Kokulu Bahçe - Itırlı Bahçe


"Aşk bir sanattır.
Kadınların memnun etme sanatı.
Bir erkek özlediği zevkleri karısına da istetecek denli bir aşk ustası haline gelmedikçe, karısına dokunmamalıdır bile."

Honore de Balzac

"Sakız ağacının meyvelerini ezip, bal ve zeytinyağı ile iyice karıştırdıktan sonra sabahları yataktan kalkar kalkmaz kullanın. Devenin hörgücünde bulunan yağı alıp sevişmeye başlamadan o yağı sürünce faydasını görecek, kadınların da hoşlanacağını öğreneceksiniz. Yeşil bezelye, soğanla iyice kaynatılır, tarçın, zencefil ve kakule tozu serpilerek dövülür. Böylece sevişme gücünü çoğaltacak başka bir ilaç daha elde edilir."

Müslümanlığın en ünlü seksoloji kitabı: Kokulu Bahçe - Itırlı Bahçe

Kokulu Bahçe hakkında beni yazı yazmaya neler itti, inanın ben de bilmiyorum ama oldu artık. :)

1394-1433 yılları arasında yazılmıştır ve "Kokulu Bahçe" adıyla müslümanlığın en ünlü seksoloji kitabı olarak tarihteki müstesna yerini almıştır.

"Ey Vezirim" hitabıyla başlayan ve Arap dünyasının 'Kama Sutra'sı sayılan kitap, Tunus Sultanı Abdül Aziz´in veziri Muhammed bin Uane ez Zonavui´nin isteği üzerine hazırlanmıştır.

"Binbir Gece Masalları" yazarı Lady Burton, Şeyh El Nefzavi tarafından yazılan bu kitabın etkisi altında kalmış ve Araplar´ın cinsel hayatı konusunda tek kaynak kitap olarak tavsiye etmiştir. 1850 yılında bir Fransız subay tarafından Fransızca'ya çevrilmiş ve Avrupalı yazarlarca bu şekilde keşfedilmiştir. Sir Richard Burton tarafından da İngilizce'ye çevrilmiştir. Richard Burton öldükten sonra karısı, kitabın eşcinsellik ile ilgili olan bölümlerini çıkarmış fakat yıllar sonra bu bölümler bulunmuş ve ayrı bir kitap olarak yayınlanmıştır.

1970 yılında Faruk Ülkü tarafından Fransızca´dan tercüme edilerek, Başak Yayınevi tarafından Seks Romanları Serisi bünyesinde ülkemizde de yayımlanan bu kitabın kapağında "Cinsi aşk bahsinde yazılmış büyük Arap seksoloji şaheseri" ifadesi yer almaktadır. Ancak 1990'larda Kokulu Bahçe Türkiye'de yayınlandığında Sir Richard Burton'un eşi tarafından sansürlenmiş bölümler kitapta yer almamıştır.

Kokulu Bahçe'deki güzel kadın betimlemesi Tevrat'takine çok benzer. "Bembeyaz bir cilt, kıpkırmızı dudaklar, sert göğüsler, dolgun bacaklar, geniş kalçalar, uzun bir boyun, ışıldayan kara gözler, siyah ya da kınalı saçlar, sağlıklı ve dik duran bir gövde." Kısaca ideal kadın; yuvarlak belli, güzel göbekli, şahane sırtlı ve dolgun kalçalı, mükemmel bir erkek ise; geniş omuzlu, dolgun kalçalı, boşalma anını ayarlama ve organını yeniden aşka hazırlama yollarını iyi bilen biri olarak tarif edilmektedir. Erkeklik organı, kadını tatmin için en çok on iki parmak ya da üç el toplamı, en az altı parmak ya da bir buçuk el toplamı boyunda olması gerekir denmektedir.

İyi bir cinsel yaşama için dengeli beslenme ve düşük yağ alımı çok önemlidir. Kolesterol seviyesinin istenilen seviyede tutulması cinsel organlara giden damarlarda en yüksek kan akımını sağlayacaktır. Şeyh El Nefzavi, yıllar önce ideal bir cinsel yaşamın nasıl olması gerektiğini şu şekilde tarif etmektedir: "Bilin ki ey Vezir! Bir kadınla beraber olmak istediğinizde birleşmeniz iyi ve sıhhate faydalı olsun derseniz, midenizi fazla yiyecek ve içecek ile doldurmamalısınız. Böyle durumda belinizde tutukluk, idrarınızı tutamama ve göz zaafiyeti tehlikesi yaşarsınız. Tam birleşme anında onunla oynaşınız. Yanaklarını öperek, dudaklarını ve göğüslerini emerek onu heyacanlandırabilirsiniz. Öpüşmeler, ısırmalar, göğüsleri okşamalar, kucaklaşmalar ağız ve dilin hareketleri zevki uzatabilecek, artırabilecek en güzel şeylerdir, inan bana."

Yapılan bilimsel çalışmalar cinsel ilişki sırasında dakikada 6.4 Kcal enerji harcandığını ortaya koymaktadır. Cinsel aktivite sırasında hemen tüm kaslar aktif olarak çalışmaktadır. Beyin ciddi miktarlada glikoz tüketmektedir. Ortalama 45 dakikalık bir cinsel aktivitede 250 kalori harcanır. En ağır sporlar kadar enerji harcanmasına neden olan sevişme, düzenli yaşandığında anlamlı bir kalori harcama yolu olarak kendisini gösterir.

Kokulu Bahçe'de 11 değişik cinsel birleşme pozisyonu tarifi yapılmış ve özellikle Hintliler tarafından uygulanan 24 ayrı birleşme pozisyonu batıda büyük yankı uyandırmıştır. Her pozisyona ayrı ayrı isimler veren yazar vezirine seslenerek şöyle demektedir: "Siz de deneyin değişik durumları. Her kadın şahsen en zevk aldığını seçecektir:
Dok el ovted (Çivileme): Kadın bacakları ile erkeğin belini sarar sıkıca, arkasını bir yere dayayıp kolları ile erkeğin boynuna sarılır.
Nik el haddadi (Demirci Biçimi): Kadın, kalçalarının altına bir yastık koyarak sırtüstü uzanır ve dizlerini göğsüne çeker.
Haşu en nikanuk (Devekuşu Kuyruğu): Kadın sırtüstü yatağa uzanır, erkek onun önünde diz çöker ve sadece başı ve omuzları yatağa değecek şekilde bacaklarını kaldırır kadının; duhulden sonra bacakları ile boynunu kavramış olan kadının kalçalarını kavrayarak aşağı yukarı oynatır.

Kokulu Bahçe'de sevişme bir anlamda kutsal bir ayin gibi sunulmakta ve cinsel edimi sadece bir üreme aracı olarak değil, sağlıklı bir zevk olarak da görmektedir. Cinsel birleşme bir bakıma bir ibadet eylemidir. Cinsel birleşme beyininde endorfin üretimini arttırır. Bu kimyasal moleküller, dopamin ve seratoninle birlikte zevk hormonları olarak adlandırılırlar ve sakinlik vererek tatmin hissi yaratırlar. Ayrıca coşku yaratarak beş duyu organı vasıtası ile uyarıları doğrudan beyne ulaştırırlar.
İşte bu şekilde meydana gelen cinsel zevki daha da artırmak için 6 yol bulunduğunu belirten yazar, bunları şöyle sıralamaktadır: "Güçlü bir aşk ateşi, erkek gücü, çok arzu edilen bir sevginin varlığı, yüz güzelliği, tahrik eden yiyecek ve içecekler."

Kokulu Bahçe'de cinsel birleşmenin faydaları kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Zevk verir,
 • İnsanın kendine güvenini arttırır,
 • İnsanı forma sokar ve gençleştirir,
 • Kalbi çalıştırır,
 • Acıları azaltır,
 • Kasları gevşetir,
 • Kan dolaşımını arttırır,
 • Kalbi çalıştırır,
 • Kadınlarda adeti düzenler,
 • Kişinin pozitif düşünmesini sağlar,
 • Bağırsakları çalıştırır,
 • İştahınızı açar,
 • Yalnızlığınızı alır,
 • Uzun yaşatır,
 • Zayıflatır.

Sağlıklı yaşa.
Çok seviş.
Ve yaşlı öl...

Ekler

1-Itırlı Bahçe ' Kokulu Bahçe
Yazar: Şeyh Muhammed El Nefzavi 
Türü: Tarihi 
Yayınevi: Söz Yayınevi 
Yayın Tarihi: 1998

2-30 TEMMUZ 1992: İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Mustafa Kutlu -Nevzat Erkmen'in Sir Richard Burton'un İngilizce çevirisinden Türkçeye aktardığı ve müstehcenlik suçlamasıyla dava konusu olan- Şeyh Nefzavi'nin Itırlı Bahçe'si için aklanma kararı verdi.

3-Havelock Ellis, Seks Psikolojisi Üzerinde İncelemeleri'nde Nefzavi'den söz ederek ondan alıntılar yapmıştır. Kinsey de Kadınların Cinsel Davranışları'nı yazarken yararlandığı Arapça kaynaklar arasında Kokulu Bahçe'yi göstermiştir.