4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü kutlu olsun.

31 Ağustos 2010

4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü kutlu olsun
4 Eylül tarihinin Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) tarafından Dünya Cinsel Sağlık Günü olarak belirlendiğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “İlki bu yıl 4 Eylül 2010 da kutlanacak olan Dünya Cinsel Sağlık Günü daha sonra her yıl aynı tarihte kutlanmaya devam edecektir. 4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü kutlu olsun. Böyle bir günün belirlenmesinde temel amaç; herhangi bir ayırım yapmadan tüm insanları en temel sağlık haklarından biri olan cinsel sağlık konusunda bilgilendirmek ve cinsel konuların acık ve birbirimize saygılı bir bicimde tartışılmasını sağlamaktır. Bu amaçlara ulaşabilmek için CİSED Andı’nı yayınladık: “Cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…” dedi.
 
Cinsel sağlık alanı cinsel mitlerle, bir dizi uygunsuz ve yanlış bilgilerle dolu
Cinsel sağlık alanının cinsel mitlerle, bir dizi uygunsuz ve yanlış bilgilerle dolu olduğu ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Psk. Gülüm Bacanak; “Cinsel mitlerin daha gerçekçi ve sağlıklı olanlarla yer değiştirmesini sağlamak amacıyla konuşulup tartışılabilmesi sağlıklı bir cinsel yaşam ve sağlıklı ilişkiler kurabilmenin temel koşuludur.CİSED yıllar öncekurulurken Türk kamuoyuna deklare ettiği deklarasyonun arkasındadır ve yaşadığımız her gün bu deklarasyonun önemini ve bir an önce hayata geçmesini haklı çıkartmıştır. Çünkü ülkemizde her 10 erkekten 7’inde, her 10 kadından 8’inde cinsel sorun bulunmaktadır.
1-Anaokulundan başlayarakCinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
2-Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
3-Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
4-Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.
5-Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde SeksolojiA.B.D. adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
6-Cinsel sağlık bilimi için “multidisipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır. CİSED deklarasyonu Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS)’nin söylemleriyle de uyuşmaktadır.” dedi.
 
Gelin konusalım: Nesiller arası bir tartışma olsun
4 Eylül tarihinin gelenekselleştirilmesi için Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) tarafından bu yılki toplantıların temasının “Gelin konusalım: Nesiller arası bir tartışma olsun” olarak belirlendiğine dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psikolojik Danışman Fatma Ayrık; “Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) aynı etkinliğin 5 kıtayı kapsayacak biçimde 27 ülkede yapılacağını belirtmiştir. Konu ile ilgili duyarlılığın artırılması amacıyla gerek 4 Eylül tarihinin Türk kamuoyuna duyurulması gerekse her türlü katkı ve katılımlarınız için siz değerli medya mensuplarının desteğini bekliyoruz.” dedi.