Sağlıklı ve Mutlu Bir Cinsel Yaşam İçin Evlerde Ses Yalıtımı ve Ebeveyn Banyosu Şart!

30 Temmuz 2015

PSİKOTERAPİST CEM KEÇE: "BİNALARIMIZ SEKSE UYGUN DEĞİL!"

Konut yapımında ve ev tadilatlarında cinsel yaşamın dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CiSED), binaların güvenlik, ekonomik ve tasarım olarak dönüşüm geçirmesine karşı cinsel mahremiyeti koruyacak koşullar yönünden zayıf kaldığını belirtiyor. Keyifli ve mutlu bir cinsel yaşam için ise, ses yalıtımı ve ebeveyn banyosu olmazsa olmazlardan... Yaz aylarında yeni bina yapımının ve eski evlerde tadilatların arttığını ifade eden CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, keyifli mutlu bir cinsel yaşam, toplumsal huzur, güzel partner ilişkileri ve sağlıklı çocuk gelişimi için iskân kanunlarında ses yalıtımı ve ebeveyn banyosu yapımının zorunlu kılınmasını tavsiye etti ve şimdiye kadar pek gündeme gelmeyen ancak oldukça önemli bir konu olan ses yalıtımı, ebeveyn banyosu ve ev ergonomisinin cinsel yaşam üzerindeki etkileri üzerine çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı...

EVLERDE SES YALITIMI VE EBEVEYN BANYOSU YAPIMINI ZORUNLU OLMALIDIR!

Ülkemizde birçok evin çiftlerin sağlıklı bir cinsellik yaşamaları için uygun olmadığını söyleyen Keçe; “Yeni bina yapımının ve tadilatların arttığı şu günlerde hem evinde tadilat yaptıracaklara hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hem de Türkiye Müteahhitler Birliği’nin ve inşaat sektörü çalışanlarının dikkatini odaların ses yalıtımına, ebeveyn banyosunu ve ev ergonomisine çekmek istiyoruz. Özellikle evde diğer aile büyükleriyle birlikte yaşayan evli çiftler ve çocuklu çiftler odalardaki yalıtımın yetersiz olması sebebiyle cinsel yaşamlarında sıkıntı yaşayabiliyorlar. Sevişme sırasında çıkardıkları seslerin duyulacağı endişesiyle kendilerini kontrol etmek zorunda kalıyorlar ve cinsellikten keyif alamıyorlar. Hatta bu durum zamanla çift arasında tartışmalara ve cinsel sorunlara da yol açabiliyor. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ve Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yeni evlerde ses yalıtımına ve ebeveyn banyosu yapımına özen göstermesi, ülkemizin cinsel sağlığı ve toplumsal huzuru için çok önemli bir meseledir. Ayrıca yasa koyucuların ve diğer yasal mercilerinde İskân Kanunlarında ses yalıtımını ve ebeveyn banyosu yapımını zorunlu kılması gerekir’’ dedi.

EBEVEYN BANYOSU ŞART!

Evlerde anne-babaya ait bir ebeveyn banyosunun bulunmasının önemine dikkat Keçe; “Bizim toplumumuzda inançlar gereği cinsel ilişkiden sonra banyo yapılır, ancak ebeveyn banyosu olmadığında çiftler sıkıntı yaşayabiliyorlar ve eğer ev kalabalıksa banyo yapmamak için cinsel ilişkiye girmekten bile kaçınabiliyorlar. Özellikle anne-babalarıyla birlikte oturan yeni evli çiftlerde bu duruma sık rastlanıyor. Yeni gelin kayınvalide ve kayınpederden utandığı için eşiyle birlikte olmak istemiyor ve zamanla bu cinsel isteksizliğe dönüşebiliyor. Cinsel isteksizlikle bize başvuran genç çiftlerin çoğunda sorun bundan kaynaklanabiliyor” dedi.

SES YALITIMI ÇOCUKLARIN CİNSEL GELİŞİMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ...

Anne-babalarının sevişirken çıkardığı sesleri duymanın çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğine dikkat çeken Keçe; “Cinsel ilişki sırasında kişiler özgür olmalı ve diledikleri gibi kendilerini ifade edebilmelidir, ancak odaların yalıtımı yetersiz olduğunda anne-babaların çıkardığı sesler çocuklar tarafından duyulabilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar bu sesleri yanlış anlamlandırabilir ve babalarının annelerine kötü bir şey yaptığını düşünerek, babaya karşı öfke duyabilirler. Yine küçük yaşta bu tür sesleri duymak çocukta cinselliğe ilişkin vaktinden önce bir merak ve ilgi gelişmesine neden olabilir’’ dedi.

MAHREMİYETE İHTİYAÇ VAR!

Sağlıklı bir cinsel yaşam için mahremiyetin önemli olduğunu söyleyen Keçe; “Mahremiyet insanın özelidir, bir ihtiyaçtır ve bir özgürlüktür. Ebeveynler mahremiyet anlayışını ve utanma duygusunu, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına kazandırmalıdır. Çünkü mahremiyet duygusu geliştiren çocukların istismar riski azalırken, sağlıklı cinsel kimlik gelişimleri de hızlanır. Mahremiyet duygusu çocuğu istismarlara karşı koruyan bir sigortadır” dedi.

EVLERİMİZ SEKS İÇİN UYGUN DEĞİL!

Her yıl yaz aylarında çok sayıda ailenin evlerinde tadilat yaptığını ve inşaat sektörünün canlandığını belirten Keçe; “Evlerde yapılan fiziki değişikliklerde cinsel yaşamın da dikkate alınması gerekiyor. Ergonomi dediğimiz kavram bizim ülkemizde çok fazla bilinmiyor. Ergonomiyi kısaca fiziksel çevrenin insanla uyumunun sağlanması olarak tanımlayabiliriz. Kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığı ve mutluluğu için ergonominin önemi büyüktür. Evin tasarımı kişilerin ihtiyaçlarına uyun olduğunda hem hayatları daha kolaylaşır hem de aile ve iş hayatındaki verimlilikleri artar. Ev ergonomisi cinsel mutluluğa da katkı sağlar” dedi.