Evlilik öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik (CDR) şart

01 Temmuz 2009

 

Evlenerek yuva kurmak isteyen gençler, dünya evine girmek için havaların ısınmasıyla ve krize inat düğün yapıyor. Düğünlerin büyük artış gösterdiği yaz aylarında, evlilik öncesi cinsellikle ilgili bilgi edinmek ve ilk gecelerini sorunsuz bir şekilde yaşamak isteyen çiftlerin sayısı her geçen gün artıyor. İşte bu noktada, aslında çok önemli ancak yeterince duyurulamayan bir hizmet olan Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti devreye giriyor. Açıklamalarıyla ve anket çalışmalarıyla ülkemizde gündem yaratan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği-CİSED bu konuda çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı.  

 

Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik (CDR) nedir?

Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmetlerinin ülkemizde yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik (CDR) kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve onlara yol gösterilmesidir. Cinsel terapi ile Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik birbirinden farklıdır. Cinsel terapi bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle bir cinsel terapist tarafından tedavi edilmesidir. Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik ise kişiyi cinsellik, ilk gece, cinsel organların yapısı, cinsel ilişki, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri, vb. konularda bilgilendirmeyi içerir.’’ dedi.  

 

Cinsel açıdan bilgisiz nesiller yetişiyor

Ülkemizde ailede ve okulda cinsel eğitim olmadığı için cinsel açıdan bilgisiz nesiller yetiştiğini ifade eden CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak; “Toplum olarak cinsel konularda o kadar bilgisiziz ki, cinsellikle ilgili çok basit ve temel konuları bile büyütüp hayatımızın en büyük sorunu haline getirebiliyoruz. Özellikle yeni evli çiftler ilk gece ve ilk ilişkiyle ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar ve bu sorunlar gitgide büyüyüp evlik ilişkisini ve çiftin psikolojini bozar hale gelebiliyor. Oysa ki çiftler evlilik öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti aldıklarında, cinsellikle ilgili doğru bilgileri edindiklerinden ve endişelerinden sıyrıldıklarından evliliğe ve cinselliğe karşı sağlıklı bir adım atmış oluyorlar.’’ diye ekledi. 

 

Evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak isteyenlerin sayısı artıyor

Evlenmek üzere olan çiftlerin evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak için mutlaka Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmetine başvurmalarını önerdiklerini söyleyen CİSED Genel Başkanı Cem Keçe; “Nişanlılar bir koşuşturmaca içinde, gelinlik ve damatlık arayışında, pasta seçimi konusunda kararsız kalanlardan tutun da düğün dansı nasıl olacak, hangi parçada dans edilecek sorununa kadar birçok sıkıntı çeken düğün hazırlığındaki çiftlerin ilk gece yani gerdek gecesi işlerini kolaylaştırmak için evlilik öncesi Cinsel Danışma ve Rehberlik hizmeti almalarını öneriyoruz. Çünkü evliliğe daha sağlıklı bir başlangıç yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu sevindirici bir durum. Vatandaşlarımız Ankara’da CİSED Genel Merkezi’ne ve CİSED’in Bursa, Mersin ve Diyarbakır şubelerine evlilik öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik hizmeti için başvuruyor. Bizde uzmanlarımıza ve diğer ruh sağlığı profesyonellerine yönlendiriyoruz. Kişilerin illaki evlilik hazırlığında olmaları gerekmez, cinsel konularda bilgi sahibi olmak isteyen ya da ileride evlilik düşüncesi olan ancak endişeleri yüzünden karşı cinsle iletişim kurmaya çekinen bireyler de bu hizmetten yararlanabilirler.’’ dedi.

 

Uzmanlarımız gelen telefonlara yetişmeye çalışıyor

Cinsel Sağlık Enstitüsü’nün telefon, mail ve MSN hatlarına her gün bu konuda çok sayıda soru geldiğini belirten CİSED Genel Sekreteri Psk. Gülüm Bacanak; “Yaz aylarına girdiğimizden beri evlilik hazırlıkları ve ilk gece ile ilgili sorunlarını danışmak isteyenlerin sayısında büyük artış var. Dünya evine girmek isteyen gençlere yardımcı olmak istiyoruz. Günde yüzlerce telefon alıyoruz, bunlara maille ve MSN’den gelen sorular da eklendiğinde oldukça büyük bir rakam ortaya çıkıyor. Uzmanlarımız gelen telefonlara yetişmeye çalışıyor. İlk gece, kızlık zarı ve bekarete abartılı bir önem verilen ülkemizde evlilik öncesi en sık sorulan sorular da kızlık zarının kanaması ile ilgili oluyor. Ayrıca erkeklerden de ilk gece başarısız olma ve eşini tatmin edememeye yönelik kaygılarını belirten sorular geliyor. Bunlara doğru bilgi vererek ve psikolojik destek sunarak yardımcı oluyoruz.’’ dedi.