DAVET MEKTUBU

Sevgili meslektaşlarımız,

Ülkemizin en örgütlü ve güçlü cinsel sağlık derneği Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health - WAS), Avrupa Seksoloji Federasyonu (European Federation of Sexology) ve Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI) üyesidir ve Cinsel Sağlık Dernekleri Federasyonu (CİSEF) kurucu derneği ve üyesidir. Bu güçle CİSED 6. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizi 24–27 Mart 2022 tarihleri arasında Antalya’da Asteria Kremlin Palace Otel’de gerçekleştireceğiz. “Postmodern dünyada cinsellik ve cinsel tedaviler” temalı kongremizin sloganı “zamanın ruhunda güncellenmeye var mısınız?” olarak belirlenmiştir.

CİSED olarak her yıl olduğu gibi bu yılda kongremizi, psikoterapi derneğimiz olan Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER), jinekoloji derneğimiz olan JineSeksoloji Derneği (JİNESEKS), aile hekimliği derneğimiz olan Aile Hekimleri Cinsel Tedavi ve Eğitim Derneği (AHCİTED), üroloji derneğimiz olan ÜroSeksoloji Derneği (ÜROSEKS), Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI) ve German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS)’nin desteği ve katkılarıyla yapacağız.

Almanca “zeit” ve “geist” sözcüklerinden türetilen “zeitgeist”, Batı dillerinden Türkçeye “zamanın ruhu” aktarılmıştır. Ortak aklın fikri, ortak eğilimi ve sesi soluğu olarak bilinen zamanın ruhu her şeyde olduğu gibi cinsel yaşamda ve cinsel tedavilerde de kaçınılmaz güncellemeleri gündeme getirmiştir. Belirsizliğin belirleyici olduğu, kontrol altına alınamayan Pandemi sürecinde kritik bir aşamadayız. Kasvetli yaşamaya başladığımız kabaran pandemi dalgalarının ürkütücü sonuçları ve “yeni normallik” her alanda olduğu gibi cinsel yaşamda kaygıları ve cinsel bozuklukları artırıyor. Her şeyin altüst olduğu, değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu bu zor zamanlarda cinsellik ve cinsel tedavilere bakış açıları değişiyor. Bu nedenle “cinsel sağlık alanında çalışan hekimlerin yeni normali tartışması için bir araya gelmesi” önem taşıyor. Vajinismus, disparoni, erken boşalma, erektil disfonksiyon, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarına yeni normallikte multi-disipliner yaklaşım, jineseksolojik ve üroseksolojik tedaviler, birinci basamakta cinsel tedaviler, genital estetğin cinsel yaşama olan etkileri, cinsel eğitim ve seks eğitimi gibi konular kongremizde ayrıntısıyla ele alınacak olan konu başlıkları olarak belirlenmiştir. Cinsel sağlık bilimine gönül vermiş tüm hekimlerimizi 24–27 Mart 2022 tarihlerinde organize ettiğimiz kongremizde buluşmaya davet ediyoruz.

Cengiz GÜLEÇ
PSİKODER Başkanı & Kongre Eşbaşkanı
Cem KEÇE
CİSED Başkanı & Kongre Eşbaşkanı