Bahar yorgunluğuna ve beraberinde gelebilen cinsel isteksizliğe karşı neler yapılabilir?

15 Mayıs 2010

Baharla birlikte cinsel isteksizlik görülebilir
Baharla birlikte insan biyoritmi olumsuz etkilenebiliyor
İlkbaharın aşk mevsimi olduğunun altını çizen ve ilkbaharla birlikte havadaki elektrik yükünün artığına dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Bahar mevsiminin başladığı bugünlerde birçok kişide, cinsel isteksizlik, genel bir bitkinlik, güçsüzlük, yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikâyetler görülüyor. Çünkü küçük kasabalarda ve doğayla iç içe olan yerlerde havadaki pozitif iyonların artması insana zindelik verirken, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerimizde yoğun olan negatif iyonlar ise; cinsel isteksizliğe, gerginliğe, duygusal iniş çıkışlara, uykusuzluğa, iştahsızlığa, eklem ağrılarına ve yorgunluğa yol açıyor. Havada elektrik yükü büyük şehirlerde çok fazla. Maalesef sanayi atıkları ve trafik bu yükü artırıyor.” dedi. Hava ve mevsim değişiminin insan biyoritmini olumsuz etkilediğini söyleyen Psikoterapist Keçe; “Dışarıda hava ne kadar güzel olursa olsun yataktan çıkmakta zorlanıyor, çok uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz. Çünkü kış şartlarına uyum sağlayan vücudunuz, baharda havanın ısınmasıyla birlikte uyum sürecine giriyor ve şaşırıyor. Ayrıca bünyenin ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol etmenin getirdiği bir kaygı da yaşanabilir; bu nedenle de bu sorunların ortaya çıkışı tetiklenebilir.” dedi.
 
Baharın gelişi ve doğanın uyanışını görmek harika bir olaydır
Baharda intihar vakalarında artış olabilir
Mevsim değişikliklerinde yukarıda sayılan şikâyetlerin ortaya çıkmasını normal diye nitelendiren CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Bu şikâyetler rutin yaşantımızı etkilemediği sürece sorun yoktur. Ancak bu şikâyetler güneşe ve yaydığı pozitif enerjiye rağmen çevreyle ilişkilerinizi etkiler hale döndüyse bir uzmana gitmek gerekir. Çünkü normal şartlar altında baharın gelişi ve doğanın uyanışını görmek harika bir olaydır. Ağaçlar ve çiçekler açıyor. Oysa günümüz insanı ağırlıklı olarak Ankara gibi büyük şehirlerde yaşıyor ve çok büyük stres altında, doğayı göremiyor. Uyanıp servislere biniyor, işine gidiyor ve maalesef işyerleri de suni olarak aydınlatılıyor.” dedi. İntihar vakalarının ilkbaharda artığına da dikkati çeken Psk. Bacanak; “Mevsim ve hava durumu da intihar oranlarını etkiler. Özellikle ilkbahar aylarında intihar vakalarına daha yüksek oranlarda rastlanır. Maalesef Beyindeki serotonin maddesindeki azalma intihar olasılığını arttırıyor. Bahar aylarında doğanın canlanması ile insanlar da canlanır, ancak küçük bir olumsuzlukta büyük kırgınlıklar yaşayarak sıkıntıya girebilirler. Hayata küsen bu sıkıntıdaki insanlar intihar yolunu seçebilirler. Yaptığımız anket çalışmalarına göre; intihar girişiminde bulunmayı düşünenlerin %38'i ilkbahar aylarında, %27'i sonbahar aylarında, %20'i kış aylarında ve %15'i de yaz aylarında intihar girişiminde bulunmayı düşünüyor. Ayrıca intihar vakalarında en önemli nedenlerden biri de ekonomik sorunlar ve olumsuz yaşam şartlarıdır.” dedi.
 
Bahar yorgunluğuna ve beraberinde gelebilen cinsel isteksizliğe karşı neler yapılabilir?
Bol spor yapın
Bahar yorgunluğuna güneş ışığına maruz kalma süresi ile mevsimsel beslenme değişikliklerinin neden olduğunu ifade eden CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Şikâyetlerin üstesinden günde 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketerek, içilen su miktarını artırarak, açık havada yürüyüş yaparak, bol bol güneşlenerek, iyi ve kaliteli bir uykuyla gelinebilir. Isınan hava vücudun su ihtiyacını artıracağı için günlük içilen su miktarı 3 litre civarında tutulmalıdır. Sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyün ve 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın, bu zindelik sağlar. Yeşil çay için. C, A, B ve E vitaminleri, potasyum, selenyum ve omega 3 kullanın ve sentetik yerine pamuklu kumaştan üretilen kıyafetler tercih edin. Her gün akşam ya da sabah duş alın, probiyotik ve prebiyotik içeren içecekler, bağırsak sistemini güçlendirdiği için özellikle mevsim geçişlerinde bol  tüketin.” dedi. İlkbaharda meydana gelen cinsel isteksizlik ve yorgunluk ile mücadelede spor aktivitelerinin önemli faydası olduğunu söyleyen Psikoterapist Keçe; “Cinsel isteksizlik ve bahar yorgunluğu ile mücadelede dengeli beslenme, iş yerlerinin ve evlerin yeteri kadar aydınlatılması, çalışılan mekanda yeteri kadar pencerenin olmasının da önemlidir.” dedi.
 
Alkol almayın veya azaltın
Gerekirse bir uzmana başvurun
Kendinizi kötü haberlere, uyuşukluğa teslim etmeyin” önerisinde bulunan CİSED Genel Sekreteri Psk. Dan. Fatma Ayrık; “Alkol tüketimini azaltın. Hoşlandığınız insanlarla görüşün ve hoşlandığınız etkinliklerde bulunun. Geleceğin getireceklerini bilmemenin kaygısını yaşamak yerine sürprizlerin güzel olduğunu düşünün.” dedi. Pek çok sorunun uzman desteği ve uygun yöntemlerin uygulanması sonucunda büyümeden çözüme kavuşturulabileceğini söyleyen Psk. Dan. Ayrık; uzman yardımına başvurulması gereken durumları ise şöyle sıraladı: “Kişinin daha önce yapabildiği işleri yaparken zorlanması, karar verme ve plan yapma açısından zorlanacak kadar zihinsel karışıklık içinde bulunması, ilişkileri olumsuz etkileyecek boyutlarda sinirlilik ve alınganlık, aşırı yorgunluk, uykuya eğilim, sabah kalkamama, sosyal faaliyetlerden kaçınma, cinsel istekte belirgin azalma, aşırı unutkanlık, konsantrasyon düşüklüğü, belirgin kilo değişiklikleri vb. Türkiye'de önemli bir hasta grubu hekime başvurmaya çekinmekte veya ancak uzun yıllara dayanan bir sorun haline geldiğinde başvurmaktadır. Ama yukarıdaki önerilerimize rağmen devam eden cinsel isteksizlik ve yorgunluk durumunda CİSED olarak önerimiz; en kısa zamanda bir hekime başvurulmasıdır.” dedi.
 
CİSED Andı: “Cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…”