5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi

5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi

Sevgili meslektaşlarımız,

5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizi 26 - 29 MART 2019 tarihleri arasında Antalya Amara Premier Palace Otel’de gerçekleştireceğiz. “Herkes için cinsellik: Haydi konuşalım!” temalı kongremizin sloganı “Kendinizle yüzleşmeye hazır mısınız?” olarak belirlenmiştir.

Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) ve Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) olarak, aile hekimliği derneğimiz olan Aile Hekimleri Cinsel Tedavi ve Eğitim Derneği (AHCİTED) ve hemşirelik derneğimiz olan Hemşirelik Cinsel Sağlık Eğitim ve Danışmanlık Derneği (HECEDER) ile ortaklaşa yapacağız. Ayrıca kongremize Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI), The International Masterson Institute (IMI), German Society for Social Scientific Sexuality Research (DGSS), Psikosomatik Jinekoloji ve Obstetri Derneği, Ürojinekoloji Derneği, Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), Terapi ve Psikolojik Danışma Derneği (TEPDER), Endometriozis & Adenomyozis Derneği, Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (ÜTCD), Psikoloji Araştırmaları Enstitüsü Derneği (PAED), Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM), Ankara Aile Danışmanları Derneği (AADD) ve Psikolojik Eğitim Gelişim ve Destek Derneği (PEGDER) de destek verecektir.

Multidisipliner konularla, yeni konuşmacılarla, tekrar dinlemek istediğiniz üstatlarımızla, ihtiyacınız olan KURSLAR'la, çok özel sosyal programlarla ve interaktif PANELLER'le sizlerin karşısında olacağız.

Seks yapmayı; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir “performans hedefi koymadan”, zamandan koparak, yavaş, ritmik ve uyumlu bir şekilde salınarak, haz alıp, haz verebilme, ruhu ve bedeni bir “armağan gibi” paylaşabilme, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, ne olursa olsun bir şekilde boşalıp, orgazm olabilme bilim ve sanatı olarak tanımlıyoruz. Bu sanatı icra edemeyen bireyler ve çiftler cinsel işlev bozuklukları yaşarlar ve zamanla cinsel yaşamları da monotonlaşır. Bu nedenle multi-disipliner çalışmanın gerekliğinin her geçen gün önem kazandığı Türkiye'de ve tüm dünyada, son yıllarda cinsel işlev bozukluklarının yol açtığı ruhsal ve bedensel şikayetlerle başvuran bireylerin veya çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle vajinismus, disparoni, erken boşalma, erektil disfonksiyon, orgazm olamama ve cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarına multi-disipliner yaklaşımlar, cinsel eğitim ve seks eğitimi 5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizde ayrıntısıyla ele alınacak olan konu başlıkları olarak belirlenmiştir.

Gelişim, değişim ve dönüşüm yolculuğunda mesele sadece bilimsel bir cinsel sağlık kongresine katılmak değildir. Devamlılığı olan bir kalitenin ve büyük bir ailenin parçası olmaktır. Multidisipliner bir yaklaşımı savunan, uluslararası cinsel sağlık kuruluşlarına üyeliği bulunan ve Türkiye'nin en örgütlü sivil toplum kuruluşları olan PSİKODER, CİSED, AHCİTED ve HECEDER; şimdiye kadar 2 adet “Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi”, 4 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” ve 12 adet “Ulusal Cinsel Sağlık Sempozyumu” düzenlemiştir. Başta psikiyatri uzmanları, cinsel terapistler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları olmak üzere tüm ruh sağlığı profesyonellerini, jinekoloji, üroloji, aile hekimliği gibi ilişkili diğer disiplinlerdeki tüm hekimleri ve hemşireleri 12-15 KASIM 2020 tarihinde Antalya'da Amara Premier Palace Otel’de organize ettiğimiz 5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongremizde buluşmaya davet ediyoruz.

Prof.Dr.
Cengiz GÜLEÇ

PSİKODER Başkanı

Psikoterapist
Cem KEÇE

CİSED Başkanı

Prof.Dr.
Akın SİVASLIOĞLU

Jineseksoloji Başkanı

Prof.Dr.
Sevgi ÖZCAN

AHCİTED Başkanı

Doç.Dr.
Nuriye B. DUMAN

HECEDER Başkanı


CİSED Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi "Hibrit" Olarak Yapılacak

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) her yıl düzenlediği “CİSED Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” ile cinsellik ve cinsel sağlık konusunda önemli konuları, güncel bilimsel bilgiler ışığında alanında önde gelen isimlerden oluşan uzmanlar aracılığıyla geniş bir katılımcı kitlesine aktarmaya devam ediyor. Bu yıl, “CİSED 5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” “Herkes için cinsellik: Haydi konuşalım!” teması ile 12-15 Kasım 2020 tarihleri arasında Antalya Amara Premier Palace Otel’de gerçekleştirilecek.

“CİSED 5. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi” pandemi nedeniyle hem “online” hem de fiziksel katılımla “hibrit kongre” olarak yapılacak. İsteyen katılımcılar kongreye internet üzerinden online olarak katılabilecekler. Kongreye fiziksel olarak katılmak isteyen katılımcılar için ise son derece hassas önlemler alınacak ve aşağıdaki uygulamalar titizlikle gerçekleştirilecek:

 • Öğle yemeği süresi 75 dakikaya çıkarılacak, akşam yemekleri minimum 120 dakikada tutulacak. Kongrede 3 salon kullanılıyorsa bu salonlardaki toplantıların kahve araları birbirinden 15’er dakika aralıklarla yapılacak. Kahve molaları aynı saate denk getirilmeyecek.
 • Toplantı salonlarının girişlerinde el dezenfektanı bulundurulacak.
 • Toplantı salonlarında maske takmak zorunlu olacak.
 • Çalışacak personel, çalışma esnasında tek kullanımlık eldiven ve cerrahi maske kullanacak. Katılımcılar maskesiz salonlara alınmayacak.
 • Sandalyeler arasında en az 60 cm mesafe bırakılacak.
 • Salonlarda bilgisayar, mikrofon, telsiz, telefon, monitör gibi cihazlar düzenli olarak dezenfekte edilecek. 
 • Firmaların kuracağı stantların aralarında 80 cm mesafe bırakılacak.
 • Stantlarda kişi başı 1,5 metrekarelik alan kalacak şekilde hesaplama yapılacak.
 • Katılımcıların otele girişlerinde ateş ölçümleri yapılacak. Daha sonrasında geçerli olmak üzere COVID-19 testi yapması istenecek ve bu konuda katılımcılara yardımcı olunacak.
 • Transferlerde kullanılacak araçlarda sosyal mesafe korunacak. Koltuk başlıklarında kullanılan kılıflar değiştirilecek.
 • Tam zamanlı ve yarı zamanlı personelin kongre süresince her günün başında ve sonunda düzenli olarak COVID-19 testleri ve ateş ölçümleri yapılacak ve kayıt altına alınacak.
www.cised.org.tr


Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar

Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi
Cinsel Sağlık Kongresi