CİSED 2. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi

2. Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi

Değerli meslektaşlarımız,

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nin (CİSED) bu yıl düzenleyeceği  2. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi, 07-09 Nisan 2017 tarihleri arasında Ankara Limak Ambassador Otel'de gerçekleşecek. “Güvenli Cinsel Yaşam ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara (CYBH) Multi-Disipliner Yaklaşım”  temalı kongrenin sloganı ise “GÜVEN'in olduğu yerde hayat vardır!” olarak belirlendi. Kongreye, Uluslararası Sistemik Seks Terapisi Enstitüsü, The International Masterson Institute (IMI), Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER), German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS), Psikosomatik Jinekoloji ve Obstetri Derneği,Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), Terapi ve Psikolojik Danışma Derneği (TEPDER) destek verecek.

Multi-disipliner çalışmanın gerekliğinin her geçen gün önem kazandığı Türkiye'de ve dünyada, son yıllarda cinsel yolla bulaşan hastalıkların yol açtığı ruhsal ve bedensel şikayetlerle başvuran bireylerin veya çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre cinsel yolla bulaşan hastalıkların dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada geldiği ise tedirgin edici bir gerçektir. Bu nedenle, başta güven duygusuna psikanalitik yaklaşım ve güven duygusunun cinsel yaşama olan etkileri, vajinismus, disparoni, erken boşalma, erektil disfonksiyon, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi tüm cinsel işlev bozuklukları olmak üzere, “Genital siğiller, AIDS, Hepatit B, bel soğukluğu, frengi, genital herpes” gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, güvenli cinsel yaşamın sırları ve cinsel işlev bozukluklarına multi-disipliner yaklaşımlar, 2. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi'nde ayrıntısıyla ele alınacak olan konu başlıkları olarak belirlenmiştir.

Uzun konferans bölümleri (yaklaşık 45 – 60 dakika), sunumları ve konuşmaları, workshoplar ve tartışma bölümleri ile kongrenin nitelikli bir içeriği olması beklenmektedir. Bilimsel konferans planının Kongre Bilimsel Kurulu tarafından oluşturulacağı kongreye katılacak herkesin öğrenebilmesi, cinsel sağlık bilimindeki yenilikleri izleyebilmesi, alanında uzman olan bilim insanlarıyla tanışması ve meslektaşlar arası fikir alışverişinde bulunmaları için gerekli olan bilimsel ortamın ve sosyal programın oluşturulması en büyük önceliktir. Katılımcılar sosyal etkinliklerin yanında, sabah saat 9'da başlayıp, gece saat 12'de biten akademik açıdan oldukça doyurucu bir bilimsel bir deneyim yaşayacaklardır.

Gelişim, değişim ve dönüşüm yolculuğunda mesele sadece bilimsel bir cinsel sağlık kongresine katılmak değildir. Devamlılığı olan bir kalitenin ve büyük bir ailenin parçası olmaktır. Multidisipliner bir yaklaşımı savunan, uluslararası cinsel sağlık kuruluşlarına üyeliği bulunan ve Türkiye'nin en örgütlü cinsel sağlık derneği olan CİSED; şimdiye kadar 2 adet“Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi”, 1 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” ve 12 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Sempozyumu” düzenlemiştir. 17 yıldır kapsamlı ve uygulamaya yönelik “cinsel terapi eğitimi” vermekte olan CİSED, cinsel terapi eğitimini destekleyen ve bütünleyen “evlilik terapisi eğitimi” ve “psikoterapi” eğitimleri de düzenlemektedir. Türkiye'de cinsel sağlık alanında hizmet veren cinsel tedavi uzmanlarının büyük bir çoğunluğu CİSED’ten eğitim almıştır. Bu nedenle başta psikiyatri uzmanları, cinsel terapistler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları olmak üzere tüm ruh sağlığı profesyonellerini, jinekoloji, üroloji, aile hekimliği, KBB, endokrinoloji gibi ilişkili diğer disiplinlerdeki tüm hekimleri 07-09 Nisan 2017 tarihinde organize edilen CİSED 2. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi'nde buluşmaya davet ediyoruz.

Dostluk, sevgi ve saygılarımızla...

Prof.Dr. Cengiz GÜLEÇKongre Başkanı

www.cised.org.tr