Artık yalnız değilsiniz

06 Ağustos 2009

"Artık yalnız değilsiniz" sloganıyla sanal ortamda Cinsel Danışmanlık hizmeti veren Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği - CİSED (www.cised.org.tr) her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularını, gönüllü terapistleriyle ve hekimleriyle yanıtlıyor ve tedavi için yol gösteriyor.

Her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularına yanıt vermeye çalışıyoruz

E-Cinsel Danışmanın kişilerin hayatlarındaki problemlerini çözme konusunda yardımcı olabilmek için internetin imkânlarından faydalanılarak kullanılan yeni bir yöntem olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “E-Cinsel Danışma’daki temel düşünce bir birey ile uzman arasında internetin gücü ve rahatlığını kullanılarak etkileşim ve iletişim kurmaktır. Danışan kişi ve terapist bilgisayarlarının karşısına aynı anda oturmakta ve karşılıklı etkileşimde bulunmaktadırlar. Etkileşim ve iletişim aynı anda meydana gelmektedir. www.cised.org.tr adlı web adresimizde her gün yüzlerce kişinin cinsellik sağlık ile ilgili sorularına gönüllü hekimlerimizle yanıt vermeye çalışıyoruz. Cinsel terapiste gitmekten çekinen ve imkân bulamayan çok sayıda kişinin soru ve sorunlarının tedavisi için yol gösteriyoruz. Bunu başta Ankara’daki Genel Merkez olmak üzere İstanbul, Bursa, Adana, Diyarbakır, Mersin şubelerimizde gönüllü olarak çalışan terapist ve hekim arkadaşlarımızla yapmaya çalışıyoruz.” dedi. 

Cinsel sorunlar cinsel terapi ile çözülebilir

E-Cinsel Danışmanın iş yoğunluğu, ulaşım sorunları ya da başka nedenlerle cinsel terapiste gidemeyenler için geliştirilmiş bir danışmanlık ve rehberlik hizmeti olduğunun altını çizen CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak; “İnsan merkezli cinsel terapi yaklaşımını öneren ve benimseyen CİSED; cinsel sorunları için nereye, kime ve nasıl başvuracağını bilemeyen değerli halkımıza yol göstermek amacıyla bu hizmeti başlatmıştır. Çünkü CİSED; güncel hayatımızda stres, iş, aile, okul ve özel ilişki problemleri, endişe, korku ve kaygılarımızdan kaynaklanan cinsel sorunların cinsel terapi ile çözüleceğine inanmaktadır. Cinsel terapi ile insanlarımızın içlerinde var olan gerçek gücü tanırlar ve kendi hayatlarında bu pozitif gücü kullanmayı öğrenirler.” dedi. 

Cinsel sorunlar için değerli halkımıza yol gösteriyoruz

Ticari beklenti içinde olmadıklarını, toplumsal bir görev kabul ederek siteyi oluşturduklarını ifade eden CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Yeni iletişim araçlarını kullanmak ve yeniliklere açık olmak gerekir. İnsanlarımıza her geçen gün daha da hızla erişilebilen iletişim kanalları sağlamak zorundayız. Bu bağlamda, E-Cinsel Danışma hizmetini evinizden, işyerinizden, istediğiniz her yerden alabilirsiniz. Tabii ki burada, sorunları çözmeden ziyade amacımız sadece cinsel sorunlar için değerli halkımıza yol göstermek, başvuracakları hekimleri,  bölümleri ve merkezleri önermektir.” dedi. 

Gizliliğe önem veriyoruz

Hiç bir şeyin yüz yüze iletişimin yerini alamayacağını savunan ve  Türkiye'nin her ilinden mesaj aldıklarını bildiren CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak; “Gizlilik ilkesine büyük önem veriyoruz. Konuşmalar ve yazışmalar sonucu oluşan iletişiminin diğer kişiler tarafından okunmamasını sağlayacak güvenlik önlemlerini aldık. Soruları ve yanıtlarını sitenin soru-yanıt köşesinde isim vermeden yayınlıyoruz.” dedi. 

Halkımız utanmadan sorularını sorabiliyor

Bilişimin ve internetin cinsel terapi alanında değerlendirilmesi gerektiğinin önemine değinen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “E-Cinsel Danışma hiçbir zaman yüz yüze cinsel terapinin yerini tutamaz. Fakat çeşitli nedenlerle yüz yüze cinsel terapiye gitme imkânı olmayan kişilere yardımcı olabilir. Sitede halkımızın cinsel sorunlarına çözüm yolları öneriyoruz. Halkımız bu sayede kaygı duymadan, utanmadan, hiçbir şeyi gizlemeden, daha yalın ve net bir şekilde cinsel sorunlarını anlatıyorlar.” dedi.

En sık MSN Messenger ve E-Posta tercih ediliyor

E-Cinsel Danışmada en sıklıkla tercih edilen yöntemin MSN  Messenger ([email protected]) ve E-Posta ([email protected]) olduğunu söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak; “Telefon (0.312.212 66 26) Cep Telefonu, (0.542.519 47 64) ve E-Mail  ([email protected]) yoluyla da halkımız bize ulaşabilir.” dedi. İşleri yoğun olan ve kendilerini yazarak ifade etmeyi tercih eden kişilerin daha çok E-Postayı tercih ettiklerini ifade den Psk. Bacanak; “E-postanın kullanımı genellikle iki türlüdür: Tek mektupluk öneri veya mesaj panosuna bırakılan tek cevap veya e-posta aracılığı ile devamlı danışmanlık. Ayrıca, E-Posta kişilere daha önce yazılanlara bakma, tekrar gözden geçirme imkânı verir.” dedi. Terapistten anında yanıt bekleyen kişiler için en uygun yöntemin MSN  Messenger olduğunun altını çizen Psk. Bacanak; “Halkımız istediği ve imkânı olan her yöntemle bize ulaşabilir.” dedi.

Artık yalnız değilsiniz

Terapistlerin E-Cinsel Danışma’nın taşıdığı olası risk faktörleriyle ilgili olarak danışan kişileri bilgilendirmek gibi etik bir zorunlulukları olduğunun altını çizen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Kişiler arası iletişim kalitesinin düşüklüğü ve bunun yol açabileceği duygusal anlamda uzaklık en önemli risktir.” dedi. E-Cinsel Danışma konusundaki en önemli konulardan birinin etik değerler olduğunun altını çizen Psikoterapist Keçe; “E-Cinsel Danışma hizmetini sunan kişilerin bilgi ve deneyim birikimleri olmalıdır. Bu etik değerler açısından çok önemlidir. CİSED terapistleri ve hekimleri; E-Cinsel Danışma’nın ortaya çıkarabileceği her türlü dinamiklerin farkındadır ve gerekli önlemleri almışlardır” dedi. Cinsel sorunları paylaşmak, sorunlara birlikte çözümler aramak amacıyla böyle bir sayfa açtıklarını ifade eden Psikoterapist Keçe;Artık yalnız değilsiniz! Cinsel sorunlarınızı bizlerle paylaşmaya ne dersiniz?” dedi.