Kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle ilk gece yaşanıyor...

25 Mart 2010

Kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle ilk gece yaşanıyor
Evlenmek üzere olan çiftlerin kafalarında cinsellik konusunda birçok soru işareti olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Ülkemizde cinsel eğitim olmadığı için çoğu genç kızımız ve erkeğimiz en basit cinsel bilgileri bile bilmemekte ve çoğu zaman kulaktan dolma yanlış bilgilerle evliliğin ilk gecesini yaşamaktadır. İlk gece toplumumuz için hala önemli bir olgudur. Çoğu yerlerde gelenekler ve ilk geceye dair cinsel mitler hala varlığını sürdürmektedir. Kızlık zarı bekaretin simgesi olarak görüldüğü için  çiftlerde ve hatta onların ailelerinde kan beklentisi de vardır. Bunlar yeni evli çiftler üzerinde daha da fazla baskı oluşturmaktadır.” dedi. Toplumumuzda erkeğin cinsel deneyim kazanması için teşvik edildiğini, ancak bir yandan da genç kızın namusunu ve iffetini koruması gerektiği için cinsellikten uzak durmasının beklendiğini belirten Psikoterapist Keçe; “Genellikle yeni evli çifterde kadın cinsel açıdan deneyimsiz olmakta ve çevreden duyduğu yalan yanlış bilgiler nedeniyle de ilk gece çok acı çekeceği, ağrı duyacağı ve kanama olacağına dair bir korku yaşamaktadır. Erkeler de çoğu zaman sınırlı bir cinsel deneyime sahip ya da deneyimsiz olmakta ve kendi cinsel performansı ve eşini tatmin edememe ile ilgili endişeler yaşamaktadır. Eğer çiftler evlilik öncesinde cinsel danışmanlık ve rehberlik alırlarsa evliliğe daha sağlıklı bir adım atmış olurlar.” dedi.
 
İnternet yoluyla cinsel konularda edinilen bilgiler genellikle abartılı ve yanlıştır
Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmetlerinin ülkemizde yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve onlara yol gösterilmesidir. Cinsel terapi ile Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik birbirinden farklıdır. Cinsel terapi bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle bir cinsel terapist tarafından tedavi edilmesidir. Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik ise; kişiyi cinsellik, ilk gece, cinsel organların yapısı, cinsel ilişki, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri, vb. konularda bilgilendirmeyi içerir.’’ dedi. Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti almak için mutlaka bir cinsel sorunun var olması gerekmediğini de belirten Psk. Bacanak; “Cinsel konularda doğru ve güvenilir bilgi alabileceğimiz kaynaklar oldukça sınırlıdır. Günümüzde internet çok yaygın olarak kullanılmakta, ancak internet yoluyla cinsel konularda edinilen bilgiler genellikle abartılı ve yanlış bilgiler olmaktadır. Cinsellikle ilgili merak edilen konuları danışmak,  doğru bilgi edinmek, kendini ve karşı cinsi daha iyi tanımak için cinsel danışmanlığa başvurulabilkir. Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti öncelikle cinsel konularda uzman doktor, psikolog, psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanlarından lalınabilir. Ayrıca bu konuda eğitim almış öğretmen ve hemişereler de Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti verebilirler. Önemli olan kişinin konusunda bilgili bir uzman olması ve kendi önyargılarından arınmış olmasıdır.” dedi.
 
Balayında ilk geceden sonra denize veya havuza girilebilir mi?
CİSED olarak telefon ve MSN yoluyla cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmeti verdiklerini belirten CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık; “Evlenmek üzere olan kadın ve erkeklerden en fazla ilk gece nasıl davranmaları gerektiği ile ilgili sorular alıyoruz. İlk ilişkinin nasıl olacağı, kızlık zarı, kanama, ilk ilişkiden sonra ne kadar süre beklenmesi gerektiği, balayında ilk geceden sonra denize veya havuza girilip girlemeyeceği ile ilgili sorular çok fazla sayıda geliyor. Kadınlar ilk gece acı çekmekten ve kanamanın fazla olmasından korkarken, “ya kanama olmazsa ne yaparım” diye korkanlar da çok fazla. Erkekler de genellikle ilk gece sertleşme sorunu yaşamaktan, eşlerini tatmin edememekten ve erken boşalmaktan korkuyorlar. Eğer çiftler evlilik öncesinde bu konularda danışmanlık hizmeti alırlarsa daha keyifli ve sağlıklı bir ilk gece yaşayacaklardır.” dedi.