Ağrı ve Acı Duymadan Seks Yapmak Mümkün!

11 Haziran 2014

CİSED GENEL BAŞKANI CEM KEÇE"AĞRILI SEKS EVLİLİK VE İLİŞKİ SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR!"

Cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı duyulması nispeten sık yaşanan bir durum... Pek çok kadının sorunu olan ağrılı ve acılı cinsel ilişki yani disparoni, basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor. Bu durum genellikle kadın vajina bölgesinde, kasıklarda, klitoriste ve iç ya da dış dudak kısımlarında ağrı, acı, basınç, yanma ya da yırtılma hissi olarak tarif ediliyor. Hissedilen acı ve ağrının neden olduğu cinsel ilişki (penetrasyon yani penis-vajina ilişkisi) problemi olası diğer cinsel işlev bozuklarına ve çift iletişim zorluklarına yol açabiliyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe; cinsel ilişki sırasında ağrıdan yakınan kadınların zaman kaybetmeden mutlaka bir cinsel terapiste ve jinekoloğa başvurmaları gerektiğinin altını çizdi…

NASIL TANI KONULUYOR?

Özellikle cinsel yaşam başlangıcının ilk aylarında, kadınların çoğunun az veya çok ağrı ve acı duyabileceğini belirten Psikoterapist Keçe; “Ancak (1) cinsel birleşme sırasında vajinaya girmede zorlanma, (2) vajinaya girme ya da girme girişimleri sırasında vulvovajinada ya da pelviste belirgin ağrı duyma, (3) vajinaya girme eyleminin gerçekleşeceği beklenirken ya da vajinaya girme sırasında ya da girilmesinden ötürü vulvovajinada ya da pelviste ağrı duymayla ilgili olarak belirgin bir korku ya da kaygı duyma ve (4) vajinaya girme girişimi sırasında aşk kaslarını (pelvis tabanı kaslarını) çok germe ya da sıkma durumu, yaklaşık altı aydır, sürekli ya da yineleyici bir biçimde yaşanıyorsa, kadında ve çift ilişkisinde belirgin bir sıkıntıya neden oluyorsa disparoniden bahsedilebiliyor” dedi.

TİPLERİ NELER?

Penetrasyon sırasında hissedilen ağrı ve acının çeşitlerinden bahseden Psikoterapist Keçe; “Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişiyor. Disparoniden yakınan kadınlar, ağrı ve acının verdiği korkuyla ağrı beklentisine girebiliyor ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınabiliyor. Hatta bazı durumlarda ağrının ve acının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabiliyor. Disparoni, ‘derin’ ve ‘yüzeyel’‘primer’ (yaşam boyu) ve ‘sekonder’ (edinsel), ‘psikolojik nedenli’ ve ‘fiziksel nedenli’ olarak sınıflandırılabiliyor. Derin disparoni, vajinaya penisin tam olarak girmesinden sonra kasık veya karın bölgelerinde ağrı ve acı hissedilmesi olarak tarif ediliyor. Rahim, yumurtalık, tüpler ve alt karın bölgesi ile ilişkili önemli hastalıklar derin disparoniye neden olabiliyor. Yüzeyel disparoni ise vajinanın hemen girişinde veya vajina içerisinde hissedilen ağrı ve acı hissi olarak biliniyor. Primer disparoni, kişi cinsel açıdan etkin olduğundan beri varken, sekonder disparoni oldukça olağan bir cinsel işlevsellik evresinden sonra başlıyor” dedi.

NEDEN OLUYOR?

Disparonide psikolojik nedenlerden çok fiziksel nedenlerin ön planda görüldüğünün altını çizen Psikoterapist Keçe; “Herpes simpleks enfeksiyonu (genital uçuk) ya da vajinit gibi vajinal bölgede ya da rahimde gelişen enfeksiyonlar, vajinada, rahimde veya yumurtalıkta gelişen kitle ve tümörler, vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler, endimotriozis yani iç genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar, menopoz döneminde vajinada oluşan kuruluklar, kızlık zarının yapısal olarak sert olması gibi kızlık zarıyla ilgili sorunlar, doğumsal vajina kusurları disparoniye neden olabiliyor. Bunun dışında psikolojik sorunlar, ön sevişmeye yeteri zaman ayrılmaması ve yeterince hazır olunmadan cinsel ilişkiye girme vajinada tahrişe ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabiliyor. Erkeklerde ise üretra enfeksiyonları ağrılı cinsel ilişki yaşanmasına yol açabiliyor” dedi.

TEDAVİSİ MÜMKÜN...

Disparonide cinsel terapi, medikal tedavi ve cerrahi tedavinin gerektiğinde birlikte uygulandığında yüz güldürücü sonuçlar alınabileceğine dikkat çeken Psikoterapist Keçe; “Örneğin sorun enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi yeterli gelebiliyor. Yumurtalık kistleri, tümör, endometriozis veya miyom disparoniye neden oluyorsa cerrahi tedavi gerekiyor. Bazı disparoni vakalarında jinekolog ile cinsel terapistin birlikte vakayı değerlendirmesi ve çalışması önem taşıyor. Ancak sorunun kaynağı ne olursa olsun, hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın kadının ve çiftin psikolojik destek alması gerekiyor. Çünkü cinsel ilişkide oluşan ağrı zamanla psikolojiyi bozabiliyor ve çoğu zaman partnerin de cinsel terapiye katılımını gerektiriyor. Cinsel terapi süresi ise sorunun altında yatan faktörlere bağlı olarak değişebiliyor” dedi.