CİSED "Tutsak Penis" Durumunu Anlattı...

22 Ocak 2015

CEM KEÇE: "PENİS CAPTIVUS CİNSEL BİR MİTTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL!"

Halk tarafından “vajina kilitlenmesi” olarak bilinen durum, tıp çevrelerince “penis captivus” olarak adlandırılıyor ve “tutsak penis” anlamına geliyor. Penis captivus, “cinsel birleşme sırasında kadının vajina kaslarının kasılması, böylece penisi kenetlemesi ve penisin vajinadan çıkışını engellemesi durumu” olarak tanımlanıyor. Penis captivus durumu, neden ve nasıl gerçekleştiğine dair bilimsel açıklamalardan ziyade yaşandığı söylenen (!) olaylarla gündeme geliyor. Bu da penis captivus durumunun gerçekliğinin halk tarafından sorgulanmasına neden oluyor. Penis captivus, halkı cinsellik konusunda bilinçlendirmeye çalışan  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’ne (CİSED) de sık sorulan sorular arasında yer alıyor. CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe kesinlikle cinsel bir mit yani hurafe olduğunu vurguladığı penis captivus durumuna dair bilinmeyenleri anlattı.

PENİS CAPTIVUS CİNSEL BİR MİTTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL!

Penis captivus'un en yaygın hurafelerden biri olduğunu belirten Keçe, “Penis captivus durumuna bir tanım getirmek doğru değil. Ancak cinsel bir mitten ibaret olan bu duruma dair yıllardır süregelen boş inanışı aktarabilirim” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Penis captivus, penisin vajina içine hapsolması ve bir mengene içindeymiş gibi sıkışıp kalması olarak biliniyor. Cinsel ilişki esnasında kadının vajina kaslarının penisin etrafında kenetleneceği ve penisin vajina içinde kilitli kalacağı zannediliyor. Ne yapılırsa yapılsın penisin vajinadan kurtulamayacağına inanılıyor.”

ANLATILANLAR ŞEHİR EFSANESİ!

Keçe, vajina kilitlenmesinin bilimsel olarak tespit edilmediğini şu sözleriyle belirtiyor: “Şimdiye kadar ispatlanmış, bir vaka olarak yayını yapılmış, seksoloji kongrelerinde sunulmuş, fotoğrafı veya videosu çekilmiş bir penis captivus olayı hiç görülmedi.” Anlatılanların şehir efsanesi olduğunu vurgulayanKeçe, “Geçmiş yüzyıllarda bazı şehir efsanelerini kitaplarına taşıyan doktorlar olmuş. Penis captivus durumu ile karşılaştığını söyleyen doktorlar şimdi de mevcut. Fakat bu, sadece toplumun ilgisini çekmek için kullanılan ve kesinlikle gerçekliği olmayan bir durum” dedi. Keçe, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni evli bir çiftin; otelde penisin vajinaya kilitli kalması nedeniyle ayrılamadığını, bu nedenle doktor çağırdıklarını, ancak kloroform koklatıldıktan sonra penisin vajinadan kurtulabildiğini ve penisin acınası bir halde dışarı çıktığını anlatırsanız ilgileri çekmiş olursunuz.”

PENİS CAPTIVUS GERÇEK OLAMAZ!

Keçe, penis captivus durumunun gerçekten yaşanamayacağını belirtiyor ve sebeplerini şöyle sıralıyor: “Vajina duvarları kaygan ve yumuşaktır, vajinal açıklık kolay geçişe izin verir. Vajina duvarlarında hassas dokuyu kaplayan birkaç kas var, ben onlara aşk kası diyorum ve bu kaslar penisi kenetleyecek kadar güçlü değil. Boşalma anında vajinal kasılmalar 5-10 saniye sürebiliyor ve boşalma bitince kasılmalar duruyor. Erkek boşaldıktan sonra, penisindeki kan geriye kaçıyor, penis sertliğini kaybediyor ve kolaylıkla vajinadan dışarı çıkıyor.”

PENİS CAPTIVUS, KEDİ VE KÖPEKLERDE GÖRÜLÜYOR...

Penis captivus durumunun kedi ve köpeklerde görüldüğünü, bunun da doğal olduğunu belirten Keçe, şu açıklamaları yaptı: “Erkek kedinin penisinin üzerinde yapışkan, mememsi yapılar bulunur. Bu nedenle penisini hemen çekemez. Köpeklerin penisinde ise kemiksi bir yapı var. Bu kemiksi yapı penisin sertleşmesini sağlar. Penis vajina içine girdikten sonra dip tarafında bulunan şiş kısım penisin içerde kalmasını sağlar, fakat geri çıkmasını bir süre için olanaksızlaştırır. İnsan penisinde ise vajinanın içinde sıkışıp kalmasına neden olabilecek bir yapı yok.”

PENİS CAPTIVUS HURAFESİ; KADINLARDA VAJİNİSMUSA, ERKEKLERDE CİNSEL SOĞUKLUĞA NEDEN OLABİLİYOR!

Keçe, vajina kenetlenmesine dair şehir efsanelerinin en önemli cinsel sorunlardan biri olan vajinismusa sebep olabildiğini belirtiyor ve şunları söylüyor: “Vajinismus, vajinal yapıdan değil, kadının seks yapma korkusundan kaynaklanır. Kaygılı, endişeli, korkulu kadın istemsiz olarak kendini kasar ve cinsel birleşmeye kendini kapatır. Penis captivus hurafesi de bazı kadınların seksten korkmasına neden olabiliyor.” Keçe, bu hurafenin cinsel tecrübesi olmayan erkeklerde de korkuya neden olabildiğini söylüyor. Bazı erkeklerin penisinin vajina tarafından sıkıştırılacağına inandığını, bu nedenle kadınlarla seksten uzaklaştığını açıklıyor. Keçe, cinsel korkular yaratan mitlerin anlatılmaması gerektiğini özellikle vurguluyor.