Vajinismusla ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları

05 Şubat 2010

Vajinismus yani kadından kaynaklanan cinsel ilişkiye girememe sorunu, son dönemde medyada sıkça gündeme gelmektedir. Peki  Türk toplumunda bu kadar yaygın görülen bir sorun olan vajinismusla ilgili en sık sorulan sorular nelerdir? Cinsel konularda halkımızı bilgilendirmeyi ve cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde onları doğru adrese yönlendirmeyi amaçlayan  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED); bu önemli konuda çok çarpıcı bir basın açıklaması daha yaptı. 
 
Severek evlenen çiftlerde de vajinismus olur mu?
Vajinismuslu bir kadın cinsellikten zevk alır mı?
Vajinismusun sanılanın aksine severek ve anlaşarak evlenen çiftlerde de yaygın olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; ''Vajinismus kadının cinsel ilişki sırasında kasılarak ilişkiye izin vermemesidir. Bu kasılma kadının isteği ile olan bir durum değildir, bir takım korku ve kaygılara bağlı olarak istemdışı gerçekleşir. Vajinismusun görücü usulü, birbirini sevmeden ya da tanımadan evlenen çiftlerde daha sık görülebileceği düşünülür, ancak aslında birbirini tanıyarak, severek, yıllarca flört ederek evlenen çiftlerde de vajinismus son derece yaygındır. Hatta vajinismus sorunu ile bize başvuran ve kaçarak evlenmiş çiftler bile vardır. Yani vajinismusun genellikle eşini sevmekle ve istemekle bir ilgisi yoktur.'' dedi. Vajnismusun cinsel birleşmeye karşı duyulan bir korku olduğunu belirten Psikoterapist Keçe; ''Vajinismusu yaşayan kadınlar belli özellikler açısından birbirilerine benzerler, ancak belli açılardan da farklılıklar gösterirler. Tamamen cinselliğe kapalı, cinselliği reddeden kadınlar da olabileceği gibi, cinsel isteği yüksek olan ve cinsellikten zevk alan vajinismuslu kadınlar da vardır. Vajinismusta kadının temel korkusu cinsel birleşmeye yani penisin vajinaya girmesine yöneliktir. Sevişmekten ya da sürtünerek yaşanan birliktelikten kadın da zevk alır, bu bir süre sonra çiftte alışkanlık haline gelebilir ve ''nasıl olsa bu şekilde zevk alıyoruz, tedaviye ne gerek var'' diyerek tedaviden kaçınmalarına bile neden olabilir.'' diye ekledi. 
 
Vajinismusta erkeğin rolü nedir?
Vajinismus kesin olarak çözülür mü?
Sadece vajinismusun değil bütün cinsel sorunların tek kişinin değil çiftin ortak sorunu olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; ''Vajinismus tek başına kadının sorunu değildir, eşin desteği olmadan kadının yalnız başına vajinismusun üstesinden gelmesi beklenemez. Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle anlayışlı erkeklerdir, eşlerini zorlamazlar, üzerine gitmezler. Çoğu zaman iki tarafın da evlilik öncesi cinsel deneyimi yoktur.  Kadının korkuları kadar erkeğin de cinsellikle ilgili kaygıları olabilir ve iki tarafın korkuları vajinismusu besleyebilir. Belki vajinismusun temelinde değil, ancak vajinismusun sürmesinde erkeğin de payı vardır ve tedavide de rolü büyüktür.  Eşine güvenen, destekleyen erkekler olduğunda tedavi daha kısa sürede başarılı biçimde sonlanmaktadır, ancak bazen ''ben seni böyle kabul ediyorum, tedavi olmana gerek yok'' diyerek eşinin tedaviye başvurmasını engelleyen erkeklere de rastlamaktayız.'' dedi. Vajinismus sorunu için başvuran çiftlerin en çok kesin çözüm olup olmadığını sorduklarını  ifade eden Psk. Bacanak; ''Vajinismusun %100 tedavisi vardır, cinsel terapidir. Ancak çift cinsel terapinin sorumluluğunu almalıdır ve terapinin gereklerini yerine getirmelidir. Tedaviye başvururken hemen her çift kısa sürede sonuç almayı ve cinsel terapistin mucize yaratmasını bekler. Vajinismusun bir ilacı yoktur, bir hap içince herşey kendiliğinden geçmez. Ortalama 10 seanslık cinsel terapi çiftin gözünü korkutabilir, oysa ki 5 yıl, 10 yıl bu sorunla yaşayan bir çift için 10 seans kısa bir süredir, ancak genellikle çiftler anestezi, uyku ilacı, botoks gibi hızlı ancak vajinismusun çözümü için etkili olmayan yöntemlere rağbet gösterirler. Vajinismus psikolojik bir sorundur  ve başarı için sabır ve inanç gereklidir. Eğer cinsel terapistle çift işbirliği yapar, seanslara düzenli olarak gelir ve evde uygulaması gereken ödevlerini de uygularsa sorun kısa sürede kesin olarak çözülür.'' dedi.
 
Vajinismuslu kadınların yaşları ve eğitim düzeyleri nedir?
Kendilerine başvuran vajinismus hastalarının yaş ortalamasının genellikle 26-35 yaş arasında olduğunu belirten CİSED Genel Sekreteri Psk. Dnş. Fatma Ayrık; “Vajnismuslu kadınlar tedaviye başvurma konusunda oldukça dirençliler ve çoğu zaman yıllar geçtikten sonra ve çocuk sahibi olmaları konusunda çevreden gelen baskıya artık dayanamaz duruma gelince tedaviye gelirler. Genel olarak 26-35 yaş arası vajinismuslu kadınlar çoğunluğu oluşturuyor, ancak 40 yaş ve üstü ya da 20 yaş altı çiftlerimiz de nadir de olsa bize başvurmaktadır.'' dedi. Vajinismusun her eğitim ve kültür seviyesinden kadında ortak olarak yaşanan içsel bir korku olduğunu ifade eden Psk. Dnş. Ayrık; “Vajinismuslu kadınların eğitim ve kültür düzeyleri değişkenlik göstermekle birlikte, vajinismusun üniversite mezunu hatta doktora düzeyinde eğitim almış kadınlarda da görülebilir. Bunun nedeninin araştırılması gerektiği görüşündeyiz.'' dedi.