Klitoris'in Dayanılmaz Ağırlığı


"Erkek yapılı, zavallı bir artık. Döl yolundaki gelişime ve zevke katılmaya bir türlü razı olmuyor."
Helene Deutsch - Kadın Psikolojisi - 1948

KLİTORİS'İN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Orgazm olamama şikayeti ile gelen bir çiftin cinsel terapisi sırasında, rutin olarak uyguladığım cinsel bilgilendirme seansında, klitorisi, var olan bölümlerini ve bu bölümlerin orgazm için nasıl birlikte hareket etmeleri gerektiğini resimler ve çizimler üzerinde anlatıyordum. Kadın danışanımdan kontrolü dışında kocaman bir "ahhhhhhhhh!" sesi geldi. Kocası ve ben birkaç saniye birbirimize baktık. Anladım ki danışanım klitorisi yeni keşfediyordu ve yıllardır merakla dinlediği efsanevi klitoristen kendisinde de vardı. Daha sonraki seanslarda kendi bedenini yeniden keşfeden danışanım, orgazmın nasıl gerçekleştiğini anlamış ve sorununu çözmeyi başarmıştı.

Kadınların çoğu, yukarıda bahsi geçen danışanım gibi, dış genital bölgelerinin yalnızca vajinadan ibaret olduğunu sanırlar ama gerçek başkadır. Gerçekte kadınların en hassas bölgesi olan ve orgazm oluşumunda merkezi öneme sahip çok önemli bir anatomik yapı daha vardır:Klitoris

Klitoris kelimesi Yunanca'da küçük tepe anlamına gelen kleitoris kelimesinden köken alır.

Kadına dışarıdan bakıldığında görülen genital bölgelerinin tümüne vulva adı verilir. Vulva; üstte adını aşk tanrısı Venüs"ten alan, genital kılların bulunduğu venüs tepesi yani mons pubis, altta anüs, yanlarda ise iç ve dış dudaklar tarafından sınırlanan bölgedir.

Klitoris; kasık kemiklerinin birleştiği noktanın ortasındadır. Küçük dudakların yukarda birleştiği kısma dek uzanır ve büyük dudaklar arasındaki yumuşak dokunun içinde yerleşiktir. Yaklaşık 3cm uzunluğunda ve 3 mm kalınlığında bir penise benzeyen, Venüs tepesinin altında yer alan, üstte ve yanlarda iç dudaklarla çevrili bir organdır. Klitoris baş ve gövde kısmından oluşan, "ters V" şeklinde bir yapıdır. "Baş kısmı" hafif bir çıkıntı şeklindedir ve iç dudaklar parmaklarla hafifçe geriye ittirildiğinde dışardan rahatlıkla görülebilir. Küçük dudakların birleştiği kısımda bir başlık biçiminde genişler. Bu başlığın altında "klitorisin ucu" bulunur. "Gövde kısmı" ise yanlara doğru uzanan iki koldan oluşur ve vulvanın içine tümüyle gömülü olduğundan dışardan görülmez. Bu nedenle çoğu insan klitorisi yalnızca düğme şeklinde basit bir yapı olarak algılar. Gövdede yer alan kolların içerisinde aynen erkek penisindeki gibi, cinsel uyarılma esnasında içleri kanla dolarak sertleşen, süngerimsi yapılar vardır. Çünkü klitoris embriyolojik olarak penisle aynı kökene sahiptir ve penisin kadındaki tam karşılığı olarak kabul edilebilir. Klitoris uyarıldığında hem baş hem de gövde kısmının içi kan dolarak sertleşir. Bu da erkekteki sertleşmenin tam karşılığıdır.

Klitorisin alt kısmında idrar deliği, idrar deliğinin altında ise vajina girişi bulunur.

Feminist Kadınlar Sağlık Merkezleri Federasyonu"na göre klitorisin tamamı 18 bölümden meydana gelir: 

 1. Klitoral birleşme noktası ya da ön komisur:Dış dudakların pubis tümseğinin köküyle birleştiği ve dıştan görünen klitorisin üst sınırını belirleyen nokta.
 2. Klitoris başı,
 3. iç dudaklar,
 4. Başlık,
 5. Küçük bağ yada frenulum:Klitoris başının hemen altında yer alan iç dudakların dış kenarlarının birleştiği nokta.
 6. Çatal ya da furşet:Döl yolu girişinin altındaki iç dudaklarının alt kenarının birleştiği noktada gerili olan ve dıştan görülen klitorisinin alt sınırını belirleyen ince zar.
 7. Kızlık zarı yada kalıntıları,
 8. Klitoral gövde:Klitoris başı ile bacakları birbirine bağlar.
 9. Bacaklar yada crura:Lades kemiğine benzeyen ve erektil dokudan oluşan iki uzun gövde.
 10. Klitoral yumrular:Penisteki tek yumruya benzer, iki büyük erektil korpus kavernasum doku gövdesi.
 11. İdrar yolu süngeri yani üretral sünger:İdrar yolunu çevreleyen iki büyük sertleşebilen korpus spongosum doku gövdesi.
 12. Paraüretral bezler yani dişi prostatik bezler,
 13. Vulvovajinal bezler yada Bartholin bezleri:Vajina dışında az miktarda kayganlaştırıcı sıvı üreten bezler.
 14. Perine süngeri:Perine bölgesinin hemen altında yer alan yoğun kan damarları ağı.
 15. Pelvik taban kasları, 
 16. Asıcı bağ ve yuvarlak bağ,
 17. Sinirler:Pudental sinir kompleksi,ve muhtemelen döl yatağından gidip gelen mesajları ileten hipogastrik sinir.
 18. Kan damarları:Cinsel uyarılma sırasında pelvise yoğun miktarda kan tedarik eder.

Bazı bilim adamları klitorisin gelişme çağının gereksiz bir artığı olduğunu ileri sürmüş, hatta klitorisin yararsız ve gereksiz olduğu söylenerek apandisle bile kıyaslanmıştır. Sigmund Freud bile ergenlik öncesi çocukluk devresinde klitorisin dişi cinselliğinin gelişiminde önemli rol oynadığını kabul etmiş olsa bile değersiz bir penis olduğu savunmuştur. Hatta klitorisin aracılığıyla duyulan cinsel zevkin erkek karakterli olduğunu ileri sürmüştür. Doğuda ve Orta Afrika"da bugün bile klitorisin gereksiz güdük bir organ olarak kabul edilmesine bağlı bu organın kesilmesi gibi yanlış bir gelenek hala devam etmektedir. Modern cinsel tıp ve feministler bu anti-klitoris propagandasına karşı çıkmışlardır. St. Louis Üreme Biyolojisi Enstitüsü"nden Prof.Dr.William Masters ve Virginia Johnson yaklaşık 10 yıllık araştırmaları sonucunda klitoris güdük kalmış bir penis olmayıp, dişinin gelişmiş bir cinsel organı olduğunu tüm dünyaya anlatmışlardır.

Klitorisin Faydaları

 1. Kadının orgazm olmasını sağlar. 
 2. Cinsel ilişki sırasında sertleşerek idrar deliğini kapatır ve böylece bakterilerin idrar torbasına girişini engeller. 
 3. Ters V şeklindeki kollarının şişerek sertleşmesi vajina kanalını gerer, buda penis başının kolayca girmesini sağlar.

Klitoris ve Orgazm
Kadınlar klasik olarak vajinal orgazm ve klitoral orgazm olarak iki şekilde orgazm olurlar. Kadınlar cinsel ilişki sırasında, erkeğin penisinin ve pubis kemiğinin klitorise ritmik olarak temas etmesi, iç dudakların klitorise sürtünmesiyle "vaginal orgazm" olurlar. Yani klitorisin uyarılması daha kolay orgazm olmalarına yol açar. Ayrıca çiftlerin yüz yüze oldukları tüm cinsel birleşme şekillerinde kadın ve erkeğin kasıkları üst üste gelmekte, bu da klitoris üzerindeki ritmik bir basınca yol açmaktadır. Bilinenin aksine hiç bir klitoris uyarısı olmadan "saf vajinal orgazm" oluşması mümkün olmakla beraber olağan değildir. Kadınlar göğüs uçlarını, bacaklarını veya klitorislerini uyararak mastürbasyon yaparken veya cinsel partnerlerinin klitorisi oral veya elle direkt uyarısıyla da "klitoral orgazm" olurlar. Yine bilinenin aksine cinsel ilişki olmadan klitorisin oral veya elle direkt uyarısıyla "saf klitoral orgazm" oluşması mümkündür. Çünkü klitoris penisin tam karşılığıdır. Erkekler penis başının direkt veya dolaylı yoldan uyarısı ile orgazm olurlar. Bu da kadınların çok kolay saf klitoral orgazm olma gerçeğini daha anlaşılır hale getirir. Ayrıca bu durum, kadınların bazı belli ilişki pozisyonlarında daha kolay vaginal orgazm olmalarını ve bazı pozisyonlarda ise kadının yeteri kadar uyarılamadığını ifade ederek vaginal orgazm olamamasını da açıklar.

Orgazma yakın kan hücumuyla belirginleşen klitoris, aldığı cinsel uyarımları beyindeki cinsel merkezlere iletir. Böylece vulvadaki sinirlerde, kaslarda ve damarlarda değişiklik ve tepkilere yol açarak orgazmı hazırlar. Fakat klitorisin bu etkiyi yapabilmesi için zamanında, ritmik olarak, belli bir basınçta ve yeterli oranda uyarılması gerekir. Çünkü klitorise doğrudan doğruya dokunulduğu zaman verilen cinsel uyarımla, öfkeye yol açan tahriş olma arasındaki sınır belli belirsizdir. Cinsel uyarılma öncesi, cinsel bilgisi olmayan ya da az olan kadınlarda klitorise dokunulması zevkten çok acı ve nefret duygusunu kamçılayabilir. Cinsel konularda bilgili ve tecrübeli kadınlarda ise klitoris zevk duygusunu kamçılamaktadır. Ama her ikisinde de önce cinsel uyarım olmalı, ilerleyen süreçlerde klitoral uyarıya geçilmelidir.

Klitoris Hakkında Az Bilinenler

 • Tam uyarılmış bir klitorisin baş kısmı iki katı kadar büyüyebilir. Orgazm sonunda klitoris küçülerek kasık kemikleri arasındaki yerine çekilir ve uzunluğu orgazm sırasındaki uzunluğunun yarısıdır.
 • Klitoris gerçekten kadınların en hassas bölgesidir. Ama bilinenin aksine hiçbir zaman kadını alevlendirmek için sadece çevrilmesi yeterli olan bir düğme değildir.
 • Orgazm sonrası klitorisin duyarlılığı çok fazladır ve bilinenin aksine direkt bir temas zevk vermekten çok acı verir. Bu dönemde tekrar elle uyarılmamalıdır. Eğer klitoris yeniden uyarılmak isteniyorsa Venüs tepesinin hafifçe okşanması yeterlidir.
 • Klitoris ile penis eşdeğer olmalarına karşın, penis serbest bir yapıdır. Klitoris ise etraf dokulara sıkı sıkıya tutunan hareketsiz bir yapıdır.
 • Klitorisin peniste olduğu gibi boşalma ve idrar yapma ile ilgisi yoktur. 
 • Klitoris kadınların en hassas bölgesidir. Çünkü damar ve sinirlerden oldukça zengin bir yapıdır. Yaklaşık 8000 sinir lifi bulunur. Bu lif yoğunluğu peniste bulunanın yaklaşık iki katıdır. Vücudun başka hiçbir bölgesinde bu kadar yoğun sinir lifi yoktur.
 • Klitorisin kasık kemikleri arasındaki yerinin üstte ya da daha derinde oluşu duyarlılığında rol oynamaz.
 • Klitoris büyüklüğü kadından kadına çok önemli değişiklikler gösterebilir ve bilinenin aksine klitoris büyüklüğü ile orgazmın kalitesi arasında herhangi bir ilişki yoktur. Ama klitorisin büyüklüğü ile kan testosteron seviyesi arasında bir ilişki vardır. Östrojen seviyesiyle klitoris büyüklüğü arasında bir ilişki yoktur. Bu nedenle menopoz sonrası kanda östrojen seviyesi azaldığı için genital bölgenin diğer kısımlarında atrofi yani gerileme olurken klitorisin büyüklüğünde bir değişme olmaz. 
 • Klitorisin aşırı büyük oluşunun nedeni erkek hormonlarının fazlalığı, hormon tedavisi veya uzun süren klitoris mastürbasyonu olabilir.
 • Gebelik döneminde mekanik ve damarsal değişikliklere bağlı olarak klitoriste kalıcı bir büyüme meydana gelebilir. 
 • Klitorisin penise biçim olarak benzerliği, küçüklüğü ve penisin yeteneklerinden yoksun oluşu, kadınların bir yerde tümüyle gelişememiş, şanssız erkekler oldukları gibi yanlış bir görüşün benimsenmesine yol açmıştır. 
 • Klitorisin gebe kalma, idrar yapma ve adet kanamasıyla hiçbir ilgisi yoktur. 
 • Penis başı koni biçiminde olmasına karşılık, klitorisin başı yuvarlaktır.
 • Klitoriste cinsel aktivite sırasında kan hücumu olmadan büyüme görülür. Peniste ise kan hücumundan sonra büyüme görülür. 
 • Klitorisin başı penis başı gibi deriden sıyrılarak belirmez ve penisteki gibi yön değişikliği klitoriste yoktur.