"Sigourney Psikanaliz Ödülü" Prof.Dr. Vamık VOLKAN'a Verildi...

07 Ekim 2015

Psikoterapist Cem Keçe “Mary S. Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün bu yıl “Prof. Dr. Vamık Volkan”a verildiğini bildirdi ve her yıl dünya genelinde psikanalistlere verilen en büyük ödül olan Mary S. Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün bu yılki sahibinin bir Türk bilim insanı olmasını kıvanç ve gururla karşıladıklarını belirtti. 

PROF. VOLKAN YENİ BİR UFUK AÇTI...

Mary S. Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün 1989 yılından bu yana psikanaliz konusunda önemli çalışmaları olan ve psikanaliz alanına büyük katkıları bulunan kişi ve kurumlara verildiğini söyleyen Keçe“Her yıl 2 ila 4 kişi ya da kurumun aldığı ödüle bu yıl, iki kişi layık görüldü. Ödülün sahibi olan ve gerek Türkiye’de gerekse dünya genelinde eşine az rastlanır, çok değerli bir bilim insanı olan Vamık Volkan, dünya barışının sağlanması için yaptığı çalışmalarıyla, en sonuncusu 2014 yılında ve yirmi yedi ülkeden gelen destekle olmak üzere çok kereler Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir” dedi. Prof. Dr. Vamık Volkan’ın psikoloji bilimine katkı sağlayan çok sayıdaki çalışmalarının arasında iki önemli başarısının bu ödülle taçlandırıldığını dile getiren Keçe, Prof. Volkan’a ödülü getiren bu iki başarısının “Ciddi kişilik bozukluklarının anlaşılmasında İlkel Nesne Teorisini klinik buluşlara eklemesi ve milletler veya kültürler arası çatışmaları anlamak için psikanalitik düşünceyi kullanmada yeni bir ufuk açması” olduğunu kaydetti.

SİGOURNEY PSİKANALİZ ÖDÜLÜ” İLK KEZ BİR TÜRK BİLİM İNSANINA VERİLDİ...

Keçe, bilim dünyasında saygın bir ödül olan Mary S. Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün ilk kez bir Türk bilim insanına verilmesinin önemini şöyle açıkladı: “Sigmund Freud bir kâşifti. İnsanların iç dünyalarında neler olduğunu bulmuştu. Fakat insanların iç dünyalarına (mesela fantezilerine, iç güdülerine)   odaklandığımız zaman dış dünyada olup bitenlerin bizi nasıl etkilediğini ikinci plana atarız. Prof. Volkan bir psikanalist olarak dünya işlerini anlamaya ve bunlar üzerinde çalışmaya başladığı zaman Amerika’daki psikanaliz kuruluşları bunun meslekleriyle bir ilgisi olmadığı üzerinde duruyorlardı. Mary S. Sigourney Psikanaliz  Ödülü’nün Prof. Volkan’a verilmesi psikanalizde çok önemli bir değişiklik olduğunu gösteriyor. Bu değişiklik Prof. Volkan’ın psikoloji biliminde açtığı yeni ufkun resmen kabul edilmiş olmasıdır. Bu sayede psikanaliz artık yalnızca bireylerin sorunlarını çözümlemek için kullanılmakla kalmayacak, sosyal/politik sorunları anlamak ve daha önemlisi bunların çözümü üzerinde çalışmak için de kullanılacak…” Diğer ödül sahibinin psikolog Jay Greenberg olduğunu kaydeden Keçe, bazı psikanaliz dergilerinin editörlüğünü yapan Greenberg’in bu dergiler aracılığıyla milletler arası bağlantılar kurarak psikanalizin yayılmasına yardim ettiği için ödülü layık görülmüş olduğunu belirtti.

ÖDÜL TÖRENİ OCAK 2016’DA YAPILACAK

Keçe, “2015 Mary S. Sigourney Psikanaliz  Ödülleri”nin Ocak 2016’da New York’ta Waldorf Astoria Otelinde yapılacak bir törenle verileceğini ve 17 Ocak 2016’da, yine New York’ta “The American Journal of Psycoanalysis” tarafından Prof. Dr. Vamık Volkan şerefine bir yemek düzenleneceğini duyurdu.

http://www.sigourneyaward.org/vamik-d-volkan-m-d