CİSED Evlilikleri Tehdit Eden İletişim Sorunları Konusunda Uyardı...

25 Aralık 2017

CİSED GENEL BAŞKANI PSİKOTERAPİST CEM KEÇE: “EVE AYAKKABILARINIZLA BİRLİKTE TELEFONUNUZU DA ÇIKARIP GİRİN!”

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistleri, boşanma oranlarının hızla arttığı günümüzde son bir şans için evlilik ve çift terapisine başvuran kişilerin neredeyse tamamına yakınında aynı sorunla karşılaşıldığını açıkladı: “İLETİŞİM KİRLİLİĞİ”. Bu sorunun en önemli nedeninin ise insanların ellerinden düşürmedikleri telefonlar ve tabletler olduğu vurgulandı.

EVİNİZİN HİJYENİ KADAR İLİŞKİNİZİN HİJYENİ DE ÖNEMLİ!

CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, evliliklerde ve yakın ilişkilerde iletişimin hayati önem taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Günümüzde cep telefonları ve tabletler hayatın içine öyle girdi ki insanlarda adeta bağımlılık yaratır oldu. Kimse cep telefonu olmadan adım atmıyor, atamıyor çünkü kendini eksik hissediyor. Bir ihtiyaç olarak kullanılması kaçınılmaz olan telefonların ve tabletlerin, ihtiyaç dışında da elden düşürülmemesi ikili ilişkilerde iletişimi bozuyor, kirletiyor. Nasıl ki evinizin hijyeninin bozulmaması için eve ayakkabınızla girmiyor ve ayakkabınızı ayakkabılıkta bırakıyorsanız, eşinizle iletişiminizin bozulmaması için cep telefonlarınızı da ayakkabılıkta bırakmanızı öneriyorum.” Cep telefonlarının sanal dünyaya açılan bir cazibe kutusu haline geldiğini vurgulayan Keçe, “İnsanların cep telefonu elinde olduğu sürece bu sanal dünyaya girmekten kendini alıkoyamaması evliliklerde büyük sorunlara yol açıyor. Çift iletişim kuramaz hale geldiği için ihtiyaç duydukları sevgi ve yakınlığı birbirlerine vermeye fırsat bulamadıklarından farkında olmadan birbirlerinden uzaklaşıyorlar,” dedi. Eşler arasındaki iletişimin ilişkiyi besleyen, zenginleştiren ve koruyan en önemli kaynak olduğunun altını çizen Keçe, telefon aracılığıyla ulaşılan sosyal iletişim ortamlarının yeni arkadaşlıklara ve ilişkilere olanak sağlamanın yanı sıra, aldatmayı kolaylaştırıcı ve teşvik edici yepyeni bir yol yarattığını vurguladı ve şunları ekledi: “Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal ağlar, arkadaşlık ve sohbet siteleri, flört ve cinsel partner siteleri sanal ilişkilerin kurulmasına aracılık eden ortamlardır. Hatta doğrudan eşlerin birbirlerini aldatmalarına yönelik siteler bile var… İnsanlar artık eşlerini evde onların yanındayken bile aldatabilir hâle geldiler. Bunu yapanların çoğunun sanal ilişkilerin aldatma olmadığını düşünmeleri ve bunu yalnızca bir fantezi olarak görmeleri ise meselenin can alıcı noktası...”

TELEVİZYONU SÜREKLİ AÇIK TUTMAYIN!

Evliliklerdeki iletişim sorunlarının diğer bir önemli nedeninin televizyon olduğunu söyleyen Keçe, “İnsanlar eve girer girmez televizyonu açıp, uyuyana kadar kapatmıyor. Böyle bir ortamda eşlerin birbirlerine özel zaman ayırması, birbirlerini dinleyip anlayarak sohbet etmesi de mümkün olmuyor. Çünkü sohbetler o an televizyonda ne yayınlanıyorsa onun üzerine oluyor. Böylece bütün gün birbirini görmemiş bir çift akşam evde fiziksel olarak beraber olsa da kendilerine ve ilişkilerine özel herhangi bir duygusal paylaşım yaşayamıyor. Bu durum, onlar hiç farkında olmadan iç dünyalarında ve ilişkilerinde yalnızlık, sevgisizlik, değersizlik ve belirsizlik duyguları yaratırken zamanla birbirlerinden uzaklaşmalarına yol açıyor,” dedi.Keçe, çiftlerin hayatlarında yapacakları basit bir değişiklikle büyük farklar yaratabileceğini belirerek şunları söyledi: “Televizyonu açık tutma alışkanlığınızı bırakıp sadece izlemek istediğiniz programların olduğu saatlerde açarak yapacağınız basit bir değişikliğin evliliğinize ne kadar büyük bir katkı sağlayacağını göreceksiniz. Lütfen bir TV izleme politikası geliştirin, seçici olun, hayatınızın ve ilişkilerinizin iyi yönde değişeceğini göreceksiniz. Çünkü televizyon yerine eşinize ayıracağınız zaman uzun süredir farkında olmadan özlediğiniz pek çok şeyi yapabilmenize fırsat tanıyacaktır.”