Psikiyatr Uz.Dr. Fatma COŞAR

Fatma COŞAR

Psikiyatr Uz.Dr.

Osmaniye Adnan Menderes Mah. Adnan Menderes Bulv. No:13 Kat:3 Daire:17, Osmaniye


Kadında Cinsel İsteksizlik


08.02.2018


Cinsel istek belirli bir kişi ile cinsellik yaşama isteğidir. Bir kişinin bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde cinsel heyecanını bir kişiye odaklaması sonucu bu heyecan cinsel isteğe dönüşür. Sağlıklı bireylerde cinsel heyecan ve cinsel istek bir arada bulunur.

Cinsel isteksizliği olan kadınlarda genellikle cinsel etkinliğe karşı ilgisizlik, cinsel içerikli düşüncelerin ya da fantezilerin olmaması, cinsel etkinliği başlatamama ya da partnerin başlatma girişimlerine karşılık verememe, cinsel karşılaşmaların çoğunda cinsel heyecan, coşku ya da hoşlanma duygusunun olmaması, hiçbir cinsel sembole karşı cinsel ilgi ve uyarılmanın olmaması ve cinsel karşılaşmaların çoğunda cinsel duyumun olmaması gibi belirtilerin çoğu görülür. Bu belirtiler hem kişide hem de partnerinde belirgin bir sıkıntıya ve çatışmaya neden olur. En sık rastlanan ve en zorlu sorun cinsel istek konusunda çiftler arasında belirgin farklılığın olmasıdır. Cinsel isteksizliği olan kadının partneri zamanla her gün seks yapmak ister hale gelebilir, bu da kadının daha çok cinsellikten uzaklaşmasına neden olur.

NEDENLERİ NELERDİR?

Cinsel isteksizlik kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur ve %40 oranında görülür. Nedenleri arazında evlilik ve ilişki sorunları, geçmişteki olumsuz cinsel deneyimler, depresyon gibi ruhsal bozuklular, başarısızlık korkusu, güvensizlik, gebelikten korkma, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkma, suçluluk ve günahkarlık duyguları, cinsellikle ilgili toplumsal baskılar, yetersiz ön sevişme, partnerde erken boşalma ya da sertleşme güçlüğünün olması, yaş, sağlık sorunları ve ilaç yan etkileri gibi daha birçok nedenden bahsedilebilir. 

TEDAVİSİ İSE CİNSEL TERAPİ İLE MÜMKÜN

Cinsel isteksizliği aslında çiftin bir uyum sorunu olarak görüyoruz. Çiftin birlikte tedaviye alınması bu bağlamda oldukça faydalıdır. Ancak uygun olmayan durumlarda kadın tek başına da tedaviye alınabilir. Her olgu için özel bir tedavi planı yapılır. İsteksizliğe neden olan faktörlerin ortaya konması terapide önem taşımaktadır. 

Tedavide çiftin cinsel iletişimlerinin artırılması, cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmelerinin sağlanması ve cinsel yaşamlarındaki kısıtlılıkların kaldırılması hedeflenir. 

Kaplan tarafından tanımlanan teknikler ise; verimliliği düşüren düşüncelerin farkına varılması, cinsel fantezi eğitimi, erotik materyallerin kullanımı, mastürbasyon egzersizleri, cinsel eğitimler, iletişimin geliştirilmesi, duyulara odaklanma egzersizleri ve mahremiyetin sağlanmasıdır. 

Tedavi başlangıcında hastaya eğitim videoları ve eğitim kitapları önerilir. Değerlendirme görüşmelerinin ardından ilişkisel aşama, bilişsel aşama, duygusal aşama, davranışsal aşama ile tedavi devam ettirilerek sonlandırma aşamasına gelinir. Sonlandırma aşamasında çiftlere güzel sevişme sanatı olan farkındalıklı seks öğretilir.