cinsel sorunla karşılaşmak ve bunu kabul etmek erkek için kolay değildir. Çünkü erkekler cinsel performansı erkekliğin göstergesi olarak görürler. Erken boşalan erkekler bu durum karşısında partnerlerinden utanırlar ve özür dilerler, bu çok yanlış ve yapılmaması gereken bir davranıştır. Ayrıca, bütün suçu penislerinde görürler ve penisi kontrol edemedikleri için kızarlar. Oysaki erken boşalmada suçlu olan penis değildir, olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir. Boşalmayı kontrol etme süreci aynı zamanda en büyük cinsel organımız olan beynimize de kontrollü olmayı öğretme sürecidir. Değişime hazır mısınız?” dedi.
 
Erken boşalma sorunu için cinsel tedavi kitabı yazıldı: “10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi”
CİSED Genel Başkanı Cem Keçe ve CİSED Mersin Şube Başkanı Psk. Yaşam Y. Çelik tarafından erken boşalma hastalığının tanı ve tedavisi için yeni bir kaynak kitap yazıldığını söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık; “Ülkemizde cinsellikle ilgili yayınlar çok az ve CİSED olarak bizler de halkımızın cinsel konularda sağlıklı ve güvenilir bilgileri alabileceği kitaplara ihtiyaç duyduğunun farkındayız. Bu eksikliği doldurmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Dr. A.Cem Keçe ve CİSED Mersin Şube Başkanımız Psk. Yaşam Y. Çelik tarafından birlikte kaleme alınan 10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi adlı kitabı kendi kendinize veya partnerinizle birlikte rahatlıkla uygulayabileceğiniz, en pratik ve en son geliştirilmiş tedavi tekniklerini içeren bir kendi kendine yardım kitabıdır ve erken boşalmadan şikayet eden erkeklerin ve çiftlerin bu kitaptan fayda sağlayacağına inanıyoruz.
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi;
Hastalar için; oku ve erken boşalma sorununu anla ve erken boşalmanın üstesinden gel,
Hekimler, cinsel terapistler, psikologlar ve psikolojik danışmanlar için; oku ve hastanı anla ve iyi olmasına yardımcı ol,
Anne ve babalar için; oku ve çocuğunun erken boşalmalı olmaması için neler yapman gerektiğini anla,
Gençlerimiz için; oku ve erken boşalma sorunu yaşama,
Medya mensupları için; oku ve erken boşalma hakkında halkı doğru bilgilendir” mantığıyla hazırlanmış bir başvuru kaynağıdır.’’  dedi.
 
Erken boşalma öğrenilmiş ve kazanılmış bir reflekstir
Erken boşalmanın çok eski devirlerden beri var olan bir sorun olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Erken boşalma öğrenilmiş ve kazanılmış bir reflekstir. Çok eski devirlerde ilkel çağlarda yaşayan insanlar doğada yaşamlarını sürdürmek ve canlarını korumak zorundaydılar. Seks yaparken bir yandan da her an vahşi bir hayvanın saldırabileceği korkusunu yaşamaktaydılar. Bu nedenle de  erkek bir an önce işini bitirmeyi yani boşalmayı amaçlıyordu. Seksten keyif almak için huzurlu bir ortam gereklidir. Eğer huzur yoksa ve tehlike varsa vücutta adrenalin salgılanır ve kişi bir an önce bulunduğu ortamdan kaçmak ister. Yani erken boşalma da insanın kendini korumak için geliştirdiği bir savunma biçimi olarak ortaya çıkmış ve nesilden nesile aktarılmış bir davranış örüntüsüdür. İlkel bir savunma olarak başlayan erken boşalma, daha sonraları sosyal koşulların getirdiği zorunlu yükler ve yakalanma korkusuyla öğrenilmiş bir davranışa dönüşmüştür.” dedi.
 
Erken boşalma tanısı koymak için önemli olan 5 kriter
Erken boşalmanın yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her ilişkide erkeğin arzu ettiği süreden önce boşalması olarak tanımlanabileceğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; “Erken boşalma, genellikle halk arasında eşini tatmin edemeden boşalma, penis vajinaya girmeden, değer değmez ya da penis vajinaya girdikten birkaç dakika sonra boşalma olarak ifade edilmektedir. Aslında erken boşalma yerine “denetimsiz boşalma” denilmesi daha doğru olacaktır, çünkü erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrolü yoktur. Erken boşalma tanısı koymak için 5 kriter vardır. Bunlar;
-6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması,
-her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması,
-o an geldiğinde kişinin kendini kontrol edememesi,
-partner boşalmadan boşalma yaşanması ve
-penis-vajina birlikteliğini 7 dakika ve üzerinde sürdürememe olarak sıralanabilir.” dedi.
 
Erkeklerin %70’i erken boşalıyor
Erken boşalmanın sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaygın bir sorun olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (CİSED) 5000 kişi üzerinde yaptığı anket çalışmasına göre ülkemizde erkeklerin %70’i erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu durumda 10 erkekten 7’si erken boşalmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 10 erkekten 7 si cinsel yaşamında mutsuzdur ve dolayısıyla partnerleri de mutsuzdur.Erken boşalma ülkemizde erkekler arasında en sık yaşanan cinsel işlev bozukluğu olmasına rağmen, cinsel terapiste başvurma konusunda sertleşme sorunlarından sonra 2. sırada gelmektedir. Tedaviye başvurma oranı %20-25 arasındadır. Özellikle ilk deneyimlerinde erkek erken boşalabilir ya da cinsel açıdan deneyimi az olan bir erkek farklı farklı partnerlerle birlikte olduğunda erken boşalabilir. Bu aslında doğal bir durumdur, çünkü erkek boşalma refleksi üzerinde kontrol sahibi olmayı zamanla ve tecrübe ile öğrenir. Erken boşalan erkekler genellikle kendilerini şu şekilde ifade ederler:
-“Vajinaya giremeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra hemen boşalıyorum…”
-“O an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum.’’
-“Kendimi yetersiz ve değersiz hissediyorum.’’
-“Cinsel ilişki sonrası eşimden utanmaktan ve özür dilemekten bıktım.’’
-“Her seferinde korktuğum başıma geliyor.’’
-“Vajinaya hemen girsem, dışarıya boşalmasam.’’
-“Her şey çok hızlı gelişiyor, kendimi kontrol edemiyorum.’’
-“Artık bu durumdan çok yoruldum.’’
-“Erken boşama sorunum yüzünden karşı cinse yanaşmaya çekiniyorum.’’
-“İleride evlenince ya eşimi tatmin edemezsem.’’ dedi.
 
Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?
Erken boşalmanın büyük oranda psikolojik bir sorun olduğunu ve nedenlerinin de genellikle psikolojik kökenli olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; “Erkeğin kendisi, bedeni, cinsel performansı ve partneri ile ilgili algıları, duygu ve düşünceleri onun erken boşalmasına neden olabilir. Yine özellikle ergenlik döneminde yakalanma korkusu ile aceleyle yapılan mastürbasyonlar da erkeği erken boşalmaya programlayabilir. Ülkemizde gördüğümüz erken boşalma vakalarının çoğu bu tip bir yanlış öğrenme sonucu oluşur. Yani erkekn boşalma yanlış öğrenilen bir davranıştır. Erkekler bunu;
-yakalanma korkusuyla yapılan mastürbasyonlarla
-ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlarla,
-“mastürbasyon yapanın gözü kör olur”, “mastürbasyon yapanın çocuğu olmaz”, “mastürbasyon yapan sağır olur”, vb. cinsel mitlere rağmen korkuyla yapılan mastürbasyonlarla ve
-arkadaşlara hava atmak için skora yönelik sık mastürbasyon yapmayla öğrenmektedirler. Cinsel mitler dediğimiz cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı inanışlar, cinsel açıdan deneyimsiz olma, anksiyete, depresyon, stres, yorgunluk, cinsel performansla ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, cinsellikle ilgili suçluluk ve günah duyguları, partnerle/eşle ilgili nedenler, bilinçdışındaki cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler, partneri tatmin edememe kaygısı, prostatit, üretrit gibi hastalıklar, penis başının aşırı hassasiyeti,vb. nedenler erken boşalmaya yol açabilir. Psikodinamik bir bakış açısıyla bakıldığında, erken boşalma bilinçdışı olarak erkeğin hem kendini hem de eşini cezalandırması olarak da ortaya çıkabilmektedir. Erken boşalma sorunu onlarca farklı nedenden kaynaklanabilir, erkeğin kişilik özellikleri, nasıl bir ailede yetiştiği, cinsel geçmişi, partnerin özellikleri, aralarındaki ilişkide sorunlar olup olmadığı önemlidir. Yani tek tip bir sorun ve tek tip bir çözüm yoktur. Sorun da çözüm de erkeğin özelliklerine bağlıdır ve ona özgüdür.” dedi.
 
Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri nelerdir?
Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Erken boşalan erkekler genellikle aşağıdaki özellikleri taşımaktadırlar:
-Hızlı yemek yeme,
-Hızlı konuşma,
-Hızlı araba kullanma,
-Her konuda aceleci ve sabırsız davranma,
-Çabuk sinirlenme,
-Kontrolsüz davranışlarda bulunma,
-Stresli ve gergin olma,
-Kaygılı olma,
-Sürekli onaylanmayı bekleme,
-Rekabetçi ve hırslı olma.” dedi.
 
CİSED Andı: “Cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…”