Erken Boşalma Erken Boşanmaya Neden Olabiliyor!

Erken Boşalma Erken Boşanmaya Neden Olabiliyor!


28.10.2016


Cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalıyor. Aslında sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye veya çiftten çifte değişebilen bir kavram. Yani kısaca, erkeğin iradesi dışında boşalması, boşalmasını denetleyememesi olarak tanımlanan ve birçok erkeğin ve çiftin yaşamını olumsuz yönde etkileyen erken boşalma, bir cinsel uyum sorunu olarak kabul edilmektedir. Sıklıkla vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez ortaya çıksa da en ileri halinde penis daha vajinaya girmeden veya penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikleyebiliyor. Erken boşalmadaki önemli faktör, boşalmanın erkeğin ve partnerinin istediği süreden önce olması ve bunun cinsel ilişkilerinde ve ruhsal dünyalarında ‘cinsel tatminde azalma’, ‘suçluluk’, ‘utanç’, ‘hayal kırıklığı’, ‘partneri mutlu edememe ve başarısız olma takıntısı’ gibi sıkıntılara yol açmasıdır.

NEDEN OLUYOR?

Boşalma denetimini sağlayabilmede cinsel kaslar ve nefes kontrolü oldukça önemlidir. Boşalma refleksi, üretra ve prostatda başlıyor ve meninin penisten ve sperm kesesinden dışarıya fışkırmasına neden olan istem dışı kasılmalardan oluşuyor. Bu refleks ‘aşk kasları’ adını verdiğimiz ‘pubococcygeus (PC) kasları’ tarafından kontrol ediliyor. Uygunsuz ortamlarda, yanlış düşünce ve duygularla mastürbasyon alışkanlığı, stres veya aşırı duygusal gerilim, beyindeki kimyasal dengesizlik, partner ilişkisindeki çatışmalar, doğru bilinen yanlışlıklar, tecrübesizlik,  bazı ilaçlar ve bedensel hastalıklar erken boşalmaya yol açabiliyor. Problemin kökeni ne olursa olsun, erken boşalma zamanla ereksiyonu devam ettirememeye, cinsel isteksizliğe, partner ilişkisinde çatışmalara, ruhsal sıkıntılara ve istenilen anda boşalma sağlayamamaya yol açan boşalma refleksini kontrol edememeye yol açıyor. Oysa bilinenin aksine çok özel tekniklerle boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrol zamanla sağlanabilir. Bunun için bir cinsel terapistin rehberliğinde aşk kaslarının doğru çalışması için uygun bir egzersiz programının özenle takip edilmesi gerekiyor. Problem serotonin ve dopamin reseptörleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanıyor olsa bile, ‘aşk oyunları’ adını verdiğimiz ‘ev ödevleri’ ile erken boşalmanın üstesinden gelinebiliyor.

ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY…

Erken boşalma, çözümü en kolay cinsel sorunların başında geliyor. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin veya çiftlerin cinsel yaşamlarını ve hayat kalitelerini arttırabilmeleri için bir cinsel terapiste başvurmaları gerekiyor. Aksi takdirde, zaman içinde problem daha da zorlaşıyor, aşırı stres ve huzursuzluklara yol açabiliyor, içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor ve böyle bir durumda tedavi zorlaşabiliyor. Buradaki en önemli husus serinkanlılığı korumak ve hemen müdahalede bulunmak.
Unutulmaması gerekir ki, erken boşalma cinsel terapi ile % 100 tedavi edilebilir ve her erkek veya çift bu problemden kurtulabilir. Bunun için ilk önce erken boşalma probleminin varlığını erkeğin ya da çiftin kabul etmesi gerekiyor. İkinci olarak erken boşalmanın kendiliğinden düzelmeyeceğinin bilinmesi önem taşıyor. Üçüncü olarak bu problemi kökünden ve kalıcı olarak çözmeye erkeğin ya da çiftin istekli olması ve dördüncü olarak ise bunun için bir cinsel terapiste başvurmaları gerekiyor.