10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü Kutlu Olsun!

10 Ekim 2012

CİSED ONURSAL BAŞKANI CEM KEÇE: "ÜLKEMİZ CİNSEL SORUNLARIN KISKACINDA YAŞIYOR!"

Günümüzde artık her olay kişilerin sinirlerini yıpratıyor. Kimileri bu olaylardan o kadar etkileniyor ki depresyona girebiliyor. Fakat depresyon sadece sinirleri bozmakla kalmıyor, insan ruhunda derin izler bırakabiliyor. Hatta cinsel yaşamı yok edebiliyor. Yani depresyon cinsel yaşamı yok edebildiği gibi, cinsel sorunlar da depresyonu tetikleyebiliyor. Yumurta tavuk hikâyesinde olduğu gibi; "Depresyon mu cinsel sorunlara yol açar, yoksa cinsel sorunlar mı depresyona yol açar?" İşte bu soruya yanıt 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistlerinden geldi…

DEPRESYON: KÜRESEL KRİZ

Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla, 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmakta olan10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğduğundan bahseden CİSED Onursal Başkanı Cem Keçe; "Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak, kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek, psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek ve bu hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirmek amacıyla kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü bu yıl 'Depresyon: Küresel Kriz' başlığına sahip. Bu nedenle10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde cinsel sorunların depresyonla ilişkisi üzerinde durulması gerekiyor. Çünküülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi, her on kadından sekizi hayatının bir döneminde cinsel sorunlar yaşıyor. Yani ülkemiz cinsel sorunların altında kaldı, eziliyor. Ülkemiz cinsel sorunların kıskacında yaşıyor." dedi.

DEPRESYON CİNSEL HAYATIN DÜŞMANIDIR

Depresyonun cinsel hayatı bitirebileceğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Doç. Dr. Cebrail Kısa; "Bir tükenmişlik ve çökkünlük tablosu oluşturan, uyku ve iştah sorunları yaşatan, hatta kişileri intiharın eşiğine götürebilen depresyon aynı zamanda cinsel problemlere yol açabiliyor. Depresyona girmiş erkeklerde başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları görülürken, kadınlarda ise daha çok cinsel isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Depresyon cinsel hayatın düşmanıdır. Çünkü cinselliğin; cinsel istek, uyarılma ve orgazm olmak üzere üç aşaması oluyor. Depresyonda başta yaşam enerjisi libido olmak üzere cinsel istek azalıyor. Buna bağlı olarak uyarılma ve orgazm sorunları ortaya çıkabiliyor. Hatta birleşme olsa bile depresyonda ki kişi bundan cinsel haz alamıyor. Ancak tüm cinsel sorunlar depresyonun tedavi edilmesiyle birlikte kendiliğinden düzelebiliyor." dedi.

DEPRESYON ZAMANLA CİNSEL SORUNLARA YOL AÇIYOR!

Depresyonun cinsel sorunlara yol açabilirken, cinsel sorunların da mevcut depresyonu ağırlaştırabildiğine dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; "Ağırlaşan umutsuzluk ve karamsarlıkta daha önce var olmayan cinsel sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yani depresyon zamanla cinsel sorunlara yol açıyor. Böylece kişiler cinsel hayatının tamamen sona erdiğini düşünerek depresyonunu daha ağır yaşamaya başlayabiliyorlar. Bu durumda 'Yine başarılı olamazsam!' düşüncesiyle başaramama korkusuna kapılan kişilerde, depresyon tedavi edilse bile cinsel işlev bozukluğu zamanla kalıcı olabiliyor." dedi.