Erken Boşalmanın Dayanılmaz Ağırlığı

Psikoterapist Cem KEÇE

Cem KEÇE

Psikoterapist

Ankara Çukurambar Mah. 1424. Cad. No: 2/16 Erdil Apt. Çankaya / Ankara


Erken Boşalmanın Dayanılmaz Ağırlığı


28.08.2014


Erkekler erken boşalmanın dayanılmaz ağırlığı altında eziliyor. Ülkemizde cinsel yaşamı aktif olan her on erkekten yedisinin hayatının bir döneminde yaşadığı ve cinsel tedavi kliniklerine en sık başvuru nedenleri arasında yer alan erken boşalma (prematür ejakülasyon, denetimsiz boşalma, istemsiz boşalma), erkeğin boşalmak istememesine; yani cinsel birlikteliği devam ettirmeyi istemesine rağmen, tam bir cinsel doyum yaşamadan, kendi iradesi dışında, istemsiz ve denetimsiz olarak boşalması olarak tanımlanıyor.

Eşli cinsel etkinlik sırasında, erkeğin her türlü penis vajina ilişkisinde boşalmasını geciktirme kapasitesinin olmaması ve vajina içinde kalma süresinin yedi dakika ve altında olması, sürekli ya da yineleyici olarak, penisin vajinaya girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde ve kişinin isteğinden önce boşalma örüntüsü olarak bilinen erken boşalmanın, yaklaşık altı aydır sürmesi, hem erkekte, hem partnerinde hem de partner ilişkisinde belirgin bir sıkıntıya neden olması ve her cinsel etkinlikte ya da cinsel etkinliklerin yaklaşık %75’ ila %100'ünde yaşanması gerekiyor. Erken boşalma tanısı, vajinayı kapsamayan cinsel etkinliklerde bulunan kişilere de konabilirse de, partner tatmini ve memnuniyeti baskısı olmadığı için, bu tür etkinlikler için özgül süre ölçütü belirlenmiyor. Ancak erken boşalmanın tanısı konulurken cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozukluğun, ağır bir ilişki bozukluğunun, gerginlik yaratıcı önemli başka etkenlerin, bir madde ve ilaç kullanımının ya da ciddi bir sağlık sorununun olmaması ve erken boşalmanın bu durumlara bağlanmaması gerekiyor. Ayrıca günümüzde erken boşalma, her ne kadar bir cinsel işlev bozukluğu veya erkekte cinsel yetersizlik gibi görülse de gerçekte çiftin cinsel uyumsuzluğu olup, cinsellikten üreme amacının dışında haz alma beklentisinin de artması nedeniyle modern ve gelişmiş toplumlara özgü bir durum olarak yaşanıyor.

BOŞALMA TİP’LERİ...

Erken boşalma sorunsalı, erkek cinsel açıdan etkin olduğu günden beri varsa ve "yaşam boyu erken boşalma", oldukça olağan bir cinsel işlevsellik evresinden sonra başlamışsa "edimsel erken boşalma", belirli tür uyarımlar, durumlar ya da eşlerle sınırlı değilse "yaygın erken boşalma", yalnızca belirli tür uyarımlar, durumlar ya da eşlerle ortaya çıkıyorsa "durumsal erken boşalma", penis vajinaya girdikten sonra 30 saniye-bir dakika içinde boşalma oluyorsa "ağır olmayan erken boşalma", 15–30 saniye içinde boşalma oluyorsa "orta derecede erken boşalma" ve cinsel etkinlikten önce, cinsel etkinliğin başında ya da vajinaya girdikten sonra 15 saniye içinde boşalma oluyorsa "ağır erken boşalma" olarak adlandırılıyor.

ERKEKLER NEDEN ERKEN BOŞALIYOR? ÇÜNKÜÜÜ...

1-ATALARDAN KALAN MİRAS...

Erkeklerin biyolojik olarak erken boşalamaya programlandıkları ve atalarından kalan bir miras olarak erken boşaldıkları evrimsel teorinin en kadim önermelerinden biri, bu doğal ve olağan bir durum... Çünkü daha uzun süreli bir cinsel ilişkinin üremeye herhangi bir katkısının olmadığı, ayrıca boşalma süresinin uzun olması erkeği dış tehlikelere karşı korunmasız bıraktığı, hatta geç boşalmanın türün devamı için bir tehdit bile oluşturduğu bilinen bir gerçek...

2-AHH BU YANLIŞ ÖĞRENMELER...

Ergenlik döneminde yanlış ve hatalı mastürbasyon alışkanlığı erken boşalmaya yol açabiliyor. Ergenlik döneminde mastürbasyona başlayan bir erkek ilk cinsel deneyimi yaşayıncaya veya evleninceye kadar ortalama 1000–1500 defa mastürbasyon yapıyor. Ergen, mastürbasyonu genellikle ayıp, yasak ve günah duygularıyla, "Mastürbasyon yapanın gözü kör olur", "Mastürbasyon yapanın ileride çocuğu olmaz" şeklindeki yalan ve yanlış bilgilerle korku içinde, arkadaşlarına hava atmak için skor takıntısıyla, uygun olmayan koşullarda, kimseye görünmemek ve yakalanmamak için olabildiğince kısa tutmayı tercih ediyor. Bu alışkanlık evliliğinin ilk yıllarındaki erken boşalmanın en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Buna alışan ve programlanan bir beynin değişmesi için, hem zamana hem de yeni bir yazılıma veya mevcut yazılımın güncellenmesine ihtiyaç duyuluyor.

3-NASIL BAŞLARSA ÖYLE GİDER...

İlk cinsel deneyimlerde, tecrübesizlikten ve aşırı stresten dolayı, çok büyük olasılıkla erken boşalma yaşandığı bilinen bir gerçek... Mastürbasyon alışkanlığı, cinsel deneyimsizlik, başaramama korkusu ve yüksek cinsel istek nedeniyle ilk deneyimlerde doğal olarak erken boşalan genç erkek, bunu genelleştirerek her zaman böyle olacağına dair çok yanlış bir inanç geliştirebiliyor ve bunu devam ettirebiliyor.

4-GENELEV YA DA SEKS İŞÇİSİ ALIŞKANLIĞI...

İlk cinsel deneyimler genellikle uygun olmayan koşullarda ve uygun olmayan kadınlarla yaşanıyor. Özellikle ülkemizde birçok genç erkeğin ilk tecrübesi genelev gibi uygun olmayan koşullarda, seks işçileriyle, sadece sertleşme ve boşalma hedefiyle, kadının tatmin olmasının önemsenmediği ve beklenmediği, sevişmesiz, alelacele gerçekleşiyor. Bu durum hem kadının tatmin olması gibi bir öğrenmeyi ortadan kaldırıyor hem de erkeğin kadın karşısında ilk mahcubiyeti oluyor ve kendine olan güvenini kaybetmesine yol açıyor.

5-PSİKOLOJİK NEDENLER...

Psikolojik nedenler listesi sayfalarca uzayabiliyor. Kendisine ve cinsel yeterliliğe karşı güvensizlik, performans anksiyetesi (başaramama korkusu), utanç, ayıp, yasak, suçluluk ve günahkârlık duyguları, olumsuz kendilik algısı, cinsel özgüven eksikliği, aşırı yüksek beklentiler (süper erkek olma, partneri kendine hayran bırakma arzusu), aşırı kaygılı, güvensiz veya narsisistik kişilik yapısına sahip olma, bilinçdışı çatışmalar, en önemli psikolojik nedenler arasında yer alıyor.

6-AİLE, EVLİLİK VE İLİŞKİ SORUNLARI...

Güç ve iktidar savaşları, sosyal rol karmaşası, anlaşmazlık, saldırganlık, hayal kırıklığı, eş reddi, eşin olumsuz ve aşağılayıcı tepkisi, mahremiyet sınırlarını oluşturamama, iş stresi, geçim sıkıntısı gibi aile, evlilik ve çift ilişkisindeki sorunları erken boşalmaya yol açabiliyor.

7-ÖNEMLİ YAŞAM KRİZLERİ...

Ebeveynlerin kaybı, kanser olma, iflas etme, taciz veya tecavüze uğrama, deprem, yangın, boşanma, ayrılık, aldatma veya aldatılma gibi önemli yaşam krizleri, karşı cinse öfke veya güvensizlik gibi negatif duygulara ve beraberinde erken boşalmaya neden olabiliyor.

8-İÇİM ÜRPERİYOR, YA SERTLEŞEMEZSEM!

Tecrübesiz erkekler cinsel ilişkiye üç temel kaygıyla başlıyor: "Ya penisim sertleşmezse!", "Ya penisim vajinaya girmeden inerse!" ve "Ya erken boşalırsam!" Bu üç kaygının yarattığı kısır döngü erken boşalmaya sebep olabiliyor.

9-DENİZCİ SENDROMU...???

Cinsel ilişkinin çeşitli nedenlerden dolayı uzun aralıklarla olması, erken boşalmaya neden olabiliyor. Çünkü cinsel dürtü ve bunun sonucu oluşan cinsel istek erkek bedeninde gittikçe artan bir gerilim yaratıyor. Gerilim ne kadar yüksekse bunu gidermeye dönük istek de o kadar yüksek oluyor ve boşalma da o kadar hızlı gerçekleşiyor. Denizci Sendromu da denilen bu durum aslında yoksunluğa karşı bedenin dengeyi sağlama çabası olarak biliniyor. Bu durum, düzenli olarak su içen biriyle uzun süre susuz kalmış birinin suyu içme hızlarındaki farklılığa benzetilebiliyor. Bu nedenle erken boşalma tanısı koyarken en az altı ay düzenli bir birlikteliğin olup olmadığı  önemli bir kriter olarak biliniyor.

10-SIRADIŞI CİNSEL ARZULAR...

Farklı cinsel yönelimler, bastırılmış eşcinsel arzular, fetişizm gibi sapkın cinsel istekler erken boşalmaya yol açabiliyor.

11-FİZİKSEL NEDENLER...

Magnezyum eksikliği, penis başının altındaki fren derisinin kısa oluşu, sünnet sonrası peniste oluşan nodüller, tekrarlayan prostat ve penis başı iltihapları, MS hastalığı gibi nörolojik hastalıklar, grip ve alerji ilaçları erken boşalma nedenleri arasında yer alabiliyor.

12-PARTNERDEN KAYNAKLANAN NEDENLER...

Kadın partnerin cinsel isteksizliği, henüz sekse hazır olmayışı ve yetersiz ıslanması, yeni doğum yapması, gebeliği, lohusalık dönemini bitirmemiş olması, emzirmeye devam etmesi, Menopoza girmesi, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle hormon tedavisi görmesi, kendini kasması ve yeterince gevşeyememesi, erkeği aşağılaması, küçük görmesi, yetersizlik duyguları yaşatması, cinselliği bir külfet gibi görmesi, yüksek beklenti içinde olması, boşalma ve orgazm sorunları yaşaması erken boşalmaya neden olabiliyor. Ayrıca erkek üstünde bir hâkimiyet kurmak, memnuniyetsizliğini öne sürerek başka konularda istediğini yaptırmak veya kendi orgazm olamama sorunu gizlemek için erkeğin erken boşalması, kadının işine geliyor olabilir.

ERKEN BOŞALMANIN BAZI AVANTAJLARI...

 “Herkesin kurtulmak istediği erken boşalmanın bir avantajı olabilir mi?” Evet, erken boşalma her zaman bir erkek tarafından bir sorun olarak algılanmıyor, bazı olumlu yanları da olabiliyor. (1)Erken boşalma, erkekte organik bir sorun olmadığını, cinsel fonksiyonların yerinde olduğunu, normal cinsel yanıt döngüsünün işlevsel olduğunun bir kanıtı olabiliyor. (2) Cinsel istek ve arzunun yüksek olduğunu, partnerin bir kadın olarak çekici olduğunu gösterebiliyor. (3) Nispeten kısa bir süreliğine de olsa kaliteli bir ereksiyon sağlayabiliyor. (4) Genellikle erken boşalan erkekler bunu telafi etmek için birden fazla ilişkiye girdikleri için cinsel performanları daha yüksek olabiliyor. (5) Erken boşalan erkek bunun eksikliği gidermek için eşine daha iyi davranıyor ve bu nedenle genelde kadınların istediği tarzda iyi bir eş olabiliyor. (6) Kadının bazı sağlık nedenleri ve hamilelik gibi uzun süreli bir cinsel birlikteliğe müsait olmadığı zamanlarda erken boşalma kadın için rahatlatıcı olabiliyor. (7) Erken boşalma sorununu birlikte aşmaya çalışan çiftlerde evlilik ve çift ilişkisinin kalitesi artabiliyor, “biz” olma ve dayanışma duygusu güçleniyor. (8) Bazı ilkel topluluklarda genç erkeklerde hızlı boşalabilme, erkeğin üreme kabiliyetinin yüksekliğini gösterdiği için aranılan bir özellik bile olabiliyor.

TEDAVİSİ...

Erken boşalma cinsel terapi ile yüzde yüz tedavi edilebiliyor. Cinsel terapide kafanın rahat olması, aşk kaslarının gevşek tutulması ve nefes kontrolünün yanında, boşalmanın habercisi olan bedensel tepkilerinin farkına varmayı ve hassaslığı azaltmayı amaçlayan dur-başla aşk oyunu ve Kegel egzersizleri uygulanıyor ve erkek boşalmasını kontrol edebildiği gibi, güzel sevişme sanatına dair birçok şey öğreniyor. Tedavi sürecinde kadının problemi küçümsememesi, ciddiye alması, kaygıyı arttıracak davranışlarda bulunmaması, kıyaslama yapmaması, iyi niyetli çabaları desteklemesi, tehdit etmemesi, olumlu olanlara odaklanması, hep pozitif olması, problemleri değil çözümü konuşması önem taşıyor.

“GÜZEL SEVİŞME” NASIL OLUR?

Erkekler erken boşalmanın dayanılmaz ağırlığı altında eziliyor. Bu nedenle erkeklerin güzel sevişme sanatını öğrenmeleri gerekiyor. Güzel sevişme sanatında (1) Çift birbirini uyarmak için konuşuyor, (2) Sevişmeye cinsellik içermeyen bir şekilde başlıyor, (3) Erotik ve yumuşak uyarıcı dokunuşlar yapıyor ancak doğrudan cinsel uyarıdan kaçıyor, (4) Birbirlerine daha uzun süreli dokunuyor ve okşuyor, (5) Penisin vajinaya girmesi yavaş ve aralıklarla yapılıyor, (6) Dokuz sığ, bir derin giriş ile ritmik bir gidiş geliş yapılıyor, (7) Heyecan yoğunluğu arttığında uygun bir şekilde nefes alıp veriliyor, (8) Boşalmayla ilgili bedensel bir uyarı fark edildiğinde sabit kalınıyor, aşk kasları gevşetiliyor, karından nefes alınıyor (9) Beş duyu ile hissederek sevişiliyorve (10) İsteyerek vakti geldiğinde boşalma yaşanıyor.