Toplumun cinsellik konusunda eğitici programlara ihtiyacı var...

18 Mart 2010

Televizyonda cinsellik sıkça yer alıyor
Toplumun cinsellik konusunda eğitici programlara ihtiyacı var
Cinselliğin medyada sıkça kullanılan ve ilgi çeken bir malzeme olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Televizyonda özellikle dizi ve filmlerde cinsellik, seks, çıplaklık ve özellikle de kadının çıplaklığının sıkça kullanılması programların izlenme oranlarını arttırmaktadır, bu bilinen bir gerçektir. Ancak aslında toplumun ihtiyacı seks görüntüleri ya da çıplaklık değil, cinsellik konusunda eğitici ve öğretici programların hazırlanması ve halka sunulmasıdır.’’ dedi. Cinsel konularda özgürlükçü olarak bildiğimiz bir ülke olan İngiltere’de yayınlanan sabah programına bu kadar tepki gösterilmesinin aslında toplumun gerçeklerle yüzleşmekten korkmasının bir sonucu olduğunu belirten Psikoterapist Keçe; “İngiltere’de şu an cinsel ilişkiye başlama yaşı 10-11 yaşlarına kadar düşmüş durumda ve son yapılan araştırmalar özellikle üniversite gençlerinin sık cinsel partner değiştirdiklerini ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve önlem almadıklarını göstermektedir. Bu bilgiler ışığında sabah yayınlanan programa halkın gösterdiği tepki aslında kendi gerçeklerini yok saymaya yönelik bir tepkidir. Belki programın yayınlanış saati çocukların da izleyebileceği bir saat olduğu için uygun olmayabilir, ancak cinsel açıdan uyarma ve tahrik etme amaçlı olmayan ve bilgilendirme amaçlı programlara halkın ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Kaldı ki çocuklar ve gençler artık zaten internet sayesinde zamanından çok önce uygun olmayan cinsel görüntülere ulaşabiliyorlar ve cinsellikle ilgili bilmeleri gerekenleri internet yoluyla öğreniyorlar. Bu daha büyük bir tehlikedir.” dedi.
 
Cinsellikle ilgili eğitici ve öğretici programların uygun saatlerde televizyonlarda yer almalıdır
Türkiye’de de cinsellikle ilgili programların televizyonda yer almadığını söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Türk toplumu cinsellik konusunda cahil bir toplum, çünkü cinsel konularda ne aileden, ne okulda ne de medyadan sağlıklı bilgi alabilmek mümkün değil. Artık bizim gençlerimiz ve çocuklarımız da cinselliği internetten öğreniyorlar ve çoğu zaman yaşlarına ve düzeylerine uymayan bilgileri internetten ediniyorlar. Oysa ki gençlerin sağlıklı bilgi alabileceği, cinsellikle ilgili sorularını sorabileceği programlar yayınlansa daha sağlıklı bireyler yetiştirilebilir.’’ dedi. Toplumca cinselliğe hem büyük bir merakın olduğu hem de öcü gibi görüldüğünü belirten Psk. Bacanak; “Cinsel konularda bilgisizlik o kadar fazla ki, gün içinde derneğimize gelen sorularda kadın ve erkeğin cinsel organlarının yapısı ya da nasıl hamile kalındığı, vb. gibi konularda bile en basit bilgilerin bile bilinmediğini üzülerek görmekteyiz. Gençlerimiz bilgi alamıyor, çünkü sorabilecekleri kimse yok. Yaşıtlarından ya da internetten aldıkları bilgiler de çoğu zaman yanlış bilgiler oluyor. Daha sonra bu kişiler evlendiklerinde cinsel sorunla birlikte bize başvuruyorlar. Cinsellikle ilgili eğitici ve öğretici programların uygun saatlerde televizyonlarda yer alması gerektiğini düşünüyoruz.'' dedi.
 
Cinsellik mutlaka hem medyanın hem de toplumun gündeminde hak ettiği yeri bulmalıdır.
Cinsel eğitimin ülkemiz için çok büyük bir gereklilik olduğunu belirten CİSED Genel Sekreteri Psikolojik Danışman Fatma Ayrık;Diğer gündemlerin yanında, cinsel eğitim toplumumuzda aslında en gerekli olan ancak bir türlü gündemde hak ettiği yeri bulamayan bir konu. Sanki cinsellik konusunda eğitim verildiğinde gençler cinselliğe daha düşkün olacaklarmış ve rastgele cinsel ilişki yaşayacaklarmış gibi bir algı var, oysa ki cinsel eğitim uygulanan ülkelerde hem gençlerin ileride daha geç cinsel ilişki yaşadıkları hem de daha bilinçli oldukları görülmüştür. Kurtlar Vadisi’ndeki gibi devamlı suni gündem yaratılan ülkemizde, cinsellik mutlaka ve acilen hem medyanın hem de toplumun gündeminde hak ettiği yeri bulmalıdır.’’ dedi.