OTC Ürünler ve Cinsel Yaşam


OTC ÜRÜNLER VE CİNSEL YAŞAM

CİNSEL SAĞLIK ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ (CİSED), seks yapmayı; kendini ve ötekini bilerek, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir performans hedefi koymadan, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir armağan gibi paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalıp, orgazm olabilme bilim ve sanatı olarak tanımlamaktadır. Bu sanatın uygulanmasında birçok birey herhangi bir hekim tavsiyesi olmaksızın bitkisel ve gıda takviyesi diye adlandırılan ürünler kullanmaktadır. Over the counter anlamına gelen ve "tezgah üstü" demek olan OTC, reçetesiz satılabilecek, reçetesiz satıldığında sorun oluşturmayan ilaç grubu için kullanılır. Sosyal medya ve TV reklamları nedeniyle OTC ürünlere talep her geçen gün artmaktadır. Ancak denetimsiz ve reçetesiz alınan OTC ürünler birçok hastalığa zemin hazırlayabilmektedir. Bu nedenle bireylerin OTC ürünler hakkında bilgilendirilmesi ve hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. OTC ürünlerde en sık.kullanılan doğal ürünler şunlardır:

1- L-ARGİNİN
L-Arginin vücuttaki nitrik oksit (NO) mekanizmalarında önemli ve kritik rol oynayan bir amino asittir. Nitrik oksitin kan basıncının ve kan dolaşımının düzenlenmesinde, klitoris ereksiyonunun arttırılmasında ve devamında önemli görevleri vardır. Nitrik oksit, başta klitoris, vulvar erojen ağ ve orgazmik platform olmak üzere genital bölgeye kan akışının düzenlenmesi için hayati önem taşır ve cinsel istek, cinsel uyarılma, orgazm ve cinsel tatminde kritik bir rol oynar. Arjininin faydaları şunlardır:
-Kişinin seks performansının gelişimine ve devamına katkı sağlar.
-Başta penis, klitoris ve genital bölge olmak üzere kan damarlarının temizlenmesinde ve onarılmasında faydalıdır.
-Kadınlarda klitoris, vulvar erojen ağ ve orgazmik platforma, erkeklerde penise giden kan akımının arttırılmasında ve düzenlemede kolaylaştırıcıdır.
-Cinsel uyarılma ve orgazmı kolaylaştırabilir ve özellikle klitoral ve penil ereksiyon problemleri ve orgazm sorunlarının çözümünde fayda sağlar.
-Damar sertleşmesinin önüne geçebilir, kalp krizinin önlenmesine yardımcı olabilir.
-İltihapla mücadele etmeye faydalıdır.
-Kan basıncının düşürülmesinde ve düzenlenmesinde yardımcıdır.
-Koroner arter hastalığı ve konjestif kalp yetmezliğiyle mücadelede faydalıdır.
-Tıkalı damarların açılmasına fayda sağlayabilir.
-Bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkileri vardır ve vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur, soğuk algınlığı, grip gibi mikrobiyal hastalıklarla mücadele edebilme kapasitesini arttırmaya destek sağlar.
-Kaslarda ve eklemlerde meydana gelen ağrıların iyileşmesinde yardımcı görevleri vardır.
-Zihinsel aktivitenin gelişimi konusunda önemli katkılar sağlar.
-Böbrek fonksiyonlarının gelişimine faydalı olur, idrar düzeninin sağlanmasında ve üre siklusunda önemli roller üstlenir.

2- PCYNOGENOL
Güneybatı Fransa kıyılarında yetişen deniz çam kabuğundan üretilen doğal bir bitki özütüdür. Geniş doğal sağlık ve cinsel sağlık yararları sunan prosiyanidinler, biyoflavonoidler ve fenolik asitlerden oluşan eşsiz bir bileşimdir. Bireylerin başta penis, klitoris, vulvar erojen ağ ve orgazmik platform olmak üzere genital bölgedeki kan damarlarının vazodilatasyonunu arttırarak sağlıklı dolaşımda bulunmalarına yardımcı olur. Kan trombositlerini daha az yapışkan hale getirerek kan pıhtılarının azalmasına yardımcı olur, kan damarı daralmasına karşı vücudun kendi tepkisini pozitif yönde arttırır. Kan damarı çapının normalleştirilmesi doğal olarak kan basıncının normal aralıkta kalmasına destek olur. Cinsel hormon seviyelerine müdahale etmeden peri-menopozal ve andrapiz semptomları azalmaya katkı sağlar. Pycnogenol'ün faydaları şunlardır:
-Serbest radikal süpürücü olarak kalp damar hastalıklarını önlemeye ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
-Bağışıklık sistemini düzenlemeye destek sağlar.
-Enflamasyon önleyici etkisi sebebiyle ağrı şikayetlerinin, kas ve kramp ağrılarının tedavisine yardımcı olur.
-Kanserden koruyucu etkiler gösterebilir.
-Karaciğer sirozunun ve şeker hastalığının tedavisine destek olur.
-LDL-kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
-Bir takım alerjilerin tedavisinde destek amaçlı olarak kullanılabilir.

3- EPİMEDİUM
Epimedium (keşişkülahı), çoğunlukla Orta Asya’da yetişen , çiçekli ve otsu bir bitkidir. "Afrodizyak" etkisi sebebiyle bazı yörelerde bu bitkiye "azgın teke otu" denmektedir. Anavatanı Orta Asya olan bu bitki Avrupada hibrid ve sera ortamlarında yetiştirilmektedir. Epimedium faydaları şunlardır:
-Cinsel isteği arttırır.
-Penil ve klitoral ereksiyonu, cinsel uyarılmayı ve orgazmı kolaylaştırır.
-Cinsel tatmin duygusundan artış sağlar.
-Menopoz ve andrapoz döneminin etkisiyle oluşan cinsel isteksizlikte etkilidir.
-İleri yaştaki bireylerin klitorislerindeki ve penislerindeki sertleşme ve cinsel uyarılma problemlerinde kullanılır.
-Genel enerjiyi ve cinsel isteği artırır.
-Yorgunluk ve halsizlik için kullanılır.
-Tansiyon düzenlemede etkilidir.
-Kalp sağlığı için faydalıdır.
-Konsantrasyonu ve odaklanmayı kolaylaştırır.
-Uyarıcı etkisiyle vücuda dinçlik ve zindelik verir.

4- GİNKO BİLOBA
Ginkgo Biloba dünyada 150 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı sanılan eski bir bitki grubunun tek hayatta kalan üyesidir. İnsanlık tarihinin çok erken dönemlerinde dahi var olan ağaçların başında gelmesinin yanı sıra uzun dönemler insanlar tarafından yetiştirilmiştir. Çinliler'in eski dönemlerde Ginkgo fıstıklarını yaygın olarak tükettiği ve Ginkgo Bilobanın çayını içtiği bilinmektedir. Yelpaze şeklinde yaprakları ile büyük bir ağaç olan Ginkgo Biloba, dünyadaki en uzun yaşayan ağaç türlerinden biridir. Yaklaşık bin yıl kadar yaşayabilir. Çin, Japonya ve Kore dahil olmak üzere Asya'nın bitki örtüsünde olmasına rağmen, 1730'dan beri Avrupa'da, ABD'de ise 1784'ten beri yetiştirilmektedir. Başta antidepresan ilaçlar olmak üzere ilaçların cinsel isteksizlik gibi cinsel yan etkilerini azaltmaya yardımcıdır. Ginkgo Biloba faydaları şu şekilde sıralanabilir:
-Bireylerdeki cinsel işlev bozukluklarının tedavilerine destek olur.
-Başta cinsel performans kaygısı olmak üzere kaygıyı azaltır.
-Toplumda "adet öncesi gerginlik sendromu" olarak bilinen Premenstrüel Sendrom (PMS) belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
-Cinsel istek ve cunsel uyarılmayı kolaylaştırır.
-Depresyon ve anksiyete tedavilerinde doğal destek ürünü olarak kullanılır.
-Hastalıklara karşı savaşabilmek için hücrelerdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye ve enflamasyonla mücadeleye yardımcı olur.
-Dolaşım ve kalp sağlığının iyileşmesine destek olur.
-Beyin fonksiyonlarının gelişimine yardımcı olur.
-Göz sağlığını destekler, baş ağrıları ve migren tedavilerinde doğal destek ürünü olarak kullanılır.

5- GİNSENG
Ginsengi, özellikle koruyucu ve destekleyici tıp alanında yüz yıllardır kullanılan doğal bir üründür. Ginseng breyin biyolojik, kimyasal ya da fiziksel strese ve anksiyeteye karşı uyum sağlamasını sağlayan, direncini arttıran, mental ve fiziksel çalışma kapasitesini yükselten adaptojen ve antioksidan bir bitkidir. Ginseng bağışıklık sistemini güçlendirmek, cinsel isteği arttırmak, klitoris ve penisin ereksiyon problemlerinin tedavilerine destek için kullanılır. Yorgunluk, bitkinlik, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlarda da kullanılabilir.

6- MAGNEZYUM
Her gün minimum 100 mg ve üzerinde magnezyum alınması gerekir. Çünkü magnezyum erkeklerde sertleşme ve boşalmadan sorumlu aşk kaslarının gevşemesine ve kasılmalarının düzenlenmesine yardımcı olur. Karakteristik olmayan depresyon, düşük magnezyum seviyesi için bir uyarı işareti olabilir. Magnezyum serbest testesteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmaya yardımcı olur. Magnezyumun faydaları şunlardır:
-Aşk kaslarında ve iç cinsel kaslarda gevşemeye yol açarak penis ereksiyonunun sürdürülmesine destek olur.
-Boşalmayı geciktirmeye ve erken boşalmanın tedavisine katkı sağlar.
-Enerji üretimine ve cinsel isteği arttırmaya destek olur.
-Tansiyonu ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
-Güçlü kemiklerin oluşumuna destek olur.
-Kas ve sinir sisteminin fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur.
-Potasyum ve kalsiyum seviyelerini sabit tutmaya destek olur.