Sertleşme sorunları için cinsel tedavi kitabı yazıldı: İktidarsızlık

22 Nisan 2010

Erkek sertleşme sorunu yaşadığında dünyası yıkılır
Her erkek zaman zaman sertleşme sorunu yaşayabilir
İktidarsızlığın Türk erkekleri arasında oldukça yaygın bir sorun olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Cinsel ilişki için gerekli sertliği başlatamama, sağlayamama veya devam ettirememe durumunda sertleşme bozukluğundan bahsedilebilir. Cinsel bir soruna sahip olmak erkek için gurur meselesidir. Çünkü erkeğe küçüklükten itibaren penisin ve cinsel gücün erkekliğin simgesi olduğu düşüncesi aşılanır ve erkek bir kereye mahsus da olsa sertleşme sorunu yaşadığında dünyası yıkılır, erkekliğini kaybettiği ve bir daha asla geri kazanamayacağı düşüncesine kapılır. Oysa ki bir sorun en az 3 veya 6 ay boyunca, her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı biçimde ortaya çıkıyorsa o zaman sorun olarak nitelendirilebilir. Her erkek arada bir sertleşme sorunu yaşayabilir, önemli olan büyütmemektir.’’ dedi. İktidarsızlığın birçok farklı nedeni olabileceğini belirten Psikoterapist Keçe; “Stres, iş ve aile yaşamındaki sorunlar, eşler arasında sürekli yaşanan problemler, bedensel antipati ve kadının gebe kalmasından duyulan korku, cinsel ilişkide başarısız olma korkusu, cinsellik hakkında yanlış bilgilenme veya keşfedilme, reddedilme, üzüntü vb. nedenlerden kaynaklanan anksiyete ve depresyon gibi ruhsal sıkıntıların yanısıra
penisin atardamarlarına, toplardamarlarına, süngerimsi silindirlerine ve sinirsel yapılarına ait bozukluklar,
sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, akciğer, karaciğer, kalp, böbrek, sinir, arter veya venlerin kronik hastalıkları, (özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, arteryoskleroz veya damar sertliği, testesteron hormonundaki azalma vb.) prostat, mesane veya rektum kanseri sebebi ile yapılan ameliyatlar, antidepresanlar, antihistamimikler, hipertansiyon ilaçları veya prostat kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Tedavi için öncelikle sorunun nedeninin tespit edilmesi gereklidir.’’ dedi.
 
Başaramama korkusu iktidarsızlığa neden oluyor
Cinsellik bir sınav ya da yarışma değildir
İktidarsızlığın en sık rastlanan psikolojik nedeninin başaramama korkusu olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Başaramama korkusu diğer adıyla performans anksiyetesi erkeklerin cinsel ilişkide sorun yaşamalarının en sık rastlanılan nedenlerinden biridir. Başaramama korkusu, cinsellikle ilgili toplumda yaygın yanlış inanışlarla körüklenir. Cinsel mit dediğimiz bu yaygın inanışlar; “erkeğin her zaman cinsel ilişkiye hazır olması gerektiğini, penisinin her zaman sert olması gerektiğini, saatlerce ilişkiyi sürdürebilmesi gerektiği’’ gibi yanlış bilgileri topluma aşılar, böyle olunca da erkekte performans baskısı oluşabilir. Oysa ki cinsellik karşı cinsle yaşanan sevgi dolu bir paylaşımdır, bir sınav ya da bir yarışma değildir, cinsellikte başarısız olmak diye bir kavram olmamalıdır, önemli olan birlikte geçirilen zamandan olabildiğince haz almaktır.’’ dedi. Erkeklerin cinsellikte başarılı olmayı kafalarına çok taktıklarını da belirten Psk. Bacanak; “Özellikle cinsel açıdan henüz deneyim yaşamamış erkeklerde partnerini memnun edememe korkusu çok fazla. CİSED olarak bu konuda çok sayıda telefon alıyoruz. Bu kaygıdan dolayı erkekler karşı cinse yanaşmaya, flört etmeye ve evlenmeye çekindiklerini belirtiyorlar. Yine ilk ilişkisinde sertleşme sorunu yaşayıp umutsuzluğa kapılan erkekler de tekrar aynı sorunu yaşama korkusuyla cinsellikten uzak duruyorlar. Her şey yolunda giderken birden sertleşme sorunu da ortaya çıkabiliyor. Her insan birbirinden farklı, her insanı kendi koşulları içersinde değerlendirmek gereklidir. Ancak iktidarsızlık kader değildir, %100 tedavisi vardır, çözüm mutlaka vardır.’’ dedi. 
 
Sertleşme sorunları için cinsel tedavi kitabı yazıldı: “İktidarsızlık”
CİSED Genel Başkanı Cem Keçe tarafından sertleşme sorunlarının tanı ve tedavisi için yeni bir kaynak kitap yazıldığını söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık; “Ülkemizde cinsellikle ilgili yayınlar çok az ve CİSED olarak bizler de halkımızın cinsel konularda sağlıklı ve güvenilir bilgileri alabileceği kitaplara ihtiyaç duyduğunun farkındayız. Bu eksikliği doldurmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Dr. A.Cem Keçe’nin İktidarsızlık kitabı kendi kendinize veya partnerinizle birlikte rahatlıkla uygulayabileceğiniz, en pratik ve en son geliştirilmiş tedavi tekniklerini içeren bir kendine yardım kitabıdır ve sertleşme sorunundan şikayet eden erkeklerin bu kitaptan fayda sağlayacağına inanıyoruz.
İktidarsızlık;
HASTALAR İÇİN; OKU, CİNSEL SORUNLARINI ANLA VE SERTLEŞME SORUNLARININ ÜSTESİNDEN GEL,
HEKİMLER, CİNSEL TERAPİSTLER, PSİKOLOGLAR VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR İÇİN; OKU, HASTANI ANLA VE İYİ OLMASINA YARDIMCI OL,
ANNE VE BABALAR İÇİN; OKU VE ÇOCUĞUNU SERTLEŞME SORUNLARININ OLUŞMASINDAN KORU,
GENÇLERİMİZ İÇİN; OKU VE SERTLEŞME SORUNU YAŞAMA,
MEDYA MENSUPLARI İÇİN; OKU VE SERTLEŞME SORUNLARI HAKKINDA DOĞRU BİLGİLENDİR" mantığı hazırlanmış bir başvuru kaynağıdır.’’  dedi.