G Noktası


"Cinselliğin bunca tehlikeyi beraberinde getirmesi, onu uzun zamandır sessizliğe mahkum etmemiz yüzündendir..." 
Michel Foucault - Cinselliğin Tarihi

G Noktası

Kadınların çoğunda cinsellikte en duyarlı yer klitoristir ve en güçlü orgazm bu bölgenin uyarılmasıyla ortaya çıkar. Kadının diğer cinsel olarak duyarlı bölgeleri memeler, meme uçları, labiumlar ve vajinadır. Bu yazıdaki konumuz olan G Noktası ise vaginanın en duyarlı bölgesidir ve kadınların birçoğu bu noktadan vajinanın diğer bölümlerine oranla daha fazla zevk alırlar.

Kadınların az bilinen cinsel sırlarından biridir.

Amerikalı Jinekolog ve Seksolog Dr.Ernest Grafenberg tarafından 1944 yılında ilk defa tarif edilmiştir. Bu nedenle tarif eden hekimin soyadının baş harfiyle anılmaktadır.

İtalyan bilim adamlarından ve L"Aquila Ünversitesi araştırmacılarından Dr. Emmanuele Jannini"ye göre, uyarıldığında kadınların orgazm olmasını sağlayan G Noktası, kadının midesine doğru vajinanın en dip bölgesinde Skene Guddesi"ne yakın bir yerdedir. Ancak G Noktası"nın yeri halen bir tartışma konusudur. Çünkü G Noktası"nın yeri kadından kadına değişiklik göstermektedir. Vajina çeperinde girişten 5 cm. kadar içeride idrar torbası hizasında yani vajina ile idrar kanalı arasında kalan bölgede bulunur. Bir başka görüşe göre ise, vajina girişinden 1-2 cm. uzakta yani vajina ön duvarının ortalarında yer alır.

G Noktası birkaç santim büyüklüğündedir ve bu bölgeden cinsel ilişki sırasında PDE-5 adlı bir protein salgılanır. Bu nedenle "PDE-5 Protein Salgısı" fazla ve Skene Guddesi ise büyük olan kadınlar daha kolay orgazm olurlar.

Aslında G Noktası, erkekte penis başındaki asıl cinsel uyarı noktasının kadınlardaki karşılığıdır.

G noktası vaginanın tavanında değil tavanının içinde yer alır.

Cinsel ikişki sırasında penis pozisyon gereği G Noktası"nı daha az uyarır ve Estrojen hormunun etkisi ile vajina tavanı kalınlaşır ise bu durum G Noktası"nın uyarılmasında azalmaya neden olur ve zamanla G Noktası yavaş yavaş ortadan kaybolabilir.

Cinsel ilişki öncesi G Noktası"nın uyarılması hormonal metabolizmayı hareketlendirir, beyinde yoğun bir cinsellik yaşanmasına neden olur, kalp hızında artma, sıcaklık duygusu ve solunumun hızlanması gözlenir. Yani iyi ve kaliteli bir orgazmın arkasında anlayış, sabır ve uyum kadar G Noktası"nın uyarılması da yatmaktadır. Fakat G Noktası'nın uyarılması daha kaliteli ve güçlü bir orgazm için gerekse de, orgazm oluşumunda birincil önem taşıyan bir bölge değildir.

Kadınlarınki gibi erkeklerin de bir "G Noktası" vardır. Anüsün 3-5 cm içinde ve penisle anüs arasındaki bu bölge son derece duyarlıdır. Hatta bazı erkekler sadece bu bölgelerinin okşanmasıyla orgazm bile olabilirler.

Bilgilerinize...