CİSED Terapistleri, Tüm Çiftlerin 14 Şubat Sevgililer Gününü Kutluyor...

14 Şubat 2014

“Her günüm seninle geçsin, o güneşe en yakın, kimsenin varamayacağı bir dağ başında. Uçsuz bucaksız uzak denizlerde, insan ayağı değmemiş ormanlarda, uzaklarda, en uzaklarda, o gemilerin uğramadığı limanlarda. Işığım ol, alınyazım ol benim, vatanım ol, evim ol. Yeter ki bir ömür boyu benim ol, her günüm seninle geçsin...”

Ümit Yaşar Oğuzcan

Efsaneye göre sevgililer günü inancı, Roma devleti zamanında, kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak bilinen Juno’dan gelmektedir. Bu dönemlerde yaşamış olan imparator II. Claudius orduda savaşacak asker bulamadığı için tüm âşıkları ayırmış, sevgi gösterilerini kaldırmış, hatta evlilikleri yasaklamıştır. Aziz Valentinus ise imparatorun verdiği emre karşı gelerek, bunun hatalı olduğuna dair vaazlar vermiş ve bu nedenle, mahkûm edilmiştir. Mahkûmiyet sırasında tanıdığı Aziz Julia ile aşk yaşamış fakat 14 Şubat günü, Papa I. Julius tarafından bir kemer kapısı altına gömülerek öldürülmüştür. Romantik aşk ve Valentine arasındaki bağlantı bu şekilde günümüze kadar gelmiştir…

Cinsel Sağlık Enstitü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri, günün anlam ve önemine uygun bir romantizmle çiftlerin neler yapılabileceği konusunda çok özel önerilerde bulunuyor…

SLOGANIMIZ: “SEVGİNİ GÖSTER!”

Dünyaca kutlanan 14 Şubat Sevgililer Gününü, aşkın, sevginin, iyiliğin ve güzelliğin yoğun bir şekilde yaşandığı âşıkların günü olarak betimleyen CİSED Genel Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe

“Sevgililer günü, çiftlerin diğer günlerde yapmak isteyip de bir türlü uygun anı bulamadıkları o anlamlı konuşmaları yapabilmeleri için en ideal zamandır. Bu nedenle, diğer günlere nazaran çiftler, aşklarını tazelemek, pekiştirmek ve beraberliklerini bir ömre taşımak için bu romantik anı yinelemek adına birbirine hediyeler alır, anlamlı sözleri dile getirir, şiirler yazar ve küçük sürprizler yapar. Bu seneki sevgililer gününde, sevgiliniz ve eşiniz için biraz daha özen göstererek, sıradanlaşmayı önleyebilmek için birkaç önerimiz olacak…” dedi.

SEVGİLİLER GÜNÜNÜ GÜNÜN İLK IŞIKLARIYLA KUTLAMAYA BAŞLAYIN…

Daha yoğun duygulara sahip kadınların, romantizmin birer kraliçeleri olduğunu vurgulayan CİSED Genel Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Yasemin Yıldız, “Eşleriyle ya da sevgilileriyle izleyecekleri gün doğuşu Sevgililer Günü kutlamaları için harika bir başlangıç olabilir… Özelliklede, güneş ışınlarının içimizi ısıttığı bu günlerde, güzel sözler ve anlatılan anılar eşliğinde küçük bir buse son derece romantik bir adım olacaktır. Düşünsenize, henüz şehir uyanmadan siz, sevdiğiniz ve aşkınız…” dedi.

KIRMIZI GÜLDEN ASLA VAZGEÇMEYİN…

Kırmızı gülün önemine değinen CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Psk. Serap Güngör; “Her ne kadar klişeleşmiş gibi görünse de, aşkın ve tutkunun simgesi kırmızı gül Sevgililer Günü’nde kadınların vazgeçilmezidir. Bu nedenle, sabah uyandıracağınız, kahvaltı masasına koyacağınız, evden çıkarken sunacağınız, sipariş vereceğiniz ya da şaşırması için saklayacağınız bir gül kadar güzel bir şey daha yoktur. Unutmayın, anca sevgi paylaşıldığında, yaşamın tadına doyum olmuyor…” dedi.

HER FIRSATI ROMANTİZME ÇEVİRİN…

Bugün, fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan CİSED Yönetim Kurulu Üyesi Cinsel Terapist Kemal Özcan; “Elbette ki her gün sevgiyi belli etmek için çiftlere bahşedilmiş büyük bir şans. Fakat günlük hayat ve sorumluluklar nedeniyle duygular sadece belli günlerde su yüzüne çıkabiliyor. Dolayısıyla, bu güzel günü değerlendirmek oldukça önemli… Bu nedenle, gün içerisinde küçük tatlı mesajlar ve jestler, baş başa geçirebileceğiniz anlar, yağmur, kar, güneş ya da ay ışığı eşliğinde yapacağınız romantik yürüyüşler… Bugün olduğunuzdan faklı olabileceğiniz en güzel gün. Sevginizi bugün anlatmayacaksınız da ne zaman anlatacaksınız…” dedi.

GECENİN YEMEĞİ…

Baş başa olma amacı güden Sevgililer Günü’ne özel akşam yemeğinin, gecenin nasıl devam edeceğinin göstergesi olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe; “Bu nedenle, akşam yemeğini pahalı restoranlarda yemektense, güzel bir müzik ve romantizmin simgesi mumlar eşliğinde sıcak yuvanızda hazırlayabilirsiniz. Yılda bir kez kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü’nü, günün sonuna dek, en güzel şekilde, keyifle kutlamanın yolu gecenin devamlılığını belirleyen bu yemekte saklı olduğunu sakın es geçmeyin. Bütün gün yaptığınız jestlerden sonra, kadın partneriniz size daha yeni eşlik etmeye başladı…” dedi.