Erken Boşalmanın Belirtileri


Boşalmanın küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelmesi, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi erken boşalmanın en temel belirtileridir. Bu belirtileri gösteren erkeğin yalnız olmadığını bilmesinde fayda vardır. Suçluluk, utanç ve ayıp gereksizdir ve erken boşalmanın üstesinden gelme konusunda erkeğin motivasyonunu bozabilir ve çiftin cinsellikten zevk almasını engeller. Kısaca erken boşalmanın temel belirtilerini özetleyecek olursak;

 • Kontrolsüz bir şekilde boşalma,
 • Cinsel tatminde azalma,
 • Suçluluk,
 • Cinsel ilişkiye aşırı önem verme,
 • Cinsel ilişki öncesi, ilişki sırasında ve sonrasında gerginlik yaşanması,
 • Performansın çok önemli olarak algılanması,
 • Utanç duyma,
 • Hayal kırıklığı hissi,
 • Şimdiye yoğunlaşmama,
 • Cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı,
 • Zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik,
 • İlk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma vb. erken boşalmanın temel belirtileridir.

Örnek Vaka: Suat ve Şükriye
Suat ve Şükriye 6 yıldır beraberdiler, 4 yıllık evliydiler ve 18 aylık bir oğulları vardı. Evliliğin ilk aylarında cinselliğin daha iyi olduğu konusunda her ikisi de aynı fikirdeydi. Birbirlerini keşfetmenin, ilişkilerini geliştirmenin, romantik aşkı tanımanın ve yeni cinsel deneyimler yaşamanın heyecanı hayatlarına çok özel bir tat eklemişti. Suat'ın en başından beri erken boşalma sorunu vardı, ancak cinsel ilişkinin sıklığı ve romantik heyecanlar boşalma sorununu önemsiz hale getirmişti. Şükriye, Suat'ı tutkulu bir aşkla seviyordu. Suat tarafından beğeniliyordu, korunuyordu ve bu ilişkiden memnundu. Zamanla cinselliğin daha iyi olacağını umuyor ve bu nedenle Suat'ın erken boşalmasını dert etmiyordu. Şükriye'nin tutku ve arzusundan dolayı yoğun tahrik duygusu yaşayan Suat'ın zaman zaman 2. cinsel ilişkide kontrolü daha iyi oluyordu. Suat, Şükriye ile birlikte olmaktan çok mutluydu ve erken boşalma sorununu yok sayıyordu. Bazı erkeklerde cinsel deneyim ve rahatlıkla birlikte, özel bir çaba sarf etmelerine gerek kalmadan boşalma kontrolü gelişebilir. Ancak, çoğu erkekte, erken boşalma kronik bir sorun haline gelir, tıpkı Suat'ta olduğu gibi.

Aradan aylar geçti, günler günleri, haftalar haftaları, aylar ayları takip etti ve sonunda Şükriye, artık daha fazla dayanamadı, tatminsizlik ve cinsel isteksizlik yaşamaya başladı. Başlarda bu konuyu nazikçe ve dolaylı olarak ifade etmeye çalıştı ancak Suat, bunu anlamazlıktan geldi, cinsel isteksizliğini ve tatmin olamamasını Şükriye'nin sorunu olarak gördü. Nihayet bir cinsel ilişki sonrasında kötü bir tartışma yaşadılar. Şükriye, Suat'ın erken boşalmasından dolayı bencil olduğundan şikayet etti. Suat ise, Şükriye'yi sürekli söylenmekle ve soğuk olmakla suçladı. Çıplak ve duygusal olarak incinebilir bir haldeyken, cinsellik konusunda tartışmak çok kötü sonuçlara yol açabilir. Her ikisi de kendilerine hâkim olamadı ve tartışma büyüdü. Suat, acımasızca saldırıyordu ve Şükriye, Suat'ın düşüncesiz olduğunu ve cinsel yaşamlarını geliştirmek için çaba göstermeye niyetli olmadığını söylüyordu.

Suat, 2 gün boyunca bu konuyu düşündü ve Şükriye'ye kendini kanıtlamaya karar verdi. Ona söylemeden internette reklamını duyduğu erkek cinselliğiyle ilgilenen bir klinikten randevu aldı. Orada Suat'a boşalmasını geciktirecek ilaç verdiler. Şükriye'nin hiçbir şeyden haberi yoktu, ancak kendi boşalmadan önce Şükriye'nin boşalmasını sağlamak Suat'ta takıntı haline gelmişti. Cinsellik Suat'ın erkekliğini kanıtlama aracıydı: Şükriye boşalmadan asla boşalmamalıydı.
Başlarda Şükriye, Suat'ın daha ilgili olmasından ve cinsel ilişkinin daha uzun sürmesinden memnuniyet duydu, ancak daha sonra Suat'ın onun boşalmasına takıntısını fark edince cinsel isteği yine söndü. Cinsellikten uzaklaşmaya başladı. Şükriye'nin arzusu azaldıkça, Suat da kendini engellenmiş hissetti ve daha savunmacı olmaya başladı. Cinsellik yakın ve paylaşımcı bir deneyimden çok, geç boşalma için çabalamaya dönüştü. İlişki keyifsizleşti ve anlayışsızlıkla performans baskısının ağırlığı altında gömüldü.

Şükriye en sonunda cinsel terapi ve evlilik terapisinin birlikte yapıldığı kliniğimize başvurdu. Bu çok akıllıca bir karardı. Suat ve Şükriye evlilik terapisi ve cinsel terapi için ideal bir çiftti, çünkü saygı, güven ve yakınlığa dayalı gerçek bir evlilik bağları ve cinselliklerini geliştirmek için arzuları vardı. Erken boşalma ve yanlış anlaşılmalar yakınlıklarını tüketmiş ve evliliklerinin dengesini bozmuştu.

Terapinin ilk önceliği, yakınlık ve zevkin önemini desteklemekti. Suat, Şükriye'nin yorumlarını yanlış anlamış ve kötü bir âşık olduğu fikrine kapılmıştı. Yardımlarımızla Suat, Şükriye'nin kendisini sevdiğini, çekici bir koca olarak değer verdiğini ve cinsel yaşamlarını geliştirmek için beraber hareket etmeyi arzu ettiğini anladı. Suat'tan daha hassas, daha anlayışlı, daha kontrollü bir âşık olmasını istedi. Kocam ön sevişmeyi çok kısa sürdürüp hemen cinsel ilişkiye (penetrasyon) geçtiği için onunla sevişmekten hiç zevk almıyorum, ancak bunu ona söylediğimde beni soğuk veya isteksiz olmakla suçluyor, evliliğimiz boyunca ona oyun oynadım ve onun kasıldığı anlarda ben de kasılıyormuşum gibi yaptım, oysa bugüne kadar orgazmı hiç yaşamadımdiyen Şükriye, Suat'ın mükemmel bir cinsel partner olmasını değil, daha düşünceli ve işbirlikçi bir aşık olmasını arzu ettiğinin altını çizdi.
Şükriye'nin uyarılma ve boşalma örüntüleri değişkendi. Cinsel birleşmeyle olduğu kadar elle ve ağız uyarılmasıyla da boşalabiliyordu. Suat'ın daha iyi bir boşalma kontrolü sağlamasını istiyordu ancak aynı zamanda cinsel birleşmeye başka erotik uyarımlar eklemesini de istiyordu. Suat'ın şunu anlaması gerekiyordu; boşalma kontrolünü kendisi ve ilişkileri için öğrenmesi gerekiyordu, Şükriye'ye kendini kanıtlamak için değil. Bu yeni anlayışla birlikte, boşalma kontrolünü sağlamada işbirliği yapmaya karar verdiler.

Boşalma kontrolü egzersizlerinin zor olduğunu ya da değişimin yavaş gerçekleştiği düşündükleri zamanlar oldu, ancak sağlıklı iletişim kurdukları ve işbirliğine devam ettikleri için keyif almaya başladılar. Her insan kendisinde var olan potansiyel zevkin tadını olabildiğince çıkarmak ister, ancak bunun da kendine göre bazı püf noktaları vardır, her şeyden önce bir ilişkiye hazırlanırken sakin olmak, cinselliğin bir güç göstergesi ya da mücadele olmadığını kabul etmek ve insanın kendisiyle ve eşiyle barışık olması çok önemlidirdedik. Bunlara ek olarak aşağıdaki noktalara dikkat etmelerini istedik: Cinsel ilişkiden önce tüm kızgınlıklarınızı unutun, sakinleşin, siz rahatlarsanız eşiniz de rahatlayacaktır, ön sevişme, siz birbirinize dokunmadan önce başlar, tatlı konuşmalar, iltifatlar, dinlendirici bir müzik her ikinizin de enerjisini artırır, mekanik seksten kaçının ve cinsel ilişkiyi bir şölen havasında yaşayın, hareketlerinizi planlamaktan kaçının, sürpriz ve doğaçlama olmasına fırsat verin.Şükriye, egzersizlerde kendisinin de önemli bir rolü olduğunu ve kendi duygusal ve cinsel isteklerinin önemli olduğunu anladı. Suat'ta Şükriye'nin işbirlikçi olduğunu ve onun duygu ve isteklerinin cinsel deneyimlerinde çok önemli olduğunu fark etti. Suat hem kendisi hem de Şükriye için cinsel arzu, uyarılma, orgazm ve tatmin arasındaki ufak farklılıkları anlayıp kabul ettikten sonra, cinsel yaşamları güzelleşti ve erken boşalma sorunu çözüldü. Ayrıca bonus olarak da, Suat ve Şükriye, zevk alıp zevk verme yeteneklerini ve erotik tekniklerini geliştirdiler. Her ikisi de cinsel olarak iddialı, duygularını ifade edebilen, uzun sevişmelerden hoşlanan, boşalmayı gönüllü bir süreç olarak gören, esnek ve değişken cinsel deneyimlerden zevk alan kişiler olmayı öğrendiler.