Prof.Dr. Vamık D. Volkan


Dünya barışı için 1979 yılından bu yana çalışmalar yapan ve yeniden Nobel Barış Ödülü`ne aday gösterilen Prof. Dr. Vamık Volkan Kıbrıs’ta Lefkoşa’da doğdu ve tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladıktan sonra ABD’ye yerleşti.

Prof. Volkan Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Emeritus Professor, Massachusetts eyaletindeki Austen Riggs Center’ın Erikson Eğitim ve Araştırma Enstitüsü'nde Kıdemli Erik Erikson Bilim Adamı ve Washington Psikoanalitik Enstitüsü'nde Emeritus Eğitim ve Süpervizyon Analistidir.

Finlandiya’daki Kuopio Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Prof. Volkan’a “Fahri Doktora”, Tel Aviv’deki Izak Rabin Israil Çalışmalar Merkezi “Onursal Rabin Öğretim Görevlisi”, Amerika’daki Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi “Konuk Hukuk Profesörü”, Avusturya’daki Viyana Üniversitesi “Konuk Siyasal Bilimler Profesörü” ve Viyana’daki Sigmund Freud Vakfı “Konuk Freud Bilim Adamı” unvanlarını vermiştir. Prof. Volkan Türkiye’de Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde de konuk hoca alarak çalışmıştır.

Ayrıca Prof. Volkan, ABD eski Başkanı Jimmy Carter’in yönetimindeki Görüşmeler Ağı’nın üyesi olarak görev almış ve Viyana Kenti ve Dünya Psikoterapi Konseyi tarafından verilen Sigmund Freud Ödülü’ne lâyık görülmüştür.

Kırk dokuz kitabın yazarı veya editörü olan ve dört yüzü aşkın bilimsel makale yayınlayan Prof. Volkan 2005, 2006, 2007 ve 2008’de, ortaya koyduğu psikopolitik teoriler ve dünyanın problemli birçok yerinde barış için yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Eşsiz birikimlerini, değerli bilgi ve deneyimlerini Ruh Sağlığı Profesyonelleri ile paylaşmak için PUSULA Sağlık Eğitim Merkezi adına Dinamik Psikoterapi Seminerleri vermektedir. Katılımcılar, bu seminerlerin sonunda psikanalitik psikoterapi uygulamaları çerçevesinde, Olgu Sunumları üzerinden, Nesne İlişkileri Kuramı ve Cinsellik, Kişilik Bozuklukları, Preödipal ve Ödipal Sorunlar, Politik Psikoloji, Formülasyon ve Tedavi Süreçleri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar.