CİSED: "Kadına Şiddet Normalleşiyor!"

06 Mart 2015

Son günlerde artan kadına yönelik şiddet eylemlerine en sert tepki veren sivil toplum kuruluşlarının başında gelen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)'nin Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe’den dikkat çeken tespit: “Kadına şiddet adeta normalleştirildi...” Kadın sorunlarının gündeme geldiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Türk kadınının durumunu masaya yatıran Keçe oldukça çarpıcı tespitler yaptı. Kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığının ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için 8 Mart’ı özel bir gün olarak nitelendiren Keçe, her şeyde olduğu gibi, önemli manaları ve büyük meseleleri bir güne sığdırmanın, sadece o günde konuşmanın ve hatırlamanın da suni bir etkiden öteye gidemediğinin altını çizdi. Keçe’ye göre, kadın hakları alanında olup biten tüm olumsuzluklar ve ihlaller her geçen gün artmakta ve tehlikeli bir noktaya gitmekte. Keçe’nin günümüz Türk kadınının yaşadığı sorunlara yönelik tespitleri oldukça önemli:

“ŞİDDET UTANCI SÜRÜYOR”
“Ülkemizde ne yazık ki kadına yönelik şiddet utancı hala yaşanmaktadır. 21. yüzyılın Türkiye’sinde hala töre veya namus cinayeti, cinsel şiddet, aile içi şiddet, kadınlarımızın hor görülmesi, dövülmesi, kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi gibi olaylar yaşanmaktadır. Bir kadının sokak ortasında eşi ya da sevgilisi tarafından katledilmesinin veya küçük yaşta bir kız çocuğunun uğradığı tecavüz olayının medyada yer almadığı bir haftayı bile geçiremez olduk.

“ŞİDDET NORMALLEŞTİRİLDİ!”
“Kadına şiddetin temel nedenleri arasında cinselliğin de yattığı görülmektedir. Bekaret, kızlık zarı ve cinsellik üzerine kurgulanmış olan hurafeler, ailelerde bir baskı yaratmakta, namus kavramının sadece kendi üzerine yüklenmesi ile kadına şiddet toplumda kabul görmektedir. Yani kadına yönelik her türlü şiddet bir şekilde normalleştirilmektedir.”
Keçe’ye göre sorunların temelinde eğitimsizlik var:

“SORUNLARIN TEMELİNDE TABULAR VAR!”
“Kadına şiddeti durdurmak adına alınan kolluk önlemlerinin tek başına bu sorunun önüne geçmek için yetersiz olduğu aşikardır. Sorunun kaynağında ise her olumsuzlukta olduğu gibi eğitimsizlik yatmaktadır. Bugün halen kendi bedenini bile tanımaktan uzak, sorunlarıyla başa çıkabilmekten korkan ve hurafelere, tabulara inanmayı daha kolay gören insanların çoğunlukta olduğu bir toplum süregelmektedir. Kadına şiddet başta olmak üzere, toplumdaki birçok sorunun kaynağı olan hurafelerle ve yanlış inançlarla mücadelenin tek etkin yolu eğitim, özellikle de cinsel eğitimdir.”

“EVLİLİK EHLİYETI VE EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM ŞART OLMALI!”
“CİSED olarak kurulduğumuz günden bu yana ilan ettiğimiz deklarasyonumuzda olduğu gibi diyoruz ki: (1) Anaokulundan başlayarak Cinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır. (2) Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır. (3) Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır. (4) Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri ve EVLİLİK EHLİYETİ uygulaması yasal olarak şart olmalıdır. Tüm bu görüşlerin ışığında, Türk kadınının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü canı gönülden kutlar, bu günün sembolizminden ziyade, kadın hakları için samimi ve net önlemlerin pratiğe yansıdığı bir gün olmasını dilerim.”