Cinsel Terapi Turizmi Patladı!

09 Mayıs 2012

CİSED ONURSAL BAŞKANI DR. A. CEM KEÇE: “GURBETÇİLERE ÖZEL TERAPİ PROGRAMLARI UYGULANMALI!”

Havaların ısınıp yaz mevsimini yaklaşmasıyla birlikte yurt dışındaki gurbetçi vatandaşlarımızda tatlı bir izin telaşı başladı. İzin mevsimi kimi zaman tatil, kimi zaman yeni bir yuva kurup evlenmek, kimi zamanda yaşadığı ülkede derdine derman bulamayan vatandaşlar için tedavi ve terapi alma amaçlı oluyor. Böyle terapi alma amacıyla gelen gurbetçilerin sorunları içinde en sık görülen ama en az konuşulan sorunlar ne yazık ki cinsel hayatla ilgili oluyor. Bulunduğu ülkedeki sağlık kurumlarına, kültürel farklılıklar, dili iyi bilememe, yargılanma, suçlanma, aşağılanma gibi nedenlerle kendini iyi anlatamayan, anlatamadığı için anlaşılmayan eksik veya yanlış tedavi gören bu kişiler çareyi Türkiye’de arıyor ve kısa bir izin döneminde sorunlarını çözüp dönmeyi arzu ediyorlar.

YURTDIŞINDAN TERAPİ ALMAYA GELİYORLAR!

CİSED Onursal Başkanı Cem KEÇE, ülkemizde gittikçe yaygınlaşan sağlık turizminde (saç ektirme, lazerle prostat ya da göz ameliyatları, estetik ameliyatlar, kaplıcalar, vs) yeni arayışların olduğunu, artık Türkiye’ye hızla artan sayıda insanın, psikolojik sorunlar, evlilik ve çift problemleri, cinsel problemler için terapi almaya geldiğini ifade etti. “CİSED olarak herkesin mutlu bir cinsel hayat ve evliliğe hakkı olduğuna inanıyor, kolaylıkla tedavi edilebilecek sorunlarla hayatı kendilerine ve sevdiklerine zindan etmemeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle cinsel terapi turizminin patladığı yaz aylarında, gurbetçilere özel terapi programları uygulanmalı.” diyen Psikoterapist Keçe; yurtdışında yaşayan gurbetçi yurttaşlarımızın yaz döneminde, gurbetçilere özel hazırlanmış ve hızlandırılmış terapi uygulayan merkezlerden faydalanmalarını, hayatlarında yeni bir dönem başlatarak geleceğe umutla bakmalarını önererek, mutlu olmaya herkesin hakkı olduğunu söyledi.

TEDAVİLERİ ÇOK KOLAY!

CİSED Genel Başkanı Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cebrail KISA, gurbetçi gençlerin birbirlerini yeterince tanımadan kısa süre içinde yaptıkları evliliklerde bazen hemen, bezen de zamanla ortaya çıkan ve birçoğu çok kolay tedavi edilebilen cinsel sorunlar olduğunu söyledi ve en sık karşılaşılan sorunların vajinismus, erken boşalma, sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik ve ağrılı ilişki olduğunu, bu konularda eğitim almış cinsel terapistlerce yapılacak uygun bir cinsel terapiyle bunların üstesinden kolayca gelinebileceğini ifade etti.

TERAPİSTLE DANIŞAN AYNI DİLİ KONUŞMALI…

Gurbetçilerimizin özel durumlarını uzun yıllar kaldığı Avrupa’da bizzat gözlemlediğini ifade eden CİSED Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Kemal Özcan; en iyi terapinin kişinin duygularını en iyi anlatabildiği, ağladığı, ana dilinde yapılabileceğini söyledi. Ruh sağlığı hizmetlerinin diğer sağlık hizmetlerinden farklı olduğunu, dil kültür, gelenek ve görenekler, aile yapısı, Türkiye’nin neresinden gelindiği, dini inançlar gibi birçok unsurun işin içine girdiği karmaşık bir süreç olduğunu belirten Psk. Özcan; “Terapist ile danışanlar aynı dili konuşmalıdır, aynı kültürden gelmelidir.” dedi ve bunların göz ardı edildiği bir terapinin bir yerde tıkandığını ve kişilerde umutsuzluk yarattığını söyledi.

EN SIK VAJİNİSMUS HASTALARI TERAPİ İÇİN BAŞVURUYOR…

Ahlak hastalığı olarak bilinen, birçok genç çiftin evliliğine karabasan gibi çöken, zamanla evliliğin dengesini bozarak boşanmalara kadar götüren vajinismus hastalığının uygun bir cinsel terapiyle %100 tedavi edilebileceğini söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; “Yurtdışından bize en çok vajinismus hastaları başvuruyor. Yaz aylarında CİSED’in ücretsiz danışmanlık hatlarına yurt dışından daha fazla ilgi olduğunu görüyoruz, geçmiş yıllarda hep böyle oldu, şimdi de her geçen gün artan bir oranda telefon ve e-posta alıyoruz.” dedi ve cinsel sorunlar için başvururken çekinilmemesi gerektiğini, bu sorunlarında diğer sağlık sorunlarından farklı olmadığını, ayıp ve utanma duygularıyla çiftlerin kendilerini mutsuzluğa mahkûm etmemeleri gerektiğini ifade etti.