Anne ve babaların hatalı tutumları ve davranışları yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor

24 Mayıs 2011

Anne ve babaların hatalı tutumları ve davranışları yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor. “Artık yalnız değilsiniz” ve "Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için…" sloganlarıyla ücretsiz “Cinsel Danışmanlık” hizmeti veren Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED - www.cised.org.tr ), anne ve babalara çocuk yetiştirme konularında bilgi verirken, aynı zamanda da her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularını, gönüllü terapistleriyle ve hekimleriyle yanıtlıyor ve tedavi için yol gösteriyor.

Çocuklukta eksikliği duyulan ve korkulan şeyler yetişkinlikte erotize edilebiliyor.

Anne ve babalara ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade eden CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Anne ve babaların hatalı tutumları ve davranışları yetişkinlikte cinsel işlev bozukluklarına yol açabiliyor. Örneğin çocuklarını utandırma, suçlama, mukayese etme, dokunarak sevgisini göstermeme, adam yerine koymama, fikirlerini önemsememe, aşağılama, önemsememe, değer vermeme, alay etme, vb. şekilde davranan ve hissettiren ebeveynler, çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesini engelleyebiliyor, bilmeden ve farkında olmadan çocuklarına çok zarar verebiliyor ve onların ileride yetişkinlik hayatlarında eşleriyle cinsel sorunlar yaşamalarına yol açabiliyor. Çünkü özgüven eksikliği; geçmişte çocukluk yaşantısında ve özellikle 0–7 yaş döneminde eksikliği duyulan ve korkulan şeylerin erotize edilmesine ve kontrol altına alınması zorlantısına neden olabiliyor, bunlarda cinsel işlev bozukluklarına zemin hazırlayabiliyor. Bu şekilde duygusal travmalara maruz kalan çocuklarda, yetişkinlikte erken boşalma, iktidarsızlık, vajinismus, cinsel soğukluk veya orgazm olamama sorunları görülebiliyor. Çocukluktaki çeşitli ruhsal nedenlere bağlı özgüven eksikliği ve iç çatışmalar, yetişkinlikte cinsel davranışlara, cinsel fantezilere veya cinsel duygulara aktarılabiliyor. Çocuk, gelişim basamaklarında birtakım doğal zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar ana-babanın desteğiyle çözümlenecek düzeydedir. Fakat çocuk bu desteği bulamaz ya da ana-baba tutumu yanlış olursa, bunlara tepki olarak çocukta duygusal düzeyde bozukluklar görülebilir ve olağan sorunlar büyür. Bu nedenle ana-babanın desteği, koşulsuz kabulü ve sevgisi veya şefkati çocuk için çok önemlidir. Çocuğun kendine güvenli ve sağlıklı bir kişilik geliştirebilmesi için, güven veren, anlayışlı, sevgi dolu ve olumlu bir çevre gereklidir. Bu çevreyi bulamayan çocuk, yetişkinlikte kendine güvensiz olabilir, kimsenin kendini sevmediğini düşünebilir, çevresindekilere kuşkuyla bakabilir, karmaşık duygu ve çelişkiler içinde bunalıma girebilir ve bu yüzden de cinsel sorunlar yaşayabilir.” dedi.

Her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularına yanıt vermeye çalışıyoruz

Cinsel Danışma’nın kişilerin hayatlarındaki problemlerini çözme konusunda yardımcı olabilmek için kullanılan yeni bir yöntem olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör; “Cinsel Danışma’daki temel düşünce bir birey ile uzman arasında telefonun veya internetin gücü ve rahatlığını kullanılarak etkileşim ve iletişim kurmaktır. Danışan kişi ve terapist telefonun bir ucunda veya bilgisayarlarının karşısına aynı anda oturmakta ve karşılıklı etkileşimde bulunmaktadırlar. Etkileşim ve iletişim aynı anda meydana gelmektedir. Telefon (0.312.212 66 26) Cep Telefonu, (0.542.519 47 64), MSN (ciseddanisma@gmail.com) ve E-Mail (ciseddanisma@gmail.com) yoluyla da halkımız bize ulaşabilir. Biz CİSED olarak her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularına gönüllü hekimlerimizle yanıt vermeye çalışıyoruz. Cinsel terapiste gitmekten çekinen ve imkân bulamayan çok sayıda kişinin soru ve sorunlarının tedavisi için yol gösteriyoruz. Bunu başta Ankara’daki Genel Merkez olmak üzere İstanbul’da dört şubemizle (Şişli, Bakırköy, Cerrahpaşa, Bostancı), İzmir, İzmit, Giresun, Bursa, Adana, Mersin şubelerimizde gönüllü olarak çalışan terapist ve hekim arkadaşlarımızla yapmaya çalışıyoruz.” dedi.