Doç.Dr. Ayla ÜÇKUYU

Ayla ÜÇKUYU

Doç.Dr.

Antalya Altınkum Mah. Atatürk Blv No: 165/4 Konyaaltı / Antalya


Cinsel Terapi


15.09.2015


Vajinismus, cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları toplumda çok yaygın görülen cinsel işlev bozukluklarıdır. Neredeyse her 10 çiftten 8'i hayatlarının bir döneminde bu sorunlardan en az biri ile karşılaşmıştır. Çiftlerin bir kısmı bu sorunlarını kendisi çözmüş, bir kısmı sorunuyla yaşamayı seçmiştir. Hayatını değiştirmek isteyen bir kısım çift ise sorunları ile başetmek için cinsel terapistten yardım almaktadır. Cinsel işlev bozuklukları tek bir eşin sorunu değil eşlerin cinsel uyum sorunu olarak kabul edilmektedir. Cinsellik iki kişi arasında yaşanan özel bir ilişki şeklidir. Eğer cinsellikte bir sorun varsa, bu iki kişiyi içeren ilişkinin sorunudur ve çözümü her iki eşin katılımyla olacaktır. 

Her kadının ve erkeğin kişisel yaşam geçmişi, aile yapısı, yetiştiriliş tarzı, cinsel geçmişi, bireysel özellikleri, eşinin özellikleri, eşle iletişimi farklıdır. Yaşanılan cinsel soruna kendisinin ve eşinin yüklediği anlam farklı olmaktadır. Bu şekilde bakıldığında bir çifte tıpatıp benzeyen başka bir çift yoktur. Kadının veya erkeğin bir eş ile yaşadığı cinsel sorun  başka bir eş ile yaşanmayabilir. Yaşanan bir cinsel sorun hayatın başka dönemlerinde farklı şekillerde yaşanabilir. Bu yüzden her cinsel sorun kendine özgü özellikler içerir.

Cinsel terapilerde terapi modeli, temel prensip itibarıyla aynı kalmakla birlikte detaylar hastadan hastaya değişecektir. Çiftin değerlendirmesi sonucu ortaya çıkacak profile göre terapi sürecindeki adımların süresi, sırası ve derinliği farklılaşacak esneklik ve bireyselleştirme olacaktır. Sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde bilişsel davranışçı terapi modeli, yoğun psikoterapi, EFT duygu odaklı terapiler, EMDR, hipnoterapi gibi terapi seçeneklerinin tek veya birarada kullanılması uygun olabilir. 

Çoğu cinsel işlev bozukluğunda çiftler için en büyük hata, sorunlarıyla yüzleşmekten kaçınmak, sürekli ertelemek ve mucizevi çözümler beklemektir. Temeli geçmişe dayanan, belli bir alt yapısı olan, korku, kaygı ve endişelerin yol açtığı bir sorunun tek seansta çözülmesini beklemek doğru değildir.

Sağlıklı cinsellik huzurlu insan, mutlu bir evlilik ve iyi bir aile yaşantısı için cinsel sorunların bir uzmandan yardım alarak çözülmesi en akılcı yoldur.Terapi sonunda cinsel sorunları geride kaldığına inanan çiftler büyülü bir dünyanın kapılarını aralamış olurlar.

İlişkinizde yarattığınız aşk ve sevginin sadece yatak odanızda değil hayatınızın her alanında sizi kuşatmasına fırsat tanımanız dileği ile sevgi ve dostlukla kalın.