Cinsel Danışma ve Rehberlik


Cinsel işlev bozuklukları; performans endişesi, cinsellikle ilgili yanlış inanç biçimleri, endişe veya korku, cinsellikle ilgili yetersiz bilgi vb. psikolojik kaynaklı olabileceği gibi, doku ve damar sorunları, hormonal yapıdaki sorunlar gibi fiziksel yapıdaki sorunlardan da kaynaklanır. Eğer bu sorunlar hakkında bilgi sahibi olmazsak cinsellik bize doyum duygusu verebildiği gibi, kısır bir mücadeleyi kazanamayıp yarım bırakmışız gibi buruk bir tat da verebilir.

CİNSEL DANIŞMANLIK ve REHBERLİK

Cinsellikle ilgili yetersiz bilginin arttırılması, yanlış bilgilerin ve inançların düzeltilmesi, cinsel mitler hakkında bilgilendirme ve ileride oluşabilecek sorunlar hakkında danışanlara yardımcı olmaya cinsel danışmanlık ve rehberlik denir.

Çocukluğumuzun gerçek olayları veya çocukluk hayallerinin yarattığı korkular, ergenlik döneminde yaşanan sıkıntılar, karabasanlar ve baskılar, günümüzde ise iş ve eş stresi, ekonomik sıkıntılar, yaşın getirdiği sıkıntılar vb. cinsel yaşamımızı ve ileride evliliğimizi etkileyebilir, kendimize olan güvenimizi sarsabilir.

Cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleriyle, kendine güven duygusunun yerleşmesi, bizi sıkıntıya ve kaygıya sokan düşüncelerden kurtulmanın yolları hakkında fikir sahibi olmanız amaçlanır. Çünkü cinsellik konusunda bilgili çiftler, hayatlarını sevgiyle doldurabilirler, suçluluk, utanç duygularından, korkudan, öfkeden kaynaklanan olumsuz düşüncelerinden kurtulabilirler.

Özellikle evlilik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden faydalanan çiftler; oluşabilecek vaginismus, sertleşme bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki ve orgazm bozukluklarından kendilerini korumanın yollarını öğrenebilirler.

Kendinizi cinsel konularda yetersiz, bilgisiz, endişeli ve kaygılı hissediyorsanız, cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmeti almaktan çekinmeyin.