Vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez...

01 Nisan 2010

Vajinismusta mucize çözüm yoktur!

Tek seansta vajinismus çözülmez
Vajinismusun aslında diğer hastalıklardan bir farkı olmadığını söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Hayatta genellikle mucize çözümler yoktur, kaçınırlar ve bir bakarlar ki yıllar geçmiştir. Bu nedenle vajinismus bir kaçınma ve erteleme hastalığıdır.’’ dedi. Vajinismusun yıllarca sürmesinin nedeninin tedaviye geç başvurmak olduğunu söyleyen Psikoterapist Keçe; “Vajinismusun tedavisi aslında kısa sürede mümkündür. Ancak çiftler hep mucize tedaviler aradıkları ve tedavi olabileceklerine inanmadıkları için tedaviye başvurmakta gecikirler. Vajinismus kadının sorunu gibi görünse de, aslında çiftin ortak sorunudur. Çünkü erkek de bu durumdan fazlasıyla etkilenir. Evlenirken her çiftin cinsellikle ilgili beklenti ve hayalleri vardır, vajinismus sorunu ortaya çıktığında çiftin hayalleri ilk geceden yıkılır. Evliliğin en güzel zamanları olması gereken cicim ayları, çift için sürekli huzursuz ve gergin geçen günler olur. Sorun genellikle ya görmezden gelinir ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek bir uzmana başvurmak ertelenir. Tedaviye başvurma kararı verildiğinde ise, özellikle kadın çok gergindir ve başaramayacağına inanmıştır. Bu nedenle de hızlı ve mucize tedavilerde umut aranır. Vajinismuslu kadınlar bu işi onların yerine başkası çözsün isterler, oysa ki kimse kimsenin yerine bir sorunu çözemez. Temeli geçmişe dayanan, belli bir alt yapısı olan, korku, kaygı ve endişelerin yol açtığı bir sorunun tek seansta çözülmesi çoğu zaman mümkün değildir.’’ dedi. ; kişi bir rahatsızlığın üstesinden gelmek istiyorsa önce sorumluluk almalı, bilgilenmeli ve tedavin gereklerini yerine getirmelidir. Cinsel bir sorun yaşamak kişiler için kolay bir durum değildir, çünkü kişi cinsel bir sorunu diğer rahatsızlıklar gibi açıkça söylemek, yardım istemek, tanıdıklara anlatmak hatta bir uzmana bile anlatmak zordur. Bu yüzden de çiftler tedaviye başvurmayı sürekli ertelerler
 
Çiftlerin hızlı bir şekilde vajinismus sorunundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor
Vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez
Hiçbir vajinismuslu bayanın birbirine benzemediğini belirten CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Cinsel ilişkiden korkma, kasılma, bacakları kapatma, eşi itme gibi temel belirtiler hemen her vajinismuslu kadında görünse de, aslında her kadın birbirinden farklıdır. Sorunun neden kaynaklandığı, geçmiş yaşam ve aile öyküleri, cinsel geçmiş, olumsuz travmatik yaşantılar, bireysel özellikler ve eşle ilgili özellikler açısından hiç kimse birbirine benzemez. Bu durumda herkese de standart bir tedavi uygulanamaz. Her çiftin tedavisi onlara özgüdür.’’ dedi. Çiftlerin hızlı ve çabuk çözüm istediğini de söyleyen Psk. Bacanak; “Çiftlerin hızlı bir şekilde sorundan kurtulma isteği onları yanlış tedavilere yöneltebiliyor. Vajinismusta çok sayıda hatalı ve yanlış tedavi uygulandığına tanık oluyoruz. Özellikle tek seansta çiftin muayenehanede cinsel ilişkiye sokulması, kızlık zarının ameliyatla alınması, genel antestezi altında cinsel birleşmenin yapılması, vajinaya botoks uygulanması, ilişki öncesinde alkol ve uyku hapı gibi maddelerin kullanılması, vajinaya buhar tutulması, sıcak suya oturmak ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, lokal anestezi kremlerinin ilişki öncesinde vajinaya uygulanması gibi geçersiz ve işe yaramayan çözümler hem çiftlerin umutlarını kırmakta hem de sağlıklarına zarar vermektedir. Oysa ki vajinismus hapla, ilaçla, kremle çözülmez. Bunlar hem vakit ve para kaybıdır, hem de psikolojik ve fiziksel sağlığı bozar.’’ dedi.
 
Cinsel terapi ile vajinismus çok kısa bir sürede çözülebilir
Cinsel terapi ile vajinismusun çok kısa bir sürede çözülebildiğini ifade eden CİSED Genel Bakanı Cem Keçe; “Cinsel terapinin içersinde kadının cinsel ilişkiye dair korkusunun nedenin bulunması, olumsuz duygu ve düşüncelerinin olumlularla değiştirilmesi, cinsel bilgilendirme, rahatlama ve gevşeme, cinsel organların tanınması ve keşfedilmesi, çiftin birbirine yakınlaşması için çeşitli uygulamalar yer alır. Çift bu uygulamaları evinde kendi rahat ve ideal ortamında yapar. Amaç sadece penisin vajinaya girmesi değil, çiftin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşmasıdır. O yüzden çiftlere sadece cinsel birleşmenin sağlanmasına yönelik hatalı tedavilere değil, uzun vadede cinsel yaşamın kalitesini ve doyumu arttıracak tedavilere başvurmalarını öneriyoruz.’’ dedi.