İlk Gece Korkusu Cinsel Sorunlara Yol Açabilir!

22 Haziran 2016

CEM KEÇE: “EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL EĞİTİM ŞART!”

Ülkemizde düğün mevsimi olan yaz aylarında yeni evlenen çiftler “ilk gece korkusu”nu yaygın bir şekilde yaşıyorlar. Genç ve deneyimsiz çiftler, cinsel ilişkiye girecekleri ilk gece aşırı beklentiler ve baskılar nedeniyle hayatlarının kâbusuyla karşılaşabiliyorlar. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, ilk gece korkusuna, gerdek gecesine ilişkin toplumdaki abartılı ve yanlış beklentilerin yol açtığını belirtti. Keçe, bu beklentilerin yalnızca gelin ve damadı değil, onların ailelerini de kapsadığını belirterek ailelerin en büyük beklentisinin gelinin bakire çıkması, damadın erkekliğe dair yüklenen gerekli performansı göstermesi olduğunu vurguladı. Üstelik ailelerin gerdek gecesinin umulduğu gibi geçtiğine dair kanıt bekliyor olmasının da işi içinden çıkılmaz bir duruma soktuğunu söyleyen Keçe, bu baskıların sonucunda erkeklerde ileri derecede erken boşalma ve sertleşme sorunları, kadınlarda da seks yapma korkusu olarak bilinen vajinismus sorununun ortaya çıkabileceğini ileri sürdü.

İLK GECE KÂBUSUNUZ OLMASIN!

Keçe, gençlerin cinsellikle ilgili eksik ya da yanlış bilgileri ve toplum tarafından ilk geceye verilen aşırı önem nedeniyle, ilk kez gerdek gecesinde cinsel ilişkiye girecek kadınların bir yandan kızlık zarında kanama olmaması endişesi duyarken, diğer yandan da kanamanın çok olmasından ve penis-vajina birlikteliği sırasında acı çekmekten korktuklarını; erkeklerin ise sertleşme olmaması, erken boşalma ya da yetersiz kalma korkusu yaşandıklarını söyledi. Asıl önemli konunun, bu korkuların neden olduğu cinsel sorunların yalnızca ilk geceyi kâbusa çevirmekle kalması olmadığını, aynı zamanda da cinsel yaşamları ve evlilik kurumunu tehlikeye atacak sorunlara zemin hazırlaması olduğunu vurgulayan Keçe, “Eğer kadın ve erkeğin daha önceden cinsel bilgi ve deneyimi yoksa heyecanlı olmaları doğaldır. Önce konuşup birbirlerini rahatlatmaları ve endişelerini paylaşmaları gerekir. Sorunsuz bir ilk gece için erkek, kadını rahatlatmak amacıyla elinden geleni yapmalı ve sabırlı olmalıdır. Çift uzun bir ön sevişmenin ardından hazır olduklarında, cinsel birleşmeye geçmelidir” dedi.

EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL EĞİTİM ŞART…

Ülkemizde ilk gece korkusunun yol açtığı cinsel sorunları, evliliklerin temeline yerleştirilen dinamite benzeten Keçe, “Toplumumuzda cinselliğin halen bir tabu olarak görülmeye devam etmesi nedeniyle yeni evlenen gençlerin cinsellik konusundaki yanlış ve yetersiz bilgileri yüzünden yaşadıkları ilk gece korkusunun çok sayıda çiftin hayatını olumsuz etkilediğini ifade etti. “Eskiden ‘sağdıçlık’ adı verilen bir kurum vardı. Sağdıçlar, evlenmeden önce hem kadına hem de erkeğe ilk gece nasıl davranmaları gerektiğini anlatırlardı. Ancak böyle gelenekler artık yok! Sağdıçların yerini internet aldı diyebiliriz. Ancak internette de her zaman doğru bilgilere ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Erkekler bu konuda daha şanslı sayılır çünkü cinsellik hakkında arkadaşlarıyla ya da akrabalarıyla konuşabiliyorlar. Kadınlarsa cinselliği konuşmaktan çekiniyorlar, dolayısıyla da kulaktan dolma bilgilerle yetinmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle ilk gece korkusu yaşayan çiftler için en doğrusu evlilik öncesinde bir cinsel terapistten aile danışmanlığı ve cinselliğe dair bilgi almalarıdır” diyen Keçe, cinselliğin evliliğin temel yapıtaşlarından biri olduğunun altını çizerek, cinsel sorunlarla başlayan ve bu sorunların devam ettiği evliliklerde sağlıklı bir aile yapısının kurulamadığını savundu. Sağlıklı toplumların ancak sağlıklı ailelerle kurulabileceğini, bunun için de evlilik öncesinde cinsel eğitimin "zorunlu" hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.