Önsevişmeyi Bilmiyoruz!

05 Ekim 2016

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (CİSED) internet üzerinden düzenlediği anketine göre, Türkiye’de çiftlerin yüzde 60’ı önsevişmeyi birlikteliklerinde çok kısa tutuyor ve uzun bir önsevişmeyi tercih etmiyor. Bu oranın yüzde 30’u ise önsevişme teknikleri hakkında hiçbir fikre sahip değil. Oysa uzmanlara göre, yakın ilişkilerde çiftler hem neden haz duyduklarını keşfedebilmeli hem de cinsel hazlarını birbirilerine aktarabilmeli, cinsellikte kendi sorumluluklarını almalı.

ÖN SEVİŞMEDEN BİRLEŞMEK…

CİSED’in düzenlediği internet anketine 2 bin 600 kişi katıldı. Ankette katılımcılara “Partnerinizle birleşmeden önce uzun bir önsevişme yapıyor musunuz?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 60’ı bu soruya “Hayır” yanıtını verdi. Ankette “Önsevişmenin nasıl yapıldığına dair bir fikriniz var mı?” sorusuna yüzde 30 oranında “Hiçbir fikrim yok!” yanıtı da alındı. Bu verilere göre, başta boşalma ve orgazm sorunları, cinsel uyarılma bozuklukları, erken boşalma ve disparoni gibi birçok cinsel işlev bozukluğunun önlenmesini sağlayan önsevişmenin, Türk insanı tarafından çoğunlukla tercih edilmediği ortaya çıktı.

ÖN SEVİŞME NEDİR?

Anketle ilgili değerlendirmede bulunan CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, önsevişmeyi partnerlerin cinsel birleşmeye ruhen ve bedenen hazırlanma süreci olarak tarif etti. Keçe, “kadınların daha çok ihtiyaç duyduğu” ve erkeklerin çoğu zaman çok yanlış bir şekilde bir “görev” gibi algıladığı önsevişmenin sağlıklı bir cinsel yaşantıda kesinlikle olması gerektiğinin de altını çizdi. Cinsel davranış yelpazesinin bir ucunda duygusal ya da fiziksel bir dokunmayla başlayan uyarılma olduğuna dikkat çeken Keçe, diğer ucunda ise sevişme ile sağlanan ruhsal ve fiziksel doyum bulunduğunu ifade etti. Keçe şöyle devam etti: “Genellikle önsevişmenin ve aşk oyunlarının kadınlar tarafından bir ihtiyaç olarak görüldüğü düşünülür. Hal bu ki erkeklerin de sekse hazırlanmak ve daha çok zevk alabilmek için en az kadınlar kadar önsevişmeye ve aşk oyunlarına ihtiyaçları vardır. Çünkü cinsel davranış yelpazesi ne kadar geniş, ne kadar zenginse, cinsellikten alabilecek hazlar da o kadar fazla ve değişik olur. Cinsel hazların daha yoğun yaşanabilmesi için ise kadının ve erkeğin önsevişme ile birbirlerini sekse hazırlamaları önemlidir. Güzel veya sıralı sevişme, dokunma, okşama, öpüşme, sürtünme, masaj ve diğer tensel aktivitelerin yer aldığı cinsel isteği artırıcı ve daha zevkli hale getirici tüm iletişimler önsevişmeyi oluşturur.”

ZEVK BEDENDE HAREKET EDER!

“Zevk bedende hareket eder. Önemli olan zevki keşfetmek, onu bulunduğu yerde yakalamak ve yaşamak, partnere de yaşatabilmektir” diyen Keçe, önsevişmenin süresinin uzatılmasının ve içeriğinin değiştirilmesiyle, erken boşalmadan, sertleşme sorunlarına, orgazm olamamadan cinsel uyarılma bozukluklarına kadar birçok cinsel işlev bozukluğunun önlenebileceğinin ve tedavilerinin kolaylaşabileceğinin altını çizdi. “İdeal önsevişme süresi nedir?” sorusuna da yanıt veren Keçe, “Kısa tutulan bir önsevişme cinselliği olumsuz etkilediğinden, önsevişmenin süresi çiftin cinsel doyum yaşamasına yetecek kadar uzun olmalı. Kadın ve erkeğin uyarılma süreleri genelde farklıdır. Kadınlar erkeğe oranla daha geç uyarılırlar. Pek çok çift için ortalama 15-30 dakikalık önsevişme yeterli görülmektedir. Kısa tutulan bir önsevişme cinselliği olumsuz etkilediğinden, önsevişmenin süresi çiftin cinsel doyum yaşamasına yetecek kadar uzun olmalıdır. Sevişmek aceleye gelmez” dedi.

SEVİŞMEK SADECE BİRLEŞMEK DEĞİLDİR!

“Keyifli seks için 100 metre koşucusu olmayın” diyen Keçe, “Birçok erişkin erkek ve kadın, cinsel ilişkiyi cinsel organların birleşmesinden ibaret algılıyor. Böylece sevişmeleri cinsel birleşme ve orgazma odaklanıyor, süreci değil, hedefi önemsiyor. Oysa, dokunmak gibi birçok sevişme davranışı, süre sınırı olmayan bir haz kaynağı iken, cinsel birleşme dakikalarla, boşalma veya orgazm ise saniyelerle sınırlı bir haz üretebilir. Cinselliği cinsel birleşme ve orgazma indirgeyen bu anlayış, cinsellikten alınabilecek birçok hazzın yaşanmasını da engelliyor. Birçok cinsel işlev bozukluğunun ve cinsel doyumsuzlukların temelinde bu indirgeme anlayışı yatmaktadır. Sevişmek sadece birleşmek değildir” dedi.

5 DUYUYLA ÖN SEVİŞME ÖNERİLERİ

Türk insanı tarafından önemsenmese de önsevişmenin ilişkiler için değeri ortada. Peki cinsel terapistlerin bu kadar ciddiye aldığı önsevişme nasıl yapılır? İştePsikoterapist Cem Keçe’nin çiftlere sunduğu 5 duyuyla önsevişme tavsiyeleri:

Daha çok dokunun ve öpüşün!

Seksten daha çok zevk almanın yolu önsevişmeden geçiyor. Tabii doğru tekniklerle yapıldığı sürece. Parmak uçlarınızı, avuç içlerinizi partnerinizin bedeninde ağır ağır gezdirin. Bu yöntemle karşılıklı zevk noktalarınızı keşfeder ve birbirinizi nasıl hazırlayacağınızı fark etmiş olursunuz.

Koklayarak hissedin!

Her bireyin kendine has bir kokusu vardır. Karşılıklı olarak kadın ve erkeğin hormonların da etkisiyle yaydığı kokular afrodizyak etkisine sahip. Partnerinizle karşılıklı birbirinizin boynunu, koltuk altlarını ve cinsel bölgelerini koklayın.

Tadına bakarak tahrik edin

Tenin kokusu gibi tadı da vardır. Tatma duyunuz devreye girdiğinde önsevişmede bambaşka bir tecrübeyi deneyimlemiş olursunuz. Partnerinizin dokunarak keşfettiğiniz erojen bölgelerini dilinizin ucuyla hafif hafif uyarın.

Seyredin ve kendinizi gösterin

Önsevişme boyunca çiftlerin birbirlerini gözlemlemeleri doğal bir süreçtir. Karşılıklı olarak bedenlerin en beğendiğiniz yerlerini gösterin. Hafızanıza işlenecek bu görüntüler sonraki sevişmelerinizde de tahrik olmanızı sağlayacaktır.

İnleyen bedenin sesine odaklanın

Birbirinizi beğendiğinizi söyleyin. Karşılıklı anlık hislerinizi kelimelere dökün. Birazdan size neler yapmasını istediğinizi söyleyin ve sizin ona neler yapmanızı istediğini sorun. Önsevişmenin olmazsa olmazı konuşmaktır.

Erotik masaj yapın ve oral seksi deneyin

Partnerleri önsevişmede baştan çıkaran en önemli ayrıntı narin dokunuşlardır, erotik masajdır. Doğru ve etkili dokunuşlarla hem partnerinizi günlük stresinden kurtarıp hem de sekse hazırlamanız mümkün. Birbirinizi öperken partnerinizin kafasının üzerinde tırnaklarınızı gezdirin veya saçları ile oynayın, tüm vücudunda gezinen zevki yakalamaya çalışın. Özellikle karşılıklı önsevişmeden hoşlanmanın ve doyurucu bir seksin anahtarı oral sekstir.

Seks oyunları oynayın!

Kafanızda kurduğunuz cinsel fantezileri ve bu fantezilerdeki cinsel rolleri partnerinizle paylaşıp, hayata geçirebilirsiniz. Seks oyunları önsevişmeniz için oldukça iyi seçenekler olabilir. Striptiz yapma, erotik dans ederken seyretme gibi cinsel fantezileri gerçeğe dönüştürüp partnerinize evde ufak bir şov hazırlayabilirsiniz. Sadece birkaç basit hareketi öğrenip, en seksi kıyafetlerinizle dans ederek ve onun gözlerinin içine bakarak kıyafetlerinizi tek tek çıkartarak ve küçük şovunuza onu dahil ederek de önsevişmenizi renklendirebilirsiniz.