2011 yılının Türk halkının cinsel sağlığında yeni bir başlangıç olması dileklerimizle yeni yılınızı kutlarız...

30 Aralık 2010

Gelecek günlerin daha iyi olacağına duyduğumuz inançla yeni bir yıla giriyoruz. Çünkü bize umut veren şeyler yeni başlayan günde, haftada, yılda saklıdır.
 
Yeni bir yıl daha geliyor ve her gelen yeni yılla birlikte 7’den 70’e yeni başlangıçlar, yeni umutlar, yeni beklentiler içerisindeyiz. İstediğimiz değişimlerin başında sağlık, mutluluk, para ya da hayatımızda somut olarak gördüğümüz sorunların hallolması gelir. Ancak hiçbirimizin aklına cinsel yaşamımızla ilgili sorunları yeni bir başlangıçta değiştirmek gelmez. Ümit bile etmeyiz. Oysaki ülkemizde her 10 kadından 8’inde her 10 erkekten 7’sinde cinsel problemlere rastlanmaktadır. Ve cinsel bir problemle yaşamak hayatın tüm alanlarında sağlıklı bir yaşam sürdürülmesine engel olacaktır. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) olarak 15 yıl önce kurulurken Türk kamuoyuna deklare ettiğimiz;
—“Anaokulundan başlayarak cinsel eğitim yasal olarak şart olmalıdır,
—Ergenlik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır,
—Evlilik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır,
—Evlilik öncesi anne, baba ve eş eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır,
—Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji A.B.D. adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir ve
—Cinsel sağlık bilimi için “multidisipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır” şeklindeki deklarasyonumuzun hala arkasındayız ve bu deklarasyonun hayata geçirilmesi ile ülkemizdeki cinsel sorunların görülme oranlarının düşeceğine inanıyoruz. Yeni bir yıla girerken umudumuz beklentimiz toplumsal bir yara olan cinselliğimize önem verilmesi ve 6 maddelik bu deklarasyonun hayata geçirilmesidir. 
 
2011 yılının Türk halkının cinsel sağlığında yeni bir başlangıç olması dileklerimizle CİSED ailesi olarak sağlıklı cinsel yaşama ulaşması dileği ile başta siz değerli basın mensubu dostlarımız olmak üzere şahsınızda tüm halkımızın yeni yılını kutluyoruz.
 
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği
Yönetim Kurulu
www.cised.org.tr